Jump to content

112l - uzupełnienie


Mariah Madeline
 Share

Recommended Posts

Jako nowa członkini forum witam wszystkich serdecznie. :)

Od około miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką akwarium o pojemności 112l. Moim celem jest stylizacja go w stronę biotopu południowoamerykańskiego. Czas mija, a ja powoli dobieram elementy aranżacji oraz obsadę.

 

Obecnie pływa:

15x neon innesa

8x kirysek panda

 

Parametry wody to:

GH - 7, KH < 5

pH - 6,5 - 7

temp. - 23 C

 

No i mam teraz dylemat, co dalej. W moim guście jest raczej różnorodność gatunków, dlatego zastanawiam się, co jeszcze mogłabym ewentualnie do takiej obsady dołączyć. Fajnie byłoby, gdyby mogli to być jacyś lokatorzy trochę więksi, niż innesa. Tak dla odmiany(ale nie jest to konieczne). Jednak nic takiego, oprócz tetry czarnej nie rzuciło mi się w oczy. Zastanawiałam się też nad jakimiś pielęgniczkami, jednak mam pewne wahania, gdyż bardzo nie chcę, żeby kirysy ucierpiały + nie wydaje mi się, aby jakakolwiek taka rybka byłaby na tyle zimnolubna.

 

Być może pytanie wyda się trochę banalne, jednak naprawdę nie mam pojęcia, co można byłoby dorzucić, żeby było wszystkim dobrze.

 

Z góry dziękuję za każdą pomoc. :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chciałabyś jakieś pielęgniczki to przydałoby się wrzucić na dno trochę suchych liści.

Dzięki, tylko jeszcze pozostaje pytanie, jakie mogłyby to być pielęgniczki. :) Wszystko, co wynajdę wymaga raczej wysokich temperatur bądź przejawia dość spory terytorializm, na czym mogłyby ucierpieć moje rybki denne. Jedyne co wydaje mi się najsensowniejsze, to pielęgniczka boliwijska. Ale pytam tutaj o rady, ponieważ z pielęgniczkami nie mam kompletnie żadnych doświadczeń. Opieram się tylko na wiedzy teoretycznej, a z tego, co wyczytałam wynika, że czasami zdarza się, że płetwy fruwają.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Tak sobię myślę: jak to jest z tymi neonkami simulans? Jest tutaj może jakiś znawca tych rybek? W źródłach bardzo wahają się poszczególne informacje o parametrach i przez to trudno jest mi wywnioskować, czy to będzie wymaganiowo dobre towarzystwo dla neonów innesa.

 

Edited by Mariah Madeline
Link to comment
Share on other sites

Marne, simulanse są ciepłolubne. Znoszą spore wahania, ale na stałe licz temperaturę ~27°C.

Dziękuję za odpowiedź. Ostatecznie chyba wychodzi na to, że muszę pozostać przy samych neonach innesa, bo każdy inny gatunek ławicowy z południowej ameryki preferuje raczej wyższe temperatury?

Link to comment
Share on other sites

I tak też zrobię. W pielęgniczki chyba też się bawić nie będę, bo martwię się o przeganianie kirysków podczas tarła, co w takim litrażu może być dla nich zbyt "przytłaczające". Szkoda po prostu, żeby były cały czas szczute i miały ograniczone miejsce do żerowania. A może źle myślę i zwiększenie ilości kryjówek załatwi sprawę?

Edited by Mariah Madeline
Link to comment
Share on other sites

Ano właśnie poważnie się nad nimi zastanawiam. Jak się kiedyś trafią w mojej okolicy, to chyba spróbujemy się zaprzyjaźnić. A jak się nie trafią, co niestety jest wysoce prawdopodobne, to chyba nie zaszkodzi dorzucić jeszcze zbrojnika pospolitego? (Bo on w zasadzie jest chyba jedynym zimnolubnym ze wszystkich zbrojników?)Parka, czy samotnik też będzie szczęśliwy? ;-)

 

Edited by Mariah Madeline
Link to comment
Share on other sites

Właśnie rozmawiałam ze sprzedawcą z akwarystycznego. Podobno mógłby mi sprowadzić borelki. Jednak wiadomo, że nie byłaby to parka od razu. Co radzisz mi w takiej sytuacji? Ściągnąć całe stadko i czekać na parkę, czy zamówić dwa i liczyć, że się polubią? Trochę mnie martwi branie większej ilości, bo potem przecież trzeba coś z nimi będzie zrobić, a nie liczę na tabun chętnych...

Edited by Mariah Madeline
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...