Jump to content

Przetlenienie wody


Joker92
 Share

Recommended Posts

Witam. 
Jestem początkującym akwarystą dlatego chciałbym Was prosić o pomoc. Posiadam akwarium ~70L i ostatnio zauważyłem, że ryby zaczynają pływać tuż przy powierzchni wody, zapytałem się Pana ze sklepu akwarystycznego czym to możne być spowodowane. Powiedział, że woda może być za słabo napowietrzona.
Do napowietrzania używałem kamienia oraz pompki napowietrzającej Tetratec APS 100. Z tego kamienia leciały bardzo duże bąble powietrza. Przedwczoraj zrobiłem dyfuzor z gałązki lipy i strzykawki. Ryby zaczynają już pływać po dnie, ale zastanawia mnie czy można takie akwarium "przetlenić", ponieważ bąbelki z tego dyfuzora rozchodzą się po całym akwarium. 

PS. Wiem, że ten wężyk mogłem schować pod kamienie, ale chciałbym się również dowiedzieć czy taki "napowietrzacz" wystarczy do takiego akawarium? 
 

IMAG0550.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie jest tam za dużo tych bąbelków, wybijają one CO2 potrzebne dla roślin. Kup zaworek i troszkę zredukuj. Nie występuje coś takiego jak przetlenienie, wieksza ilość tlenu się po prostu nie rozpuści w wodzie w danej temperaturze. 

A po drugie to zrób coś z tą obsadą, skalary wymagają minimum 200l wody, a nie 70l i to w takiej zupie rybnej. Poczytaj o wymaganiach tych ryb na seriouslyfish lub innej stronie. Grubawargi syjamskie też wymagają minimum 200l wody, więc też je oddaj. 

Po trzecie nie pytaj jakiegoś pana, który chce zarobić sprzedając ci zestaw do napowietrzania, ja nigdy tego nie stosuję. Ryb jest za dużo i dlatego może być brak tlenu, pozbyj się tych dwóch gatunków i dosadź troszkę roślin. Ludwigia repens raczej tam zniszczeje więc spróbuj ją na coś zamienić. Ile to akwarium w ogóle już ma od założenia? Robisz podmiany wody ? Filtr płuczesz w wodzie zlewanej z akwarium ? W profilu mam bloga i tam w zakładce początkujący masz dużo informacji, które pomogą. Pytaj na forum, a nie kogoś kto chce zarobić.

Link to comment
Share on other sites

 

W dniu 1.08.2018 o 10:15, domus12 napisał:

Kup zaworek i troszkę zredukuj

Zmniejszyłem ilość bąbelków. Teraz głównie napowietrzam wodę 2 filtrami.

 

W dniu 1.08.2018 o 10:15, domus12 napisał:

A po drugie to zrób coś z tą obsadą, skalary wymagają minimum 200l wody, a nie 70l i to w takiej zupie rybnej.

Zmieniłem akwarium na 140L. Posiadam jednego skalara i 2 Grubowargi syjamskie.

 

W dniu 1.08.2018 o 10:15, domus12 napisał:

Ile to akwarium w ogóle już ma od założenia? Robisz podmiany wody ? Filtr płuczesz w wodzie zlewanej z akwarium ?

Tamto akwarium od założenia miało około 2 miesięcy. Podmiany wody robię co tydzień w ilości 20% odstaną wodą, a filtr płucze co tydzień lub półtora w zależności od jego "zabrudzenia" zlaną wodą z akwarium.

 

PS. Dlaczego Ludwiga tam niszczała ?

Link to comment
Share on other sites

To 140l to i tak zdecydowanie za mało jak na skalary i grubowargi po co trzymać je w takich ilościach, jak jest dostępnych tyle pięknych mniejszych gatunków różnych ryb jak np. prętniki karłowate. Molinezje, neony i razbory to nie najlepsze połączenie, spróbuj oddać molinezje i np. możesz kupić harem prętnika. Akwarium będzie ładne, a rybom będzie się dobrze żyło.

To jest roślina czerwona, wymaga naprawdę dużo światła, fosforu i CO2. U mnie bez CO2 marniała.

Edited by domus12
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...