Skocz do zawartości

Skalarium 720 l wszystkie pytania początkującego


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zbieram się do zakupu akwarium 720l, wymiary 200-60-60. Boję się używek więc zakładam że musi być nowe. Kupię je na końcu, zaczynam od sprzętu dodatkowego.

Filtr jaki planuje to jbl 1901(też nowy bo przy tych kosztach to już nie oszczędza się na tym co ważne), drugi mam hw 303b też go dam...mam jeszcze wew.aqarel 1000 turbo -też dać? W kwestii filtra może inne propozycje macie?

Dalej napewno ro który zakupię na dniach po to by moje skalary stopniowo przyzwyczaić do miękkiej wody ( na razie to mam gh 17 niestety)

Grzałka to zupełnie brak pomysłu proszę o konkretną nazwę i nie drogo najlepiej..

Termometr mam w moim 240l to przełoże i tyle

Organizacja zbiornika to :podłoże piach,korzenie...

Rośliny podobno tylko pływające więc jak to jest z tym....w tej kwestii proszę o konkretne gatunki bo zielona jestem...

Teraz trochę o ph, musi być niskie, napewno dam szyszki olchy (czy do zbiornika? Torf do filtra) jakie to ph mam mieć? Czy będzie trudno je utrzymać?

Obsada to będzie 5-6 skalar, 10 kirys, zbrojnik niebieski 3 szt, neon czerwony ok.15, może bystrzyk ozdobny ale to nie na pewno...

Wszelkie porady mile widziane z waszej strony szczególnie od ludzi mających te akwa

Oświetlenie umiarkowane to znaczy jakie do takiego zbiornika? Napewno będzie pokrywa.

Ostatecznie pytam czy laik taki jak ja sobie poradzi? Czy jest to kiepski pomysł? Jakie zagrożenia wynikają z takiego zbiornika? Boję się o skoki ph...

Pozdrawiam i czekam na wasze opinie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 filtry sobie poradzą w zupełności. Gąbka + duuużo ceramiki i będzie ok. Wewnętrzny wydaje mi się zbędny. 

Grzałkę polecę Ci Eheim Jager. Ile mocy to już trzeba stwierdzić indywidualnie. Jeśli w mieszkaniu jest ciepło i trzeba podnieść tą temperaturę o max 4 stopnie, to 2x200W powinno być optymalną ilością. Poniżej 200zł wyjdzie. Ewentualnie 2x300W bo różnica w cenie jest żadna a najwyżej będą działać krócej i rzadziej. 

Rośliny pływające ok, ale śmiało możesz przywiązać do korzeni anubiasy, mikrozorium, a gdzieś w rogach i z tyłu posadzić nurzańca. Będzie bardzo klimatycznie. 

Musisz uzyskać 6-7 pH, optymalnie 6,5. Czyste RO powinno mieć 6. Twardość 5-10 będzie również ok. Wszystko zależy od tego co leci u Ciebie w kranie i w jakich proporcjach trzeba to mieszać z RO. 

Jeśli podejdziesz do tematu z rozsądkiem to nie ma strachu. Im większe akwarium tym łatwiej o stabilność. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Gdybym miał oświetlać taki zbiornik, zrobiłbym to naświetlaczami led, ze względu na niskie wymagania roślin, koszt takiego oświetlenia i efekty refleksów wodnych lub półmroków. No ale każdy lubi co innego. Skalary i neony lubią półmrok i dużo korzeni, piach. Do tego stado kirysków (nawet 20 szt) - super, ale te trzeba dobrać dosyć starannie żeby nie minąć się z parametrami wody. Skalarów dałbym więcej. To duży zbiornik i one powinny być na pierwszym planie. Tylko i wyłącznie czyste Altumy. Lub Manacapuru.  

Polecam lekturę tego tematu: http://forum.superakwarium.pl/topic/46789-726l-ameryka-po%C5%82udniowa/page-1 Bardzo podobny zbiornik, również skalary i inne żyjątka, możesz śmiało czerpać inspiracje.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 filtry sobie poradzą w zupełności. Gąbka + duuużo ceramiki i będzie ok. Wewnętrzny wydaje mi się zbędny. 

Grzałkę polecę Ci Eheim Jager. Ile mocy to już trzeba stwierdzić indywidualnie. Jeśli w mieszkaniu jest ciepło i trzeba podnieść tą temperaturę o max 4 stopnie, to 2x200W powinno być optymalną ilością. Poniżej 200zł wyjdzie. Ewentualnie 2x300W bo różnica w cenie jest żadna a najwyżej będą działać krócej i rzadziej. 

Rośliny pływające ok, ale śmiało możesz przywiązać do korzeni anubiasy, mikrozorium, a gdzieś w rogach i z tyłu posadzić nurzańca. Będzie bardzo klimatycznie. 

Musisz uzyskać 6-7 pH, optymalnie 6,5. Czyste RO powinno mieć 6. Twardość 5-10 będzie również ok. Wszystko zależy od tego co leci u Ciebie w kranie i w jakich proporcjach trzeba to mieszać z RO. 

Jeśli podejdziesz do tematu z rozsądkiem to nie ma strachu. Im większe akwarium tym łatwiej o stabilność. Oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. Gdybym miał oświetlać taki zbiornik, zrobiłbym to naświetlaczami led, ze względu na niskie wymagania roślin, koszt takiego oświetlenia i efekty refleksów wodnych lub półmroków. No ale każdy lubi co innego. Skalary i neony lubią półmrok i dużo korzeni, piach. Do tego stado kirysków (nawet 20 szt) - super, ale te trzeba dobrać dosyć starannie żeby nie minąć się z parametrami wody. Skalarów dałbym więcej. To duży zbiornik i one powinny być na pierwszym planie. Tylko i wyłącznie czyste Altumy. Lub Manacapuru.  

Polecam lekturę tego tematu: http://forum.superakwarium.pl/topic/46789-726l-ameryka-po%C5%82udniowa/page-1 Bardzo podobny zbiornik, również skalary i inne żyjątka, możesz śmiało czerpać inspiracje.

Całkowicie popieram :) Zwiększyłabym liczbę skalarów nawet do 12-15, neonów do 50, ale odpuściłabym bystrzyki. Czym większa ławica neonów, tym piękniej się prezentują.

Ja po tym jak jeden Jager chciał mi ryby usmażyć zawsze staram się dać mało mocy - najwyżej będzie często grzać, więc zostałabym przy 2x200 W :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odpuściłabym bystrzyki. Czym większa ławica neonów, tym piękniej się prezentują. 

Dokładnie! Duża ławica ciągnąca się przez tak długie akwarium wygląda przepięknie. Równie pięknie wygląda duża ławica kirysków. Mieszanie się dwóch ławic w toni nie wygląda zbyt dobrze, ale przy tej długości zbiornika wcale nie musiałoby być aż tak źle. Miałem kiedyś bystrzyki i rozjeżdżały się strasznie, były niezorganizowane. Litraż jest godny pozazdroszczenia, więc jest ogromne pole manewru. Do tego RO. Czego chcieć więcej :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

10 kirys
Kirys, czy kirysek, bo to dość ważne. Jak kirysek, to w grę tak naprawdę wchodzą tylko Sterby, bo np. w zlinkowanym wyżej temacie są zimnolubne paleatusy.

 

 

zbrojnik niebieski 3 szt
Przy skalarach za ciepło o kilka stopni.  Już prędzej L081, ew. coś z rodzaju Panaqolus albo Peckoltia.

 

10szt skalarów, 50-60 szt. ryby stadnej w toń (np. te neonki czerwone, tylko pamiętaj, że osłabione sztuki zostaną zeżarte przez skalary), 20szt ryb przydennych i jesteś ustawiona. Wymiary zbiornika dają pole do popisu z obsadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirys, czy kirysek, bo to dość ważne. Jak kirysek, to w grę tak naprawdę wchodzą tylko Sterby, bo np. w zlinkowanym wyżej temacie są zimnolubne paleatusy.

 

 

Przy skalarach za ciepło o kilka stopni.  Już prędzej L081, ew. coś z rodzaju Panaqolus albo Peckoltia.

 

10szt skalarów, 50-60 szt. ryby stadnej w toń (np. te neonki czerwone, tylko pamiętaj, że osłabione sztuki zostaną zeżarte przez skalary), 20szt ryb przydennych i jesteś ustawiona. Wymiary zbiornika dają pole do popisu z obsadą.

 

 

Kirysek Sterby piękna ryba, więc idealnie. U siebie miałam (wyprowadziłam do akwarium w pracy), w odpowiedniej temperaturze (25-26 st.) rosną dorodne i długo żyją (moje mają po 9 lat, a drugie pokolenie po 2 lata i oba pokolenia dobrze się trzymają). Jak jest ich więcej trzymają się świetnie razem, więc to taka "ławica" na dno ;)

Co do neonów - fakt, polecam kupić dorosłe od razu, żeby nie zeżarły młodych, osłabione... cóż, selekcja naturalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, w dwóch miesiącach powinnam dotknąć sprzęt do akwarium, po nowym roku planuje start 720l,jak szybko zabijać gh w tym moim 240l by skalary szoku nie dostały ( teraz mam 17 gh)w sobotę będę robić podmiane wody już chyba z ro bo przyjdzie jutro tak myślę, czy zalać od razu 20% ro?czy mniej? I czy w nowym zbiorniku szyszki do filtra czy luźno na dno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...