Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich  serdecznie. Kupiłem na wyprzedaży  akwarium 54 l aquael classic i jako że nigdy nie miałem rybek przeczytałem sobie większość z forumowych zasobów jednak miał bym kilka pytań jeżeli ma ktoś chęć pomóc lub wyprowadzić z błędu mianowicie:

-akwarium posiada plastikową ramkę od dołu czyli rozumiem że ma na nim stać na blacie szafki bez podkładu?

-czy wystarczy ,że w pokoju w którym będzie stało to akwarium będą zaciągnięte zasłony , czy musi być naprawdę ciemno?

-filtr to fan 1plus czy deszczownica i sterylizator uv może być korzystny?

- kwestia podłoża czy jest sens inwestować w gotowe podłoża typu amazonia itd nawet nie chodzi o względy finansowe bo jeżeli miało by to być

dla mnie uproszczeniem jako dla laika jestem skłonny coś takiego kupić tylko czy jest sens zakładając jakieś proste w uprawie roślinki i za jakiś czas 

mało wymagające rybki?

-chciałbym zakupy rozłożyć w czasie tzn czy podłoże i zalany zbiornik z roślinami może sobie żyć własnym życiem bez ryb powiedzmy 2 miesiące ?

- czy tło jest obowiązkowe ?

- światło to standardowe w pokrywie to t8 czy coś trzeba by było zmienić? inna świetlówka? odbłyśnik pod aktualną?

 

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki , chciałbym jakoś zrobić to sensownie i z głową a nie na hura więc będę zapewne częstym gościem na forum i w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na pytanie pierwsze brzmi : tak,to jest podstawka.

Odpowiedź nr. dwa będzie pytaniem : Kto ci bzdur nagadal ,że przy akwarium musi być ciemno ?

3) Sterylizator to zbędny gadżet.

4) Amazonii możesz nie ogarnąć. Kup zwykły piasek do piaskownicy, to najbardziej uniwersalne podłoże.

5) Miesiąc nawet musi być bez ryb, dwa mu nie zaszkodzi.

6) nie jest,ale ma duży wpływ na odbiór zbiornika.

7) Wszystko zależy od tego jakie chcesz rośliny.

 

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki , z tym podłożem chodzi mi o to aby nie mieć problemu z roślinkami , żeby się fajnie ukorzeniły itd , poza tym czy te podłoża nie wpływają na późniejszą eksploatację zbiornika ? fakt może z tą amazonią przesadziłem ale np jakieś gotowe podłoże miało by sens pomogło przy utrzymaniu czystości klarowności wody itd. Jakie roślinki hmm coś prostego na początek bardzo podobają mi się trawniczki na dnie tylko nie wiem czy to ogarnę co do większych roślinek to standardowe polecane dla nowicjuszy, no i oczywiście coś

na przyszłość żeby było bo chciałbym koniecznie krewetki na dno , rybki z czasem też jakieś podstawowe , z resztą chyba przy takim litrażu i umiejętnościach się nie poszaleje. Może miał byś jeszcze jakieś wskazówki co poczytać, wziąć pod uwagę , itd a co do bzdur to wyczytałem ,że zbiornik nie może stać w nasłonecznionym miejscu a mi wypada dokładnie naprzeciwko okna .

Edytowane przez magnus8888
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na początek załóż sobie akwarium na jakimś neutralnym żwirku który będziesz sobie nawoził kulkami i pałeczkami nawozowymi.

Roślinki Ci się w tym ukorzenią i będą sobie rosły.

Jeśli chodzi o rodzaje roślinek, to policz sobie ile masz światła. Podziel ilość W ze świetlówki przez litraż akwarium.

Potem popatrz na necie jak dla których roślinek spełniasz wymagania i wybieraj :)

Jeśli masz standardowe oświetlenie to masz coś około 0,3 W na litr więc nie za bogato. Niemniej jednak wybór jest niemały.

Przy takim oświetleniu musisz jednak zapomnieć o popularnych roślinkach trawnikowych.

No i koniecznie daj tło, moim zdaniem najlepiej czarne :) Widok kabli z tyłu akwarium nie wygląda najlepiej a i filtr ( jeśli czarny ) nie będzie rzucał się w oczy.

No i zieleń na czarnym ładnie kontrastuje.

 

Jeśli chodzi o lekturę to tutaj na forum jest chyba wszystko czego potrzebujesz.

Zagadnień jest tyle, że nie da się w jednym poście napisać o wszystkim nawet po łebkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz doświadczenia to nie pchaj się w żadne aktywne podłoża itp, bo częściej będziesz zdrapywał glony niż widział ryby. Radzę, żebyś jako podłoże dał zwykły piasek do piaskownic (4-5cm), pod korzenie roślin włożył kulki gliniano-torfowe, rośliny to anubiasy i mikrozoria (nie w podłożu), oraz zwartki, żabienice, pistia, hygrophila polyperma, czyli nic wymagającego. Tło daj jednolite czarne, bo wygląda najbardziej naturalnie. Unikaj wszelkich sztucznych ozdób. Dokup sobie korzeń, bo to zawsze dodaje uroku. Oświetlenie powinno oscylować w granicach 0,3-0,4 W/litr. Nawet jedna świetlówka 15W o barwie 6500K (koniecznie) powinna być tutaj ok i uchronić Cię od problemów. W pierwszym tygodniu świecisz przez 5 godzin dziennie, co tydzień zwiekszasz o godzinę, docelowo 10 godzin dziennie. Testy wody na pH, GH, KH, NO2, NO3 obowiązkowe i koniecznie kropelkowe JBL. Jak kupisz paski to i tak odeślemy Cię z powrotem po kropelkowe. Akwarium dojrzewa przez 4 tygodnie, a moment w którym możesz wpuścić obsadę potwierdzasz testami. Obsadę trzeba dobrać pod względem parametrów wody, wielkości akwarium, a także musi się zgrać pod względem charakteru i temperatury. Co jeszcze.... filtra nie płuczesz w innej wodzie niż tej odlanej z akwarium i dopiero wtedy jak zauważysz spadek przepływu. Mycie wkładów wodą z kranu wybije wszystkie potrzebne bakterie, a na równowadze biologicznej zależy nam najbardziej. No to chyba tyle na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, coraz bardziej wiem co robić te testy drogie, nawet bardzo. Na ile taka walizka wystarcza czy może dla mnie da się jakoś po sztuce kupić. Tło tak myślałem żeby dać czarne i na boki chyba też czarne dam, świetlówka nie wiem czy ma barwę 6500k bo to standardowa w pokrywie t8 , wiem że woda powinna odstać w wiadrach ale po nasypaniu podłoża mogę posadzić roślinki i uzupełnić wodę czy trzeba wlać samą wodę i wtedy poczekać 4 tygodnie, zlać do wiader wsadzić roślinki i uzupełnić tą "czterotygodniową"? Wracając do testów chodzi o coś takiego http://allegro.pl/jbl-combiset-test-ph-kh-no2-no3-fe-co2-i5535970507.html ? Czytałem na forum, że zamiast piasku dużo ludzi poleca żwirek o odpowiedniej granulacji może to jakiś pomysł.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że chcesz założyć zwykłe, proste akwarium na standardowej kranówce i standardowym świetle.

Nie będziesz przygotowywał specjalnych parametrów wody pod jakieś konkretne gatunki rybek.

Nie będziesz porywał się na trawniki i inne wymagające rośliny.

Takie akwarium również potrafi być bardzo ładne.

 

Moim zdaniem testy Zooleka wcale nie ustępują JBL a są jednak w bardziej przystępnej cenie.

Poza tym, jeśli będziesz lał tylko kran i nie będziesz nawoził ( a przy świetle na poziomie 0,4W i bez podawania Co2 nie ma sensu dodatkowe nawożenie ) to w zasadzie testy Ci nie potrzebne. Odczekaj min. 4 tygodnie bez ryb aby mieć pewność że cykl azotowy się zamknął.

Chyba na początku nie ma co pakować się w koszty.

 

Nie wiem jak piasek do piaskownicy ale kiedyś u siebie miałem taki bialutki piasek który zbijał się w bardzo twarde podłoże i roślinki sadziło się dosyć ciężko. Na pewno piasek wygląda moim zdaniem znacznie atrakcyjniej niż żwir.

Żwir jednak wydaje mi się jednak łatwiejszy w obsłudze.

 

Nasyp żwiru / piasku do akwarium. Pamiętaj aby żwir / piasek ułożyć tak aby z tyłu było wyżej niż z przodu ( np tył 10cm a przód 5cm, taki spad ).

Taki spad do przodu spowoduje również, że odchody rybek będą zbierać się z przodu i będzie łatwiej to zebrać podczas podmiany wody.

Jak już nasypiesz to zalej to sobie kilka cm wody. Tyle, aby Ci się w miarę łatwo sadziło roślinki. Po posadzeniu roślinek zalej całe akwarium.

Uruchom filtr, grzałkę i światło i to tyle. Po min. 4 tygodniach możesz zacząć pomału wprowadzać rybki.

Światłem na poziomie 0,4W możesz świecić od początku po 10 godzin.

Możesz sobie na początek zakupić "bakterie startowe" i lać je do akwarium.

Pomagają uruchomić i przeprowadzić cykl azotowy. Ale nie jest to zakup obowiązkowy, bez tego akwarium też da radę.

 

Wodę odstawiamy po to aby ulotnił się z niej chlor. Proces odbywa się dosyć szybko. Wystarczy że woda postoi przez noc.

Oklejanie boków akwarium nie ma sensu. Oklej tylko tył.

Jeśli świetlówka to standard, to pewnie ma 6500. Jak ją dobrze obejrzysz to gdzieś na niej może będzie podana ta wartość.

 

Zakładanie i prowadzenie akwarium z dużą ilością światła, systemem podawania Co2, aktywnym podłożem  wymaga już trochę wiedzy i doświadczenia. Koszt utrzymania takiego akwarium jest zdecydowanie większy.

Do tego problemy które się napotyka potrafią zniechęcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki oglądałem świetlówkę z każdej strony nie ma barwy podanej , nawożenie czy kulki gliniano-torfowe trzeba dać? Oglądałem te testy zooleka - są tańsze, będę lał kranówkę  po odstaniu. Roślinki najprostsze byle naturalne, obsada również , pracuje w aquaelu i akwarium kupiłem po baaardzo okazyjnej cenie i chcę zacząć przygodę bez zbędnych problemów dlatego szukam każdych porad dotyczących startu zbiornika. Bakterie mam w zestawie, mogę dolać, szafka zamówiona na alledrogo. Pytanie mam - białą ramkę na dole baniaka dawać podkład jeszcze pod ramkę czy może stać bezpośrednio na blacie? 

Edytowane przez Miniu
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracujesz w Aquaelu i pytasz o podstawy ? :)

Chyba ktoś tam się opiekuje waszymi akwariami i na pewno ma sporą wiedzę, nie ?

 

Kulki torfowo-gliniane na pewno nie zaszkodzą. Wrzuć je w żwir blisko korzeni roślin.

Co do podstawy pod akwarium to ja się nie znam na tych ramkach.

U siebie dałem po prostu piankę pod panele podłogowe i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracujesz w Aquaelu i pytasz o podstawy ? :)

Chyba ktoś tam się opiekuje waszymi akwariami i na pewno ma sporą wiedzę, nie ?

 

Kulki torfowo-gliniane na pewno nie zaszkodzą. Wrzuć je w żwir blisko korzeni roślin.

Co do podstawy pod akwarium to ja się nie znam na tych ramkach.

U siebie dałem po prostu piankę pod panele podłogowe i jest ok.

Jak ktoś pracuje nie wiem np. w fabryce samochodów to jest tam na pewno ktoś kto ma sporą wiedzę o samochodach co nie znaczy, że każdy kto pracuje w takiej firmie zna się na wszystkim od a do z i poskłada ten samochód, a później go odpali i będzie naprawiał jak się coś zepsuje  :mrgreen: Nie miałem nigdy akwarium w domu więc się pytam, szukam i czytam co mądrzejsi podpowiedzą.

 

 

 

Zdania rozpoczynamy z wielkiej litery oraz używamy znaków interpunkcyjnych. /Miniu/

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym chlorem to już raczej przeszłość, bo wody nie chloruje się w takim stopniu jak kiedyś. Często można lać od razu, nie czekając aż odparuje. Np moja woda prosto z wodociągów nie zawiera takiej ilości chloru, który może być zmierzony testami z zoologa. Jeszcze jedna sprawa co do testów: niestety to jest konieczność. Lejąc kranówkę musisz wiedzieć jakie pH, GH i KH ma Twoja woda. To bardzo ważne w kontekście doboru obsady. Co prawda nie musisz tych kosztów ponosić już teraz, ale po 4 tygodniach od zalania już będą potrzebne. NO2 i NO3 również, aby sprawdzić czy akwarium już dojrzało i w przyszłości w kontekście gromadzenia się związków azotowych. W większych ilościach są dla ryb zabójcze. Uwierz, że miałem okazję zmierzyć wodę w akwarium u domorosłych hodowców rybek, no i niepodmieniana woda, nawet z niezłą filtracją, przekraczała wszelkie granice stężenia NO3.

 

W testy inwestujesz raz i śpisz spokojnie. Wystarczą na długo. Dają natomiast taki komfort, że wiesz o akwarium wszystko, dzięki czemu wiesz jak reagować. W ciemno to same problemy i człowiek się tylko zniechęca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...