Jump to content

Statecznik z modułu aquael econoline, czy można wykorzystać ?


NeS
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Mam w swojej pokrywie moduł oryginalny AQUAEL econoline T5 24W. Jak wiadomo jest on nierozbieralny. Czy mogę użyć statecznika z tego zestawu i podpiąć do niego inną świetlówkę T5 24W ? kupiłbym oprawki bryzgoszczelne i świetlówkę, tylko po rozebraniu okazuje się, że ze statecznika na świetlówkę wychodzą tylko 2 przewody, a w moim dodatkowym oświetleniu ze statecznika wychodzą 4 na jedną świetlówkę.

 

Proszę o pomoc, będę robił zakupy w zoolight i nie wiem czy domawiać oprawki.

Link to comment
Share on other sites

Stateczniki z opraw stosowanych w biurach tzn. ? Mam rozumieć, że da się taniej kupić takie coś ? Wyślij jakąś przykładową aukcję.

 

Co do statecznika z aquaela muszę być pewny na 100% i wiedzieć jak to podłączyć, zalałem sobie właśnie jeden statecznik z zoolighta wodą i się zepsuł. Nie wiem czy kupić 1x24 w i oprawki, 2x24w czy może 2 razy 1x24W.

Link to comment
Share on other sites

Podaj ile litrów ma akwarium i jakiego jest typu (roślinne biotopowe itd) to wyliczymy ile światła wystarczy.

 

Używany Volsch Schwabe 1x24W za 10 zł: http://allegro.pl/statecznik-elektroniczny-1x26w-1x24w-schwabe-i6665106239.html są dwie sztuki. Ja na Twoim miejscu bym się nie zastanawiał. Normalnie jeden kosztuje 40 zł. Przesyłka jest droższa  :mrgreen:

Możesz tu podłączyć każdą świetlówkę liniową 24W o długości 44 cm lub 55 cm. 

 

Tu za 5 zł: https://www.olx.pl/oferta/statecznik-stateczniki-vossloh-schwabe-nowe-CID628-IDifkw9.html#4f8119b275  Ten pracuje z różnymi świetlówkami między innymi 1x24 lub 2x24 

 

Ja kupiłem ponad 100 szt elektronicznych T8. Czasami można trafić na dobrą okazję.  i podłączyłem go w swojej belce - link w stopce.

 

Natomiast ECO Light musisz obciąć. Nie ma wyjścia zostaje wtedy jeden kabel z dwoma przewodami. Czyli mamy dwa przewody a cztery punkty do podłączenia w prawkach (1 oprawka ma dwa punkty). Tu trzeba zrobić połączenie jednym kablem łącząc.... chwila zaraz to narysuję.

 

Coś takiego musisz zrobić: post-9200-0-73776900-1484748203_thumb.jpg

Nic nie powinno się stać. Zakładam, że jesteś pełnoletni. Najwyżej świetlówka nie będzie świecić, albo będzie świecić bardzo słabo.

Edited by DavyJones
Link to comment
Share on other sites

Zamiast takiej zwykłej "kostki" (to nie jest kostka):post-9200-0-61795500-1484814539_thumb.jpg ,

lepiej jest użyć takiej szybkozłączki:post-9200-0-38754700-1484814579_thumb.jpg albo takiej: post-9200-0-40642600-1484814611_thumb.jpg Jest to najbezpieczniejsze i profesjonalne rozdzielenie kabla.

 

Już na pewno nie powinno się skręcać kabli i owijać tego taśmą izolacyjną. 

Link to comment
Share on other sites

Akwarium 112 Litrów, można powiedzieć że towarzyskie, roślin dużo ale mało wymagających. Od sierpnia 2015 świecił moduł aquaela T5 1x24 W a w styczniu 2016 dokupiłem z zoolighta T5 1x24W Sylvania Grolux i byłem zadowolony z roślin.

 

Przy ostatniej podmianie jednak zachlapałem statecznik, zepsuł się więc zastanawiam się co dalej, moduł ma prawie 2 lata więc niedługo pasuje go wymienić, świetlówki się nie da, dlatego chciałem wykorzystać statecznik.

 

Pewnie kupię z OLXa 2 stateczniki, oprawy bryzgoszczelne i będę składał coś samodzielnie.

 

Czy ta próba na stateczniku z aquaela nie popsuje mi czegoś ? Boję się, że uszkodzę coś jeszcze i zostanę bez światła w akwarium :)

 

TAK, jestem pełnoletni, jak trzeba będzie to poradzę sobie z lutowaniem przewodów

Link to comment
Share on other sites

 

 

Akwarium 112 Litrów,

 

Wystarczy 2x14W, daje to 0,4W/l. Bezpieczna dawka dla zbiornika bez CO2.

 

 

 

Czy ta próba na stateczniku z aquaela nie popsuje mi czegoś ? Boję się, że uszkodzę coś jeszcze i zostanę bez światła w akwarium

 

Nie do końca zrozumiałem. Chcesz sprawdzić czy ten zalany uszkodzony statecznik będzie działał?

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedno pytanie, jak ukryć stateczniki i listwę zasilającą z wyłącznikami czasowymi przed zachlapaniem ? Leży to wszystko na komodzie obok akwarium, w komodzie nie ma na to miejsca. Mogę kupić po prostu jakieś pudełko jak na żywność i wyciąć tylko otwory na kable ? Nie będzie tam za ciepło ? Poza tym wyłączniki czasowe troszkę "rzegoczą" więc to by je wyciszyło :)

Link to comment
Share on other sites

W jednym zbiorniku mam schowane programatory czasowe w szafce, a w drugim leży obok akwarium. Raz zachlapałem przedłużacz i zrobiło się zwarcie. Trzeba zachować ostrożność. Pomysł z ukryciem tego w jakimś pudełku jest dobry. Statecznik i programator wytrzyma. Przecież belki oświetleniowe mają "w sobie" stateczniki i to działa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...