Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

po kilku latach zabawy z terrarystyką ponownie wracam pluskać się w wodzie i mam pytanie odnośnie obsady do mojej (planowanej) azjatyckiej kałuży 80x35x45

Na pewno chciałbym tam wrzucić poniższe ryby ale potrzebuję porady odnośnie ich ilości:

Prętnik Karłowaty - 1+2/3

Razbora Klinowa/Galaxy - 20-25?

Cierniooczek Kuhla - 10

 

1. Pewna osoba nalega też na Sumiki Szkliste i stąd moje pytanie czy będą żyć w zgodzie z Prętnikami i czy można dojść do jakiegoś konsesusu odnośnie gęstości roślin i nurtu wody? Myślałem żeby zmniejszyć ilość Razbor do 15 i dorzucić tam 8 Sumików, rośliny posadzić gęsto z jednej strony baniaka a na drugiej części zostawić otwartą toń wody z wystającymi częściowo korzeniami + trawnik.

2. Czy mogę wpuścić tam Zbrojniki? Myślałem o Cudaczkach (Przylga Chińska) ale niestety jeszcze nie udało mi się ich spotkać w Łodzi.

3. Ryby będą się czuły lepiej na piasku bazaltowym 0,8-1,3 mm czy w białym piasku kwarcowym? No i które podłoże lepiej odda naturę zbiornika? A może w części roślinnej zastosować bazalt a w otwartej toni kwarc? Wiem że częściowo będą się mieszać ale znajdzie się tam jakaś przegroda. No i pod całością będzie ziemia ogrodowa o odpowiednim pH.

 

Jestem otwarty na wszelkie uwagi i porady (im więcej, tym lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam od doboru obsady żeby pod wymagania ryb wyregulować parametry wody.

Niestety w Twoim poście nie znalazłem odpowiedzi na żadne z moich pytań ale z kąśliwego tonu wnioskuję że ławica Sumów Szklistych z ławicą Razbor odpada? I czemu tylko jedna ławica, bez Prętników? W większości postów odnośnie obsady do czarnych wód Azji podane są właśnie Prętniki + Razbory Klinowe i Prętniki + Cierniooczki a ja chciałem to połączyć bo warunki mają mocno zbliżone.

Docelowo planuję temperaturę 23-25*C; pH 5,5-6,5; gH poniżej 8.

 

Proszę o konkretne rady i uwagi a nie passive-aggresive.

Edytowane przez Dreon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysponujesz zbiornikiem 126l a chcesz tam trzymać 5 gat.ryb w tym 4 ławicowe i zbrojnika który lekko 30cm osiąga takze zastanów się czy wszystko jest ok.

Według mnie nie ...

Jesli chcesz aby to wyglądało naturalnie to został bym przy tych prątnikach plus ławica ona dno coś ,kuhle bym sobie darował bo za dnia nie pooglądasz tej rybki, zbrojnik odpada po za duży.

 

Zawsze myślałem ze najpierw się zakłada zbiornik zalewa dekoruje czeka aż dojrzeje ,bada parametry i dopiero dobiera obsadę.

 

Podłoże tylko piasek i to taki do piaskownic nie bialy kwarc jak w malawi/morskim

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, można kupić filtr RO i mieć takie parametry jak dusza zapragnie. Zresztą poza filtrem RO istnieje jeszcze sporo metod manipulacji parametrami, więc nie popadajmy w skrajności i pozwólmy ludziom planować ich obsady przed założeniem zbiornika. Ja bym dała prętniki + razbory i na tym bym skończyła :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też napisałem jaką planuję podstawową obsadę (3 gatunki) a dodatkowo zapytałem czy mogę umieścić sumy szkliste. Zbrojników są różne gatunki, również mniejsze niż 30 cm, ale mi chodziło o zbrojnikowate, które byłyby zamiast Cierniooczków, czego zapomniałem dopisać.

 

Ja chcę zrobić inaczej bo pod zaplanowaną obsadę zamierzam założyć i udekorować zbiornik, zaczekać żeby dojrzał przy okazji stabilizując parametry na odpowiednim poziomie i potem kupić ryby.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani z 'Galaxy' razbory, ani nie są rybami ławicowymi, ani się nie nadają z rybami lubiącymi miękkie wody. Danio perłowe to ryby wód średnio twardych, neutralnych do lekko zasadowych.

 

Wybierz gatunek wiodący, póki co chcesz ryby o odmiennych wymaganiach. Jeśli chcesz dużo gatunków, nie nastawiaj się na ryby ławicowe, bo przeładujesz biologię i załatwisz sobie zwierzaki. Dla sumików szklistych woda o twardościach bliskich zeru, kwaśna i chłodna. Niezbyt mocne światło i ryby towarzyszące o podobnym charakterze, które ich nie zdominują. Chimeryczne prętniki, czy silne zbrojnikowate się nie nadadzą, cierniooczki preferują cieplejszą wodę. Pomyśl raczej o drobnych kiryskowatych (koniecznie na dno drobny piasek) jak habrosusy, czy pandy.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Galaxy już doczytałem i wypadły. (zmyliło mnie słowo Razbora bo to przecież Danio jest)

Wiodące są oczywiście Prętniki i tu pytanie 1+2 czy 1+3?

Do tego Razbory Klinowe czy może mniejsze Espei? 20 to chyba taka optymalna ilość ale prosiłbym żeby ktoś się jeszcze na ten temat wypowiedział.

Z obsady to będzie na tyle.

Edytowane przez Dreon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prętniki 1+2 na takie akwarium, niby karłowate, ale to jednak klocek rośnie z tej ryby. Jeśli nie planujesz akwarium 'herbacianego' to lepsze Espei, 20-25 sztuk spokojnie.

 

Dla tych ryb woda o GH < 10 i pH poniżej 7, będzie dobrze ;)

 

 

Pamiętaj o cyklu azotowym i dojrzewaniu zbiornika przed wpuszczeniem ryb, byś się nie załatwił na cacy czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o tym żeby zrobić tam taką herbatę tylko nie za mocną.
Ryby myślę że wpuszczę dopiero po miesiącu jak baniak dojrzeje, ustabilizuje się i trochę zarośnie.

Jeszcze mam pytanie odnośnie podłoża bo chciałbym na dno dać torf i przykryć wszystko piaskiem do wypełniania piaskownic (oczywiście ze sklepu a nie piaskownicy), który zresztą dobrze oddzieli torf od toni i światła. Tylko czy nie będą pod nim gniły korzenie roślin? Chciałbym uniknąć restartu z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torf się nie nada pod piasek. Jeśli juz, to mieszanka ziemi i torfu, ale wtedy wchodzisz w szkołę low-tech. Na Twoim miejscu raczej zasypałbym piaskiem (polecam ZEW, drobny, ładny i nie miesza w parametrach) i pod korzenie roślin powtykał kulki gliniano-torfowe. Mniejsza szansa, że coś się 'rypnie'. A restart akwarium z ziemią/ziemiotorfem pod żwirkiem to smród w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...