Jump to content

Porażka początkującego - zdychające ryby w nowym akwarium.


BAQ
 Share

Recommended Posts

Kupiłem w sierpniu akwarium 112 litrów. 20 sierpnia zasypałem go piaskiem kwarcowym 0,1-0,5mm i zalałem wodą.Twardość wody w kranie to 22 °fH.  Po kilku dniach posadziłem roślinki ( Gałęzatka Kulista, Rotala Macrandra, Echinodorus amazonicus, Echinodorus amazonicus, Lotos czerwony, Cryptocoryne wendtii green, Pistia stratiotes, Vallisneria Gigantea, Rogatek)) i włożyłem łupki. Wodę filtruję FZN-3 Aquael. Oświetlenie to LED 8x1,5W w pokrywie, a grzałka to Eheim Jager 75W,

Około 20 września przeczyściłem ścianki i roślinki bo pojawiły się na nich glony (chyba), wypłukałem filtr w wodzie z akwarium i wymieniłem ok 25% wody. temperatura od kiedy ustały Upały wrześniowe oscyluje w okolicach 24,5 st.C.

30 września zasiedliłem akwarium: 13 razbor klinowych, 7 gupików, 3 molinezje czarne, 1 molinezja złota, 2 kiryski, 3 mieczyki hellera i 3 mieczyki koi (ale tu jest chyba jakaś pomyłka)

 

Po dwóch dniach już któraś z rybek się okociła. Szczerze to nie wiem która to była :( Nie spodziewałem się, że to nastąpi tak wcześnie. Następnego dnia kupiłem kotnik z siateczką i przerzuciłem 13 szt. narybku. 

Niestety od poniedziałku zaczęły się problemy, gdyż codziennie zdychają mi rybki. Zaczęło się od kiryska i razbory. następnego dnia mieczyk hellera i gupik, dalej znowu gupiki i razbory. łącznie zdechło mi chyba już ze 7 szt z różnych gatunków. Wszystkie noworodki żyją.

Zmierzyłem NO2 i NO3 testami Zooleku i obu przypadkach kolor próbki zbliżony jest najbardziej do 0.

 

Zauważyłem, że zdychające razbory tracą kolory, ogon robi się prawie bezbarwny oraz, że niektóre razbory mają coś dziwnego na jednej z bocznych płetw. coś takiego białego. Poza tym takie razbory przed zejściem dostają jakby drgawek.

 

tu filmik z pływającą chorą razborą https://youtu.be/05Ffzp8MPkk

post-24190-0-10349000-1475751512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze to dolej wody.

Po drugie, twardość 22°dH to dużo. Do takiej wody to nadają się tylko żyworodki albo ryby z Tanganiki i Malawi.
Po trzecie, w czasie cyklu azotowego nie czyścimy filtra bo można zniszczyć florę bakteryjną, która tam się tworzy i która jest niezbędna do zamknięcia całego cyklu.
Po obejrzeniu filmiku wnioskuję, że to zatrucie azotem czyli masz niedojrzały zbiornik. Na Twoim miejscu to sprawdziłbym parametry wody innymi testami.
Przy okazji pomyślałbym nad wymianą filtra na coś większego bo to jest zdecydowanie za słaby filterek do takiego litrażu.

Edited by locdog
Link to comment
Share on other sites

Wody było więcej, ale to zjęcie z wczoraj jak akurat zebrałem trochę syfu z dna a nowa woda się włąśnie "odstawała".

 

Fitr wymyłem w wodzie akwariowej bo było na nim duuużo syfu. Nie rozumiem, dlaczego mam wymieniać filtr skoro ja mam akwarium 112l, a filtr jest dedykowany do akwariów  o objętości 80-300 l i ma wydajność na poziomie 1200 l/h.

 

Możecie polecić jakieś pewne testy wody?

Link to comment
Share on other sites

locdog - co do testów ostatnio ,,testowałem" kropelkowe testy Tropicala i rzeczywiście, są miarodajne, jednakże ich skala (jeśli chodzi o NO3 i NO2) są nieprecyzyjne. Najniższa wartość (Tropical) to 0,3 gdzie groźne jest stężenie już na poziomie 0,2(mówię o NO2). Według mnie test bezsensowny. NO3 może nie jest aż o tyle gorsze od JBL'owskiego, jednakże też polecam JBL. Żeby nie być gołosłownym tutaj zdjęcie porównujące Tropical vs JBL. Różnica 10zł, ale myślę warto wydać tą dyszkę więcej i wiedzieć co się z wodą dzieje.
847_wp_20161006_007_tn.jpg


[edit] Dodatkowo JBL ma strzykawkę dzięki której można łatwo odmierzyć żądaną ilość wody (Tropical nie ma), ma szklane probówki (trochę głupio się przyznać, ale probówka Tropicala z plastiku ,,popsuła się" po tym jak spadła do zlewu...). No i łatwiej porównać barwę osiągniętą z tą ze skali.

Edited by AkwarystaArtur
Link to comment
Share on other sites

IMHO to nie niedojrzały zbiornik a zaburzenie równowagi biologicznej poprzez dołożenie dużej ilości ryb.

No ale suma summarum to podtruwasz ryby NO2/NH4...

 

With mobilephone sent.

 

Edited by kicaj
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...