Jump to content
Sign in to follow this  
katija

Danio lamparci/pręgowany

Recommended Posts

Witam.

Jest na obecnym forum artykuł o danio, w tym o rozmnażaniu. Jak widziałam w czyimś poście, tam została ta osoba odesłana. Moim zdaniem informacja o rozmnażaniu jest uboga. Dlatego też zaczęłam nowy temat, którego nie znalazłam na forum (albo tak źle szukałam :)) Zwracam się o poradę do doświadczonych z tym gatunkiem akwarystów! A więc:

 

Wytarłam danio w akwarium tarliskowym: 40l, filtr Aquaszut mini z lekkim napowietrzaniem, grzałka, ruszt, mech "zamontowany" na osobnej siatce, temp. 27 st., poziom wody do połowy baniaka, pozostałe parametry nie pamiętam, ale do tarła doszło. Proporcja: 1 samica i 2 samce. Ryby przebywały w nim 3 doby, dziś rano dopiero zobaczyłam ikrę. Jest jej sporo. I teraz:

 

1. Samica trochę "zrzuciła", ale nie 'opróżniła się' całkiem z ikry, bo ma jeszcze brzuszek, ale nie ryby nie wykazywały już chęci do dalszego tarła, więc tymczasowo wróciły do baniaka właściwego. Co mam z nią dalej zrobić? Czy za kilka dni ponownie (po "afrodyzjakach") spróbować dalszego ciągu tarła?

2. Co z ikrą? Moim błędem było, że podkarmiałam je w tarliskowym zbiorniku. Nie miałam możliwości na wcześniejszą izolację płciową. Pipetą powybierałam resztki pokarmowe oraz produkty przemiany materii, zostały śladowe ilości. Dziś zrobię w wolnej chwili częściową podmianę wody na świeżą. Z tego co wyczytałam w różnych źródłach, powinna być codzienna.

A. Prawda to? Nie mam pewności, że ikra nie została złożona dzień wcześniej, ale dopiero dziś wybitnie zauważyłam jajeczka...

B. Zaciemniłam zbiornik. Nie mam w nim światła sztucznego, jedynie naturalne. Okna od południa, na wschodzie ich nie posiadam. Czy faktycznie ma być zbiornik zaciemniony czy nie musi?

C. Jak rozpoznać ikrę zapłodnioną od tej niezapłodnionej i pleśniejącej? Rozumiem, że w grę wchodzi "bielenie". Jest trochę jajeczek z białą kropką. Czy powinnam je pousuwać? Całe białe to na bank.

D. W tej chwili nie odmulę dna, bo boję się o ikrę. Zostały dosłownie śladowe ilości pokarmu, żadnych odchodów. Co mi się uda, to usuwam. Czy bardzo wpłynie to na rozwój narybku?

E. Czy są jeszcze jakieś zasady, których nie wymieniłam a powinnam wprowadzić?

 

Dzięki i czekam na szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×