Skocz do zawartości

Zestawy akwarystyczne


Inari
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Wszystkim,

Jestem tutaj po raz pierwszy, proszę o wyrozumiałość.

Od dłuższego czasu (będzie z 10 lat) noszę się z zamiarem założenia akwarium, jednak za każdym kiedy zaczynam o tym czytać, to nie mogę ogarnąć tematu i w rezultacie rezygnuję.

 

Z różnych względów idealnym rozwiązaniem dla mnie byłby zakup zestawu akwarium + grzałka + filtr + oświetlenie. Jednak z tego co czytam, większość (wszystkie?) zestawy mają kiepski stosunek jakości do ceny. Prawda to?

Boję się zwłaszcza o oświetlenie, nie chcę mieć sztucznych roślin...  Poza tym, wydaje mi się, ze o ile zamontowanie dodatkowego filtra/grzałki nie będzie wielkim wyzwaniem (pomijam kwestie finansowe), to zmiana oświetlenia wiąże się chyba ze zmianą pokrywy?

 

Poza tym mieszkam w Holandii a tutaj dostępne są niemal wyłącznie zestawy.

Mnie wpadł w oko taki:

 

http://www.zooplus.nl/shop/vissen/aquarium/juwel_aquaria/573968

 

Juwel Aquarium Primo LED Startset 110

  • Compleet uitgerust beginnersmodel in de zoetwater-aquaristiek
  • Oswietlenie: NovoLux LED 80, 10,5 watt, energie-efficiënteklasse A+, zorgt voor een optimale verlichting
  • Filter: Bioflow Super: prestatiesterk binnenfilter, die effectiviteit met veiligheid combineert
  • Pompa Eccoflow 500: zeer efficiënt en zeer stil, 500l/h, 5,5 Watt, met dubbel-dragende waaier-as
  • Filtermedium: filtersponzen met fijne poriën, nitraatverwijderaar, actiekoolspons en filterwat voor helder water
  • O2-diffusor: reguleerbare zuurstoftoevoer, voor optimale waterverhoudingen
  • Aqua Heat: 1000 Watt thermostaat, onzichtbaar verzonken in het filter
  • Levering: aquarium met verlichtingssysteem, filter en thermostaat
  • Made in Germany: hoge kwaliteit, Duitse producent met meer dan 40 jaar ervaring in de aquaristiek
  • 2 jaar garantie: hoogwaardige componenten, zorgvuldig verwerkt
  • Afmeting:
    • Bekken: B 81 x T 36 x H 45 cm
    • Volume: ca. 110 l

 

Pytanie zasadnicze, jest sens?

 

Waham się pomiędzy 100L a 60L, bo 80L nie mogę nigdzie znaleźć. Wielkość jest podyktowana tym, że podobno im większe tym łatwiej doprowadzić do homeostazy, chociaż to 110L mnie trochę przeraża. Chciałabym też mieć ławicę :) jakiegoś gatunku, ale o konkretnych gatunkach ryb jeszcze nie myślałam, przyznam się. Póki co techniczne aspekty mnie przerastają.

 

Będę wdzięczna za sugestie, dzięki.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak z tego co czytam, większość (wszystkie?) zestawy mają kiepski stosunek jakości do ceny. Prawda to?

 

Tak to fakt   nie ma idealnego zestawu który by miał  wszystkie elementy na  dobrym poziomie   i niestety jak jest dobry filtr  to marne światło  itp itd .Kolejny minus zestawów to fakt ze spora cześć ceny  płacimy za logo/markę   jak masz chwile czasu to  rozbierz sobie powyższy zestaw na części i poszukaj w necie  każdej osobna ile kosztuje i z sumuj to .

 

 

Poza tym mieszkam w Holandii a tutaj dostępne są niemal wyłącznie zestawy.

 

W holandii też kupisz wszystko z osobna  lub z drugiej ręki a to wychodzi jeszcze taniej . Możesz również zamówić w Polsce   w jakimś sklepie  wszystkie  graty  i wyślą  ci to za free lub symboliczną opłatę .

 

 

Boję się zwłaszcza o oświetlenie, nie chcę mieć sztucznych roślin...

 

To fakt oświetlenie jest bardzo ważnym elementem  i najdroższym   i warto poświęcić  temu więcej niż chwilę  ,pytanie co chcesz mieć ?

Holendra ,biotop ,roślinne  ,ht ,LT ....  osobiście mam  uraz do pasków led  które są w tym zestawie  według mnie nie nadają się do roślinnych zbiorników ( takie moje doświadczenia )  co innego   jeśli  chodzi o biotop np malawi  czy BW  tam nie potrzeba  dużo światła dobrej jakości

 

 

Waham się pomiędzy 100L a 60L, bo 80L nie mogę nigdzie znaleźć. Wielkość jest podyktowana tym, że podobno im większe tym łatwiej doprowadzić do homeostazy, chociaż to 110L mnie trochę przeraża. Chciałabym też mieć ławicę :) jakiegoś gatunku, ale o konkretnych gatunkach ryb jeszcze nie myślałam, przyznam się. Póki co techniczne aspekty mnie przerastają.

 

Moja rada  i co zresztą  sam zauważasz  stawiaj  największy zbiornik  na jaki możesz sobie pozwolić i będziesz go w stanie utrzymać ... jak cie stać na 300L to stawiaj  im większa bańka tym więcej błędów początkującego  wybacza . I jęsli to twoje pierwsze akwarium   to mnie jjak 112 L nie kupuj naprawdę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że kupowanie komponentów osobno wychodzi taniej, ale trzeba wówczas wiedzieć co się kupuje. Ja nie wiem.

 

Akwarium pewnie będzie takie jakie wyjdzie. ;) Malawi jest zdecydowanie za mało zielone, dla mnie. Chciałabym jednak trochę roślin.

 

Z tego co czytam na 110L potrzebuję światła co najmniej 44W? Czy to będzie LED czy coś innego, to już bez różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie będziesz wiedział co kupić, to po prostu nie kupuj... Potem będziesz zakładał tematy w stylu "ryby mi umierają".

Akwarium ma nie być takie "jakie wyjdzie" tylko takie jakie zaplanujesz.

Ryby to odpowiedzialność, a nie zabawka...

 

Dla mało wymagających roślin 0,3 w w świetlówkach będzie wystarczające. Z tego co piszesz, to kup od razu testy kropelkowe na pH, KH i GH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie będziesz wiedział co kupić, to po prostu nie kupuj... Potem będziesz zakładał tematy w stylu "ryby mi umierają".

Akwarium ma nie być takie "jakie wyjdzie" tylko takie jakie zaplanujesz.

Ryby to odpowiedzialność, a nie zabawka...

 

Dla mało wymagających roślin 0,3 w w świetlówkach będzie wystarczające. Z tego co piszesz, to kup od razu testy kropelkowe na pH, KH i GH.

Plan miałam taki, żeby kupić akwarium z oprzyrządowaniem, zasadzić rośliny, zobaczyć jakie wyjdą parametry wody i pod to kupować rybki.

Ale widzę, że wszystko wynika ze wszystkiego.

 

Daruj sobie tekst o rybach zabawkach, jeśli nie zauważyłeś, to jeszcze nic nie kupiłam i szukam informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania:

 

  • Jakie to ma być akwarium? Nastawione na opiekę nad rybami, czy uprawę roślin? Jeśli na ryby, to biotopowe (czyli odwzorowanie naturalnego środowiska w wersji hardcore), czy towarzyskie? Jeśli rośliny, to pędzone nawozami i solarą w akwarium high-tech, czy raczej puszczone na żywioł w akwarium low-tech?
  •  Jak długo możesz sobie pozwolić na poszukiwanie elementów akwarium? Czasem po prostu nie idzie czegoś 'dostać' i trzeba szukać. Zestawy są zazwyczaj wyposażone w ubogą filtrację i oświetlenie, więc bardziej opłaca się kupować na części, ale to już stacjonarnie, nie przez internet.

Kup od razu testy kropelkowe, lub mierniki pH / twardości. Przydadzą się do wstępnego oszacowania obsady jeszcze przed zakupem akwarium. To może pomóc wybrać konkretne elementy ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przeglądaj tematy, galerie, skacz po biotopach, chłoń wiedzę. Daj sobie tyle czasu ile trzeba, a dopiero kiedy będziesz miała w głowie plan od początku do końca - zakładaj akwarium. Co do wielkości zbiornika, jak już wspomniano, im większe tym lepiej. Od siebie dodam, że:

- jeśli możesz max 60 cm, bierz 60x30x35 (tu wysokość 35 zamiast popularnych 30 cm, naprawdę warto)

- jeśli możesz max 80 cm, bierz 80x40x40 (tu głębokość 40 zamiast popularnych 35 cm, to też robi różnicę)

- jeśli możesz max 100 cm, bierz 100x40x40 (tu niższe akwarium będzie łatwiejsze do oświetlenia), chociaż 100x40x50 też może się podobać.

 

Jeśli będziesz już miała jakiś w miarę ułożony plan, my wybierzemy dla Ciebie sprzęt. Bez obawień, jak mawia Wiesław Wszywka  :)

 

Jeśli to Twój pierwszy zbiornik, to dam Ci przepis na najłatwiejsze, ładne i całkiem tanie akwarium, z którym na pewno sobie poradzisz:

- zbiornik 80x40x40

- filtr kubełkowy JBL e901 gąbka + litr ceramiki lub lawy wulkanicznej

- belka oświetleniowa 2x24W ze świetlówkami 6500k + 8500K

- grzałka Eheim Jager 100W lub Aquael, z termostatem

- tło jednolite czarne, żadnych kolorowanek

- jako podłoże zwykły piasek, taki do piaskownic, ale dobrze wypłukany

- ozdoby: z jednej strony jakiś ciekawie wyglądający korzeń red moor, z drugiej ze 2 średniej wielkości skałki + kilka mniejszych obok i przy korzeniu

- rośliny: na korzeniu przywiązany żyłką mech i mikrozorium, gdzieś z tyłu w rogu kilka kęp nurzańca, do kamienia jakiś niewielki anubias, z przodu kilka roslin saggitaria subulata, do tego jakieś żabienice i kryptokoryny

- pod rośliny do podłoża wsadź kulki gliniano-torfowe i uzupełniaj je co 2 miesiące, są bajecznie tanie i skuteczne

- jako dodatkowe nawożenie kup carbo i potas, więcej nie potrzebujesz

- obowiązkowo kup testy kropelkowe na pH, GH, KH, NO2, NO3

 

Takie akwarium przygotowujesz, urządzasz, zalewasz i... czekasz 4 tygodnie około aż dojrzeje. O tym kiedy dojrzeje, powiedzą nam testy. W międzyczasie mierzysz parametry pH, GH, KH i pod to dobierzemy ryby. 

Dobrym sposobem jest przed zalaniem i kupnem roślin zrobienie tzw hardscape, czyli ułożenie na podłożu wszystkich dekoracji (skały, korzenie) i przespanie się z tym wystrojem. Od razu w głowie rozwiąże się problem "ile roślin i gdzie?". Wystrzegaj się sztucznych ozdób jak zameczki, jaskinie i inne głupoty.

 

Taka moja propozycja. 

Edytowane przez mrkojiro
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrkojiro

Dzięki za konkretną odpowiedź :) bardzo pomocna. Póki co przeżywam frustrację, bo jedyne akwarium bez osprzętu jakie znalazłam, jest do kupienia na drugim końcu kraju. Dobrze, że kraj mały.

 

Mam pytanie, czy przy oświetleniu na belce, mogę też mieć pokrywę? Mam kota, otwarte z góry akwarium nie wchodzi w grę. Ewentualnie jakaś domowej roboty przykrywka z pelxi?

Co do podłoża, mogę użyć piachu z plaży, czy sól mogłaby być przeszkodą?

 

Dhuz

 

Pewnie, że na początek chcę akwarium towarzyskie z dużą ilością roślin. Raczej low tech. Mam wrażenie, że każdy tak zaczynał ;) Muszę popytać w akwarystycznym, może mi coś doradzą w kwestii sprzętu, bo jak piszę, jest tak sobie. Ja mam czas, mogę sobie to wszystko powoli kompletować, ale póki co nie wszę w jaki sposób kupienie na części miałoby być tańsze ;) Tutaj najwięcej opcji jest właśnie w zestawach, albo wręcz od razu z szafką. Te ostatnie w diabły drogie z resztą.

 

Jeszcze pytanie ogólne, jakie parametry powinno mieć oświetlenie (do akwarium holenderskiego) i filtr, żeby się sprawdził przy około 100L akwarium? Bez podawania konkretnych produktów, tylko ogólnie. Chciałabym móc pójść do sklepu i powiedzieć, że szukam takiego akwarium z osprzętem o takich parametrach i zobaczyć co mi poradzą.

Edytowane przez Inari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie ogólne, jakie parametry powinno mieć oświetlenie (do akwarium holenderskiego) i filtr, żeby się sprawdził przy około 100L akwarium? Bez podawania konkretnych produktów, tylko ogólnie.

Odpowiednie. :P

 

Jeśli zrobisz holendra na zwartkach i nurzańcach to pociągną spokojnie nawet na bardzo słabiutkim oświetleniu, a jak rzucisz się na rośliny trawnikowe pokroju hemianthusa, to będzie potrzebna solara.

 

 

 

Pewnie, że na początek chcę akwarium towarzyskie z dużą ilością roślin.

Czyli dużo wszystkiego, zatem mierz w filtrację kubełkową, kubeł pojemności ~4l, tak na wszelki wypadek. Typowego low-techa na ziemi nie polecam, bo to zabawa dla ludzi, którzy już trochę akwarystyki zjedli. Raczej piasek i kulki gliniano-torfowe.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam pytanie, czy przy oświetleniu na belce, mogę też mieć pokrywę? Mam kota, otwarte z góry akwarium nie wchodzi w grę. Ewentualnie jakaś domowej roboty przykrywka z pelxi?

Co do podłoża, mogę użyć piachu z plaży, czy sól mogłaby być przeszkodą?

Możesz rozważyć jeszcze szyby nakrywkowe od jakiegoś okolicznego szklarza.

 

Piasek z plaży się niestety nie nadaje. Sól to jedno, a fragmenty muszli będą zatwardzać wodę.

Edytowane przez Wiewiuras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis, który podałem jest złotym środkiem pomiędzy akwarium roślinnym, a bezproblemowym. Typowy holender z wymagającymi roślinami i silnym oświetleniem jest dla doświadczonych akwarystów z zasobnym portfelem. Bez doświadczenia niemal na pewno wyhodujesz same glony i radość z posiadanego zbiornika szybko zamieni się w frustrację.

 

Belka oświetleniowa tej mocy, którą podałem, do tego konkretnego litrażu, który podałem to wg mnie najlepsza opcja. Pokrywa nie spełnia swoich funkcji i często trzeba za nią przepłacać. Do przykrycia akwarium polecam takie plastikowe narożniki i szybę nakrywową na wymiar z jakimś wycięciem na kable i węże. Wtedy masz akwarium przykryte i odpowiednio oświetlone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrkojiro a czemu nie oświetlenie LED-owe? Z tego co widzę, tutaj są w większości lampy LED-owe.

np:

https://aquacompleet.nl/verlichting_ID111

 

Jakiś konkretny powód dla którego pokrywa nie może być z plexi,a ze szkła? Waga? Podejrzewam, że szyba na wymiar będzie mnie kosztować drugie tyle co akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu nie oświetlenie LED-owe?

Oświetlenie LED jest dobre, ale nie każde. To dobre z reguły kosztuje dużo więcej niż to ze świetlówkami.  

 

Jakiś konkretny powód dla którego pokrywa nie może być z plexi,a ze szkła? Waga? Podejrzewam, że szyba na wymiar będzie mnie kosztować drugie tyle co akwarium.

 

Plexi będzie matowiało, co sprawi, że mniej światła dotrze do zbiornika. Jedna tafla szkła będzie tania, naprawdę. Ciężar nie ma tu znaczenia.

 

Gotowe pokrywy z dobrym oświetleniem to dość duży koszt, ale wyjście też jest w porządku.

 

Może inaczej. Powiedz nam ile pieniędzy w sumie na zbiornik możesz przeznaczyć, a my coś wybierzemy. Zamówić możesz w polskim sklepie bez problemu.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...