Skocz do zawartości

Potrzebuję dodatkowe oświetlenie do Akwarium 54 l.


Kalor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kupiłem używane akwarium wg wymiarów ma pojemność ok. 54 litry. W pokrywie zamontowana jest świetlówka o mocy tylko 14W, jej długość to 36 cm. 14w/54l=0,26 z tego co czytam to mało. Myślałem, że najłatwiej będzie kupić świetlówkę 24w, ale tu jest problem bo nie mogę znaleźć takiej świetlówki o mocy 24w i dł. 36cm, maksimum co znalazłem to 18w.

Wie ktoś gdzie można kupić taką świetlówkę, czy raczej muszę myśleć o dołożeniu drugiej?

Ile ma kosztować - niech kosztuje, ważne żeby światło było odpowiednie.

Pozdrawiam

Edytowane przez Kalor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zastanowić do czego to światło - co chcesz robić z tym akwa. Nie ma czegoś takiego jak światło "odpowiednie". Jeśli chcesz np. tzw. "czarne wody" to światło, które masz będzie nawet zbyt mocne. Jeśli chcesz natomiast high techowego roślinniaka na substracie - wtedy światła jest ze 3-4x za mało. Pomiędzy tymi wartościami jest miliard innych, które są "odpowiednie" do konkretnych zastosowań.

Edytowane przez SirBogus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za zainteresowanie tematem, w załączniku dodałem zdjęcie mojego akwarium. Dzisiaj dosadziłem  "Eleocharis parvula PONIKŁO MALEŃKIE trawnik". Podam link do mojego pierwszego tematu na tym forum, żeby nie powielać opisu akwarium. W obsadzie mają być neony innesa, otoski i krewetki red cherry. http://forum.superakwarium.pl/topic/50023-akwarium-60l-start/

W tytule jest 60l, ale w rzeczywistości to będzie ok 54l

 

post-24517-0-35860400-1481917519_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Eleocharis to trochę światłolubna roślina. To po prawej to chyba bacopa - przy b.słabym świetle też nie rośnie. Z kolei nie masz chyba nic, co wymagałoby solarium. Radziłbym Ci celować w ok 0,4W/litr i może zastąpić jakimiś LEDami. To jest małe akwa - więc inwestycja w lampę LED nie będzie kosztowna, a dużo większy komfort użytkowania potem (a i prądu nieco mniej żre). Może Aquael retrofit? Taka LEDowa świetlówka - np. 2x 8W powinna dać radę. Nie jest to na pewno najtańsza opcja, ale łatwa w montażu - jedną wrzucasz zamiast istniejącej świetlówki, a drugą np. doczepiasz na klipsy do tej pierwszej. Nie ma sterowników - po prostu kabel do prądu i jazda.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wsadziłeś dwie 8w retrofit czy jedną ? Czy może retrofit + świetlówka 14w ? Mógłbyś dać zdjęcie jaki efekt ? Mam akwarium 60litrów i również kupiłem tego aquaela. Czekam właśnie na dostawę. Zastanawiam się czy dołożyć do mojej starej świetlówki czy po prostu zamienić starą na nową. Akwarium ogólne, rośliny z tych mało wymagających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...