Skocz do zawartości

zmiana parametrów wody marnienie roślin


yoshine
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

 

9 dni temu robiłam restart . 

Akwarium było na ziemi ogrodowej. Bez CO2 , nawozy z butelek , światło standardowe z pokrywy 2x18W. Akwarium 112l.

Woda była tam twarda. pH 7,6.

Teraz mam podłoże aktywne.  Akwarium mimo połowy wody dojrzałej dojrzałe nie jest.

Woda obecnie: GH 8, KH 3, pH 6,8 . NH3 0,9, NO2 1,5, NO3 40 .

Leje co dzień po 2ml carbo oraz potasu przed zapaleniem się światła. Świeci 10h. 

 

Roślinki wcześniej miały się świetnie. Dobrze rosły , nie gniły , ładnie mi się microsorum rozrosło . Jedyna roślina jaka mi zmarniała i zniknęła praktycznie całkiem to moczarka . 

To że robią mi się glony pędzelkowate pewnie nie muszę pisać . Chyba standard...

Obecnie 'rozpływa się' rogatek. Robią się z niego takie jakby gluty ;p zielone , nie wiem do czego innego mam to porównać. Ciężko się to zdejmuje z niego bo się rozpada ale staram się jak mogę .

Wspomniane już microsorum zrobiło się całe brązowe. Widziałam zaczątki nowych liści ale już niestety nie widzę.. Strzałka która wcześniej bardzo się mnożyła i porastała całe dno, teraz marnieje, liście robią się albo żółte a później gniją albo stają się przezroczyste. Tak samo (jak pierwsza opcja u strzałki) dzieje się z nurzańcem śrubowym, wcześniej i on dał mi całe mnóstwo młodych sadzonek. 

Ludwiga oraz wąkrotka rosną dobrze tylko u wąkrotki również za szybko gniją starsze listki. 

Żabienica daje nowe listki poskręcane prawie jak u nurzańca. Ładnie wygląda ale wiem że nie tak powinna.

Posiadam też kryptokoryne wendta brązową, mech jawajski oraz 2 sadzonki czegoś co mi rośnie od początku ale nie wiem co to jest. te rośliny mają się jak na razie dobrze-prawie-oprócz dziurek w liściach .

 

Czy powinnam wyciąć strzałki, nurzańce i microsorum w pień i czekać, aż wyrosną nowe? O ile wyrosną...

Czy mogę coś zrobić aby im pomóc? Czy to wina nagłej zmiany warunków panujących w akwarium i mam dać im po prostu czas na przystosowanie się? Czy czegoś im brakuje , albo jest to wina że za dużo NO3 i 2 ?

Może mam je obniżyć preparatami z zoologa ? Czy lepiej czekać aż same znikną? A znikną po dojrzeniu ? bo na razie tylko rosną...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy kropelkowe zoolek . 

Polowa wody była z dojrzałego akwarium- na kranówce, 2 połowa to woda RO. Podłoże aktywne help soil plants.

Od zalania nie wymieniałam wody oraz nie czyściłam filtra tak jak przy zakładaniu nowego.

Fe 0,05 , PO4  0,20

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test NO3 jest nie wiarygodny tylko jbl bez co2 przy aktywnym podłożu nie uciągniesz .

Podłoże aktywne tylko woda RO a szczególnie przy helpie które nawet przy RO robi niezłe problemy 

Druga kwestia to podnieś fosfor i żelazo bo rośliny głodują 

Jaką masz tam filtrację? jakie media?

Edytowane przez barttsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz tylko filtracje mechaniczna brakuje ci filtracji biologicznej która jest podstawą decydując się na podłoże aktywne jedziesz na jakimś wewnętrznym filtrze to za mało będzie trzeba dokupić jakiś filtr zewnętrzny który pomieści parę litrów ceramiki

 

 

Fosfor zostaw tak jak jest nic nie podnoś bo będą duże problemy z glonem.

podłoże help wciąga masakryczne ilości fosforu  więc ja utrzymywałem bardzo wysokie stężenie fosforu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam miejsca na zewnetrzny filtr.

 

Nikt mi nie napisał czy te rośliny odżyją, zależy mi zwłaszcza na microzorum . Tą część co wycięłam co do liścia już tydzień temu nei widzę żeby ruszało . Te nie ruszane są już całe brązowe, u nich też nie widzę zaczątków nowych liści .

Strzałkę i nurzańca powycinałam wszystkie iście, które choćby w kawałku były nie takie jak trzeba . Nowe listki u nich widzę że jakieś rosną . 

Rogatka dobrze umyłam i usunęłam to co marniało . 

Ludwiga puszcza mi korzenie koło nowych pąków? rozgałęzień? gałązek? hmm, uciekło mi słowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

podłoże help wciąga masakryczne ilości fosforu  więc ja utrzymywałem bardzo wysokie stężenie fosforu 

 

No właśnie  KAŻDE  aktywne podłoże  chłonie fosfor masakrycznie ile byś nie wlał  ,ale do pewnego momentu    jak będziesz lał  fosfor bez opamiętania (bo test pokazuje za mało)  to w pewnym momencie  sinice ,krasnale zjadają  zbiornik  i tego  bez restartu i wymiany podłoża nie zwalczysz .

Dla tego na aktywnym ( ja ) leję  fosfor  tylko   tyle aby był wykrywalny przez test  0,25- 0,5 max  .Obecnie na Helpie  trzymam 0,25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

yoshine, dnia 10 Sie 2016 - 08:58, napisał: Polowa wody była z dojrzałego akwarium- na kranówce, 2 połowa to woda RO. Podłoże aktywne help soil plants Chociaż koleżanka autorka tematu 

 

problem z czytaniem ze zrozumieniem .

 

napisałam że na start dałam wodę z dojrzałego które było na kranówce (wiadomo że po to, aby szybciej dojrzało), że reszta była woda RO oraz że ogólna twardość po tych zabiegach wyszła 10. Teraz ma 8 a KH 4. Pisałam też że jak na razie wody nie podmieniam bo akwa niedojrzałe .

Więc gdzie tu stwierdzenie że będę trzymać aktywne na kranówce ? nie po to dałam za nie dwie stówy żeby je zajechać .

Oraz wiem, że przy tym podłożu lać należy wodę 0 

 

kolejny raz proszę o pomoc co mam zrobić z tymi roślinkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zacznij mysleć o filtrze biologicznym bo bez tego ani rusz 

a twierdzenie ze nie mam miejsca mnie nie przekonuje bo to akwarium będzie dojrzewało 2 miesiące bakterie nie maja się gdzie osadzać

pod tego helpa dałaś chociaż lawę wulkaniczną?

rośliny same ruszą jak będą miały do tego warunki daj im się zaaklimatyzować

po za tym postaw bimbrownie jak nie chcesz butli

 

 

Pisałam też że jak na razie wody nie podmieniam bo akwa niedojrzałe

rób tą podmianę 50% tylko czyste RO dopóki nie będą znane rzetelne testy to trudno coś doradzić

Edytowane przez barttsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam robić podmiany w akwarium które dopiero dojrzewa ? nigdy nie słyszałam takich zaleceń, wszędzie piszą wręcz odwrotnie 

 

Nic nie dałam pod ponieważ na podłożu nic o tym nie było . Na innych widziałam zalecenia że ma się je czymś przykryć więc uznałam że producent wie co robi nie pisząc nic o mieszaniu go.

 

Naprawdę nie mam miejsca . Zamknij oczy i wyobraź sobie pokój na 4m szeroki . Na całej długości stoi meblościanka (stara) z dwoma wnękami (tak jakby) - kiedyś one były przeszklone . Obecnie w jednej, tej na samym środku stoi akwarium . Idealnie dopasowane swoją drogą . Pod nim jest barek, w którym znalazły się wzmocnienia pod to akwarium, Barek wiecznie jest wyładowany bo w kuchni już brak miejsca..

2 wnęka jest zaraz koło okna. w niej stoi telewizor . Cała reszta meblościanki upchana jest ubraniami , nie tylko moimi bo sama nie mieszkam. Za nią, wiadomo, że miejsca nie ma. 

I teraz powiedz mi, gdzie widzisz miejsce na filtr zewnętrzny ? Przecież na szafie go nie postawie .

A może powiesz że mam ciągnąć kable i rurki przez pół pokoju w jakiś wolny kąt ? Jak się będę przeprowadzać na pewno kupimy filtr zewnętrzny. Co do tego nie ma wątpliwości bo nawet moja druga połowa też by taki wolała ale na tą chwilę niestety innego mieć nie będę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a da się jakoś łatwo zrobić taki filtr biologiczny wewnątrz akwarium ?

 

 

HT - LT obojętne mi to jakie to będzie , nie nastawiałam się ani na to ani na tamto .

Kupiłam ziemie pod rośliny bo chciałam żeby ładnie rosły .

Mimo że dobrze rosły poprzednio.... może zbyt narwana jestem i za szybko się decyduje na różne rzeczy bez dokładnego przygotowania...

teraz już po ptokach , nie wyciągnę tego podłoża , nie dam butli CO2 , nie dołożę filtra zewnętrznego . 

Da się coś z tym zrobić ?

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałam , zastanawiam się czy opłaca się bawić w robienie samemu takiego filtra czy lepiej kupić po prostu inny filtr.

Np taki

http://www.plantica.pl/produkty/filtracja/filtry-akwariowe/wewnetrzne/aquael-turbo-filter-1000-filtr-wewnetrzny-150-250l-7224

albo taki 

http://www.plantica.pl/produkty/filtracja/filtry-akwariowe/wewnetrzne/aquael-unifilter-750-filtr-wewnetrzny-do-200-300l-7232

 

Czy potrzebne są te wszystkie rodzaje wkładów czy wystarczy jak będzie tylko ceramika ?

Bo szczerze mówiąc ... powiedzcie mi proszę czym się różnią zeolit, lawa czy wkład bio ?

Ponieważ czytam co tam mają napisane i właściwie to nie widzę różnicy. Na wszystkich osadzają się jedne i te same bakterie. Jedynie w węglu który ma czyścić wodę widzę coś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

żaden z nich 

lawa najlepsza ma najwięcej por gdzie sie osiedlają bakterie

kup sobie kaskadę FZN-3 zamiast gąbek wsypujesz taka lawę http://allegro.pl/lawa-wulkaniczna-podklad-pod-podloze-aktywne-ada-i6163554846.html i prefiltr gąbkowy na zasysie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz pisałam że nie mam możliwości na taki filtr...

a co jest w tym pierwszym nie tak ? 

Oba te filtry są malutkie - nie mają w ogóle miejsca na złoże biologiczne (wiem, wiem, turbo 1000 ma skrzyneczkę, ale rozmiar śmiechu warty). Sama stosuję turbo 1000 jako mechanika dodatkowego w swoim akwarium i w tej roli jest bardzo fajny, ale biologia to się w tym nie rozwinie. Jeśli nie masz nawet gdzie zawiesić kaskady to zostaje zainteresować się filtrami kasetowymi, czy przy lekkiej obsadzie hamburskimi. Np. tutaj masz projekt nawet do swojego wymiaru akwarium: http://forum.klub-malawi.pl/topic/13217-filtr-kasetowy-do-akwarium/  (pozwoliłam sobie wrzucić linka do innego forum ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trochę poczytałam , zastanawiam się czy opłaca się bawić w robienie samemu takiego filtra czy lepiej kupić po prostu inny filtr
  Kaseciaka się po to robi, by zwiększyć pojemność filtracyjną bez jednoczesnego montowania filtra zewnętrznego. Alternatywa to filtr hamburski zasypany lawą/ceramiką. Te filterki może by i uciągnęły zwykłe akwarium z mniejszą ilością ryb, ale jako poważne złoże biologiczne wypadają... no średnio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałam też właśnie tamten temat 

Problem w tym, że u mnie już akwarium posadzone i zalane , ciężko będzie teraz ziemie wyciągać 

 

Myślałam, że mogłabym wyszklić coś na kształt trapezu prostokątnego tak , żeby zmieściło się w miejsce obecnego filtra 

wyglądało by to mniej więcej tak 

post-23279-0-94442000-1470944380_thumb.jpg

wtedy nie będzie się unosić bo szkło ciężkie , położyłabym po prostu na podłożu 

 

Kwestia jest tego że pompa do tego kosztuje też koło 50zł , do tego gąbka , ceramika czy tam lawa, szkło, silikon akwa, uszczelki i węzyki i cena wychodzi przynajmniej 120,-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...