Jump to content

jak nawozić kiedy i czym

manieczka
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów,jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

3 dni temu założyłem akwarium 112 l, woda 50% z dojrzałego zbiornika

filtr kubełkowy dojrzały (ceramika 2 kosze,purigen-saszetka,gąbka)

2 filtr wewnętrzny dojrzały

oświetlenie ledowe 26,4 wat ,6500k 

grzałka z termostatem 

podłoże  naturalny żwir kwarcowy 2-4 mm    

ziemia ogrodowa 

substrat aktywny tropica plant growth

kamień-łupek czarny

roslinność:

-chygropchila corymbosa

-limnophila

-eleocharis sp

-walsineria americana

-eleocharis parwula

-eleocharis acicularis

-hydrocotyle tripartita

(sorki za ew.błędy)

co2 z bimbrowni oraz dawki potasu,

parametry wody: ph 7   gh 8  (testy jbl)

jeżeli chodzi o rybcie to planowana obsada jet następująca: 12 szt zwinnik blehera ,6 otosków

moje pytanie brzmi czym mogę jeszcze nawozić i kiedy zacząć aby uniknąć niepożądanych błędów,oraz kiedy pokusić się o  wpuszczanie obsady rybnej a także jak długo trwa aklimatyzacja roślin oraz ich ukorzenianie.

proszę o wskazówki oraz dobre rady doświadczonych akwarystów

Edited by manieczka

Zobaczyłabym jak będzie wyglądać sytuacja z czasem - akwarium na ziemi raczej da sobie radę bez nawożenia innego niż CO2 i potas, ewentualnie możesz dodawać ciut mikro. Obsadę bym powiększyła  - daj 10, czy nawet 12 otosków, one lubią spore stada, a przy tak lekko zarybionych 112l możesz sobie na to spokojnie pozwolić :) Z rybami bym poczekała 3 tygodnie mimo dojrzałych filtrów - ziemia może na początku oddać trochę syfu do wody, dla bezpieczeństwa radzę poczekać. Rośliny... tutaj wszystko zależy od tego, jak im się spodoba, ale raczej też po tych 3 tygodniach powinny już na dobre zabrać się za rośnięcie :)

Tego z Krakowa?

Rośliny w akwarium masz 3 dni, a rośliny zapewne z hodowli więc potrzebują więcej czasu aby się ponownie ukorzenić i zaadaptować do nowych warunków.

Akwarium świeże, niestabilne, więc i glony mogą się pojawić.

Póki co to bym czekał aż się wszystko ustabilizuje, a glony bym ręcznie zbierał. Żadnej chemii, nawożenia - no chyba że masz wszystkie testy i celujesz w dokładny skład mikro/makro.

With mobilephone sent.

czyli potas oraz bimbrownie odlaczyć?  a co z podmianami wody tygodniowymi 20%?

mam zamowione także :

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawozenie/kompleksowe-roslinne/azoo-naturegro-plant-premium-250ml-nawoz-kompleksowy-p-27217.html

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawozenie/wegiel-plynie/nawoz-easy-carbo-250ml-zapobiega-glonom-p-5637.html

i kiedy najlepiej stopniowo wprowadzac to do baniaczka?

A to dlaczego mam go wyjmować?

Trochę o produkcie:

Usuwając organiczne zanieczyszczenia pozwala na skuteczne wyeliminowanie ze zbiornika amoniaku, azotanów i azotynów, jednocześnie nie pozbawiając wody cennych pierwiastków śladowych.

Jest mieszaniną wymieniaczy jonowych pochłaniająca amoniak, azotyny i azotany.

więc roślinkom raczej nie przeszkadza    

Jest mieszaniną wymieniaczy jonowych pochłaniająca amoniak, azotyny i azotany.

Tymi dwoma (pogrubione) żywią się rośliny, azotanami będziesz nawozić, więc mija to się z celem.

Z jednej strony będziesz to lała a z drugiej purgien będzie to pobierał z wody, następna sprawa to taka, że na pewno opóżni Ci dojrzewanie, gdyż amoniak i azotyny to pożywka dla bakterii nitryfikacyjnych.

Jak widzisz czeka Cię jeszcze długa lektura apropo akwarystyki i są to podstawy...

Więc przy najbliższym czyszczeniu filtra kubełkowego wyjmę purigen,ale będzie to co najmniej za 3 miesiące:( ale czy to na pewno potrzebne? poniżej przesyłam link do dyskusji o w/w produkcie

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/filtracja/seachem-purigen-kto-uzywa-31599.html

a nawożę tym co wcześniej wspomniałam.

Edited by manieczka