Skocz do zawartości

Śmierć ryb - co robić?


agatar612
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) 

Dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyką i bardzo chętnie przyjmę wszystkie porady. chcę aby moje ryby miały się jak najlepiej.

Otóż od kilku dni mam problem, ponieważ codziennie wyławiam rybki, które po prostu zdychają.

Moja obsada: 

1x gupik samiec 

3x molinezja

1x molinezja balonowa

1x kirysek pstry

2x danio pręgowany 

1x bystrzyk parański

2x bystrzyk ornatus 

2x neon diamentowy 

1x neon inessa 

1x neon czerwony 

1x glonojad 

Wczoraj padł jeden samiec gupika, dwie molinezje a dzisiaj rano samica gupika. Mam akwarium 25l, filtr który do tej pory był wyłączany na noc, ale od kilku dni chodzi już cały czas. Mam grzałkę 50W z termostatem. Na podłożu znajduje się kolorowy żwirek, mam sztuczną roślinkę, żadnych żywych ponieważ ciągle zapychały filtr. Używam preparatów firmy tropical - antychlor, esklarin, bactoactive wg zaleceń na opakowaniu. Nie znam się kompletnie na parametrach wody, nie testuję ich, jak mówiłam dopiero zaczynam i nie obeznałam się do końca w tym wszystkim. Zbiornik po przygotowaniu stał 3 dni zanim wpuszczono pierwsze ryby. Dwa razy była podmiana całej wody, obecnie podmieniam 30% raz na tydzień.

Co może być przyczyną śmierci ryb? Doradźcie mi proszę co robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrucie związkami azotu.

 

Hasła do googlowania: cykl azotowy w akwarium, dojrzewanie akwarium, filtracja biologiczna w akwarium

 

Wyłączanie filtra na noc powodowało przyduchę w filtracji i wymieranie złóż bakterii (o ile jakieś były). Wpuszczenie ryb tak wcześnie oznaczało, że trują się własnymi wydalinami (samo 'wyłapywanie' brudu przez filtr nie wystarczy - przecież tam jest jeszcze gnijąca materia!).

 

Akwarium tragicznie przerybione, ryby w ogóle nie dobrane pod wielkość zbiornika i bez poszanowania dla ich indywidualnych potrzeb.

 

Szkoda, że nie zasięgnęłaś porady przed rozpoczęciem opieki nad żywymi zwierzętami, teraz muszą zapłacić za Ciebie najwyższą cenę.

 

Natychmiastowo zacznij dzienne podmiany 10l. I zacznij poszerzać wiedzę, bo jedyne humanitarne wyjście w tym momencie to oddanie obsady z powrotem do sklepu i rozpoczęcie jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrucie związkami azotu.

 

Hasła do googlowania: cykl azotowy w akwarium, dojrzewanie akwarium, filtracja biologiczna w akwarium

 

Wyłączanie filtra na noc powodowało przyduchę w filtracji i wymieranie złóż bakterii (o ile jakieś były). Wpuszczenie ryb tak wcześnie oznaczało, że trują się własnymi wydalinami (samo 'wyłapywanie' brudu przez filtr nie wystarczy - przecież tam jest jeszcze gnijąca materia!).

 

Akwarium tragicznie przerybione, ryby w ogóle nie dobrane pod wielkość zbiornika i bez poszanowania dla ich indywidualnych potrzeb.

 

Szkoda, że nie zasięgnęłaś porady przed rozpoczęciem opieki nad żywymi zwierzętami, teraz muszą zapłacić za Ciebie najwyższą cenę.

 

Natychmiastowo zacznij dzienne podmiany 10l. I zacznij poszerzać wiedzę, bo jedyne humanitarne wyjście w tym momencie to oddanie obsady z powrotem do sklepu i rozpoczęcie jak należy.

Przy całym starcie doradzały mi sprzedawczynie ze sklepu, które wyglądały na osoby posiadające wiedzę. Już wiem, iż jednak jej nie mają. 

Będę googlować podane przez Ciebie hasła i koniecznie podmieniać wodę. Co do obsady to będę w najbliższym czasie chyba faktycznie przeprowadzać zmiany. Które rybki mają się, że tak powiem, najgorzej i są najbardziej niedobrane?  :-?  :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonojad, molinezje i kiryski - wszystko to ryby mocno brudzące i rosnące do największych rozmiarów.

 

I ponownie sprzedawcy wyrabiaja sobie pozycję wrogów akwarysty, ehh.

Właśnie podmieniłam 60% wody. Jest coś jeszcze co można by zrobić, aby powstrzymać śmierć rybek? Wymienione przez Ciebie wyżej rybki jutro oddam do sklepu w takim razie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nic konkretnego poza podmianami nie zrobisz, bo nie wiesz nawet, czy akwarium choć zaczęło dojrzewać. Wszystko to obecnie się truje - stąd relokacja do sklepu i pozwolenie zbiornikowi na dojrzewanie bez ryb byłaby lepszym wyjściem. Zacznij od czytania o podstawach akwarystyki i wymaganiach swoich ryb, nakreśli Ci to ogólny obraz, jakie błędy zostały popełnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nic konkretnego poza podmianami nie zrobisz, bo nie wiesz nawet, czy akwarium choć zaczęło dojrzewać. Wszystko to obecnie się truje - stąd relokacja do sklepu i pozwolenie zbiornikowi na dojrzewanie bez ryb byłaby lepszym wyjściem. Zacznij od czytania o podstawach akwarystyki i wymaganiach swoich ryb, nakreśli Ci to ogólny obraz, jakie błędy zostały popełnione.

Właśnie padła kolejna molinezja...mama mówi, że może to być od zbyt małej ilości światła. Ma to jakiś wpływ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąbkę w filtrze płucze się w wodzie upuszczonej z akwarium podczas podmiany (kranówka wyjałowi Ci gąbkę).

 

Rzadko to powinno się ruszać media filtracyjne z filtrów biologicznych (np. kubełkowy, kasetowy, hamburski, czy kaskada). Filtry wewnętrzne pełnią rolę zarówno mechanika, jak i biologicznego, więc nie ma różnicy - kolejny powód, dla którego nie są dobrą opcją, jeśli chce się mieć konkretną obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...