Jump to content

112 , zmiana obsady


yoshine
 Share

Recommended Posts

Witam , 

Jak w temacie , planuję zmianę obsady .

Do tej pory były , i jeszcze chwilkę będą , gupiki . Strasznie się mnożą a ciężko się ich pozbyć . Był to wybór rybek na start jako dla osoby niedoświadczonej . 

Do towarzystwa doszły neonki i 3 otoski . Neonków jest 6 . Jako ekipę sprzątającą mam krewetki red. No i jedna molinezja żółta została. 

Chciałabym się pozbyć wszystkich żyworódek , planuję tylko zostawić tą molinezję bo strasznie stresuje się nawet przy podmianach wody , nie chcę jej męczyć przeprowadzkami skoro jak się tam nie grzebie to ładnie pływa po całości a bez samca i tak małych nie będzie .

Także docelowo zostaną neonki , otoski , i ta jedna molinezja wraz z krewetkami .

Z roślin mam ludwigi , difformisy , strzałki, nurzańce, ciut monte carlo , 1 anubisa, wąkrotki, 1 microsorum windelow, 2 korzenie z mchami i jeszcze 3 roślinki których nazw nigdy nie mogę zapamiętać . Ogólnie sporo zieleni . Na powierzchni pływa rogatek i rzęsa - tą skrupulatnie usuwam ponieważ jak jest jej za dużo to za bardzo światło znika . 

Światło - standardowe z pokrywy . Niby mało ale te roślinki które mam ładnie rosną . 

Filtr wydajny , przeznaczony do akwarium 150-200 L.

Obecnie temperatura utrzymuje się na poziomie 28-29 stopni. 

Podłoże to jasny żwir ~2mm.

Dochodząc do sedna.

Podobają mi się bardzo Wielkopłetwy wspaniałe oraz Pielęgniczka Ramireza E. Blue. Tu myślę o zakupie parki , ew 1+2. Zastanawiam się również nad górami marmurkowym lub karłowatym oraz pielęgniczką Agassiza lub borelli

Przy którym gatunku nie ucierpią obecni i docelowi mieszkańcy?

Ewentualnie neonki mam gdzie oddać ale czy wtedy nie zrobi się pusto- 3 rybki na całe akwarium ? plus 3 otoski ale choć pływają po całym to ciągle przy dnie i trzeba się przypatrzeć żeby dojrzeć.

Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedzi i rozmowę na ten temat 

Edit 

Planuję niedługo restart, rybki zakupie oczywiście już po nim, także podłoże mogę zmienić , pod nie chciałam ziemie aktywna dla roślin 

 

czytając temat podpięty w tym dziale widzę że można trzymać wielkopłetwa z gupikami  . czy w takim razie krewetki i otoski też nie ucierpią? rozumiem że w przy takiej obsadzie już neonki będą robić tłok ?

Edited by yoshine
Link to comment
Share on other sites

I kombinujesz niesamowicie. Na pewno oddaj molinezję, zbiornik jest za mały. Co to jest za filtr? Konkretnie. Pytanie o dostępną wodę było. Ja zapytam czy zamierzasz kupić RO w razie czego? Zdecyduj się na 2-3 gatunki małych ryb. Zarówno neony jak i otosy to gatunki stadne, dodatkowo typowi przedstawiciele wód chłodnych, miękkich i kwaśnych. Dasz radę im to zapewnić?

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

Własnie wiem że mam pomieszane ... dlatego teraz chcę typowy biotop .

Dużo rybek mi się podoba i chciałabym im zapewnić dobre warunki więc jak coś doradzicie to raczej łatwo się dogadamy ze tak powiem.

Na pewno nie chce mieć akwarium bez roślin także rybki, które je lubią oraz takie co z krewetkami mogą żyć . Wolałabym uniknąć żyworódek .

Co do tematu podpiętego w tym dziale ,czytałam go kilka razy a dalej nie bardzo zgadzają mi się warunki jakie powinna mieć pielęgniczka kakadu (ta również mi się podoba) albo coś źle zrozumiałam 

Bobix pisze :

Woda powinna być przyciemniona poprzez barwniki, szyszki olchy i korzenie. 

Ph 5,5-6,7, twardość 0-5 *n, a temperatura powinna wynosić między 26-28*C.  Może być z moimi neonami i otoskami 

a Swerting :

Przejrzysta woda, ciemny piach(!) lub bardzo drobny gładki żwirek, rośliny zaciemniające akwarium, drewno.

Woda miękka do twardej, ok 25°C 

 

Za mały zbiornik na jedną molinezję 6cm ?

Kombinuję z czym ? wszystkie rybki które wymieniłam są albo pod wodę miękką albo średnią, (z tego co wyczytałam) wszystkie 1+2/3 .

Tak jak napisałam wcześniej chciałabym aby się pogodziły z krewetkami i resztą . Przy czym neony mam komu oddać . Mogę też ewentualnie ich dokupić. Oraz chciałabym jakieś rybki większe niż te 6cm , tak do 10 np..

Filtr, hmmm, na górze na napisane JKA ip201 i na pewno przeznaczenie miał na 150-200l . Pudełko dawno na śmietnik poszło więc te info niestety muszą wystarczyć. Na filtr zew nie mam msca.

Filtr RO odpada , ale myślałam o kupowaniu wody destylowanej do podmian i mieszać z kranową na odpowiednie parametry . Tylko tu by ktoś miły musiał pomóc przeliczyć ile wody 0 na ile kranowej . Oczywiście mogę wodę zakwasić szyszkami czy czymś albo zrobić bardziej zasadową (choć tu nie wiem jak). Dostosuję się do wymagań ostatecznej obsady.

 

co do parametrów , mierzyłam regularnie przez pierwsze miesiące , teraz już praktycznie nie bo widzę że rybki się normalnie zachowują, krewetki wszędzie widać i się mnożą a i roślinki dobrze rosną . Pamiętam na pewno że żelazo miałam ciągle na 0 i nie chciał się ani trochę podnieść mimo dolewania go w płynie. 

Dziś pomierzę i dodam . Wybaczcie że nie siedzę przed tym postem cały czas i nie koczuję na odpowiedź..

 

 

 

Czytaj o wymaganiach ryb, które chcesz, bo póki co masz/chcesz ryby z całkiem odmiennych wód
 

No właśnie czytam ale ciężko się zdecydować zwłaszcza że w necie co strona to inne parametry pokazuje . Mam wyciągnąć średnią ze średniej ? naprawdę zamieszać się można dlatego tu napisałam . 

patrzałam też na stronę coś tam fish , tą po ang, ale wyszukiwarka rybek pod akwarium nie działa, nic mi nie znajduje. Albo coś źle robię , cienko u mnie z angielskim

Link to comment
Share on other sites

Wczytywać się. Np. wielkopłetw to ryba wód zimnych - okresowo nawet 15 stopni. A molinezja to ryba wód tropikalnych - 28 stopni.

 

Najłatwiej byłoby, gdybyś podał, jaką wodą dysponujesz. Kupować destylkę to strzał w stopę, bo zapłacisz kilkukrotnie więcej jak za użytkowanie RO. W ciemno nie da się nic polecić.

Link to comment
Share on other sites

ale czy z filtra RO nie zostaje dużo wody 'do odrzutu" że tak powiem ? 

 

parametry obecnej wody (z racji tego ze miałam problem żeby kolory dopasować , pociągnęłam niektóre ciut wyniki go góry; NO3, GH, NH3)

 

testami paskowymi :

ph       ~7

GH      ~25

testy kropelkowe zoolek :

ph       ~7,6

          GH      -29

KH       -18

NH3      ~0,1

NO2      ~0,0

NO3     ~1,5

PO4     ~0,35

Fe       ~0,05

 

woda kranowa :  

 

paskowe :         ph  ~6,8      GH  ~22

kropelkowe       ph  ~7,6      GH  -31     KH  -15

 

także wyniki paskowe a kropelkowe trochę się różnią . no i ogólnie twardo czyli woda do zmiękczenia 

Edited by yoshine
Link to comment
Share on other sites

Owszem, zostanie sporo odpadu. Przy GH powyżej 25 pozostają praktycznie tylko ryby jajożyworodne albo Tanganika - zaś w Tanganice to roślinom może być ciężko się utrzymać, bo w takim baniaku tylko muszlowce, a one są kopaczami. Jedyna opcja, którą jeszcze widzę, to brzanka Odeska + parka wielkopłetwów.

Link to comment
Share on other sites

Tak, demi pełni tą samą funkcję co destylka. Nie mogę Ci definitywnie podać jak zrobić spadek o 1 stopień za każdym razem, bo za każdym razem będziesz podmieniać wodę łącznie z tą demi, którą już wlejesz, zatem trzeba by obliczyć ile masz wody netto w akwarium, po czym obliczyć ilość wody przy każdej podmianie do takiego spadku. Za dużo kalkulowania. Robiąc podmiany np. pierwszą 10l demi, drugą 15l demi, trzecią 20l demi powinno Ci się zacząć w miarę sukcesywnie zbijać twardości.

Link to comment
Share on other sites

ogólnie wydaje mi się że teraz będzie max 100 l jak nie mniej ponieważ mam grubą warstwę podłoża .  Podmiany robię co tydzień jakieś 10-12l wiec od razu wlać 10l wydaje mi się za dużo . Czyli trochę zabawy mnie czeka z tym i testy trzeba kupić na zapas . Dam radę , nie pali się ;)

 

Wracając do obsady , jeśli zejdę do 20 GH , któreś z wymienionych do tego co bym chciała można przypasować ?

Link to comment
Share on other sites

Poniżej 10 GH możesz się bawić w to, co masz wymienione w pierwszym poście. Poniżej 20 to bardzo pojedyncze przypadki ryb kąsaczokształtnych pokroju miedzików, dla neonów itp nadal za twardo :/

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem podmianka 10l na czyste ro to żadna zmiana. Twardość spadnie o 2-3 stopnie czyli z betonu nadal beton. Co więcej, przy takich podmianach dojście do 10 stopni będzie nadal trwało wieki. Co do filtra to to co podałeś to model głowicy więc domyślam się że to filtr wewnętrzny z niewielką gąbką, a to rzadko wystarcza.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edited by WitoldM
Link to comment
Share on other sites

wewnetrzny , na zew nie mam miejsca . Wodę mam wręcz krystaliczną . No ale powiedzmy że bym go zmieniła.

Możecie coś powiedzieć o filtrze pod-żwirowym lub hamburskim ? na tą chwilę znam tylko ze słyszenia i właściwie tylko od jednej osoby ale podobno oba bardzo dobre, ten pierwszy podobno nie wymaga czyszczenia co i tak graniczyło by z cudem , drugi rzadko wymaga czyszczenia a nawet jeśli to jest ono szybkie i łatwe jak przy zwykłym. Nie wiem jak z kosztami i montażem .

 

Widzę że Witold to ogólnie od pierwszego posta jakoś po mnie delikatnie jedzie ;)

podmiana 10 12 czy nawet 15% to mało ? wyczytałam że większości ryb to pasuje a niektórzy akwaryści mówią że podmiany robią co miesiąc ale większe. Ja wychodzę z założenia że lepiej częściej a mniej . 

Skoro podmiany wg Cb nie dadzą efektu to powiedz mi proszę czym mam ją zmiękczyć ? solą kuchenną ? jakimiś szyszkami ? chemią z zoologa? 

Link to comment
Share on other sites

Filtr podżwirowy jako złoże filtracyjne wykorzystuje podłoże w akwa. Główna wada- jak się zapcha (a zapcha się), to musisz robić restart zbiornika. Dodatkowo roślin na tym nie uchowasz, bo mało które lubią płukanie korzeni 24 na dobę. Hamburgi mam obecnie 4 z czego 3 w aktywnych zbiornikach. Budowa do doklejenie wsporników w kącie akwa i założenie za to maty filtracyjnej, po czym założenie za nią filtra i przeprowadzenie wylotu na akwarium. Tyle. Czyszczenie co 2-6 miesięcy zależnie od obciążenia obsady. Koszt - kilka zł u szklarza za szyby na wsporniki (albo w castoramie za jakieś szyny czy inny badziew listewkowy z plastiku) plus kilkanaście zł za matę gąbkową 30-45ppi na wymiar (ja kupiłem u Woda-tech na allegro) no i koszt pompki wewnętrznej.

 

 

 

Skoro podmiany wg Cb nie dadzą efektu to powiedz mi proszę czym mam ją zmiękczyć ? solą kuchenną ? jakimiś szyszkami ? chemią z zoologa? 
Podmiany dadzą efekt, tylko marny. Po prostu, jak Ci już pisałem wyżej, ale zdaje się to być pomijane, z każdą podmianą efekty będą coraz słabsze bo będziesz podmieniać kranówkę RAZEM z dolaną już demi. Sól kuchenna służy do zatwardzania wody. Szyszki zbijają pH. Chemia z zoologa nieopłacalna i nieefektywna.
Link to comment
Share on other sites

u mnie woda nie ubywa bo akwa przykryte , wody zlewam 6-7 cm od poziomu , wody w akwarium jest na 40 cm wysokości z czego 10 cm to podłoże (wiem że to dość dużo...) nie wiem ile to wody dokładnie bo nie liczyłam , tak mi się zdawało że z 10l,

rozumiem że mam podmieniać więcej i samo 0. Ale czy jeszcze jakiś sposób jest ? a woda przegotowana ? albo z dzbanka filtrującego?

na tą chwile nie mam RO ale może jeszcze raz przemyśle , niestety nie tylko ja o tym akwarium decyduje i nie raz się muszę kłócić..

Czyli podmiany tylko na wodę demi . Filtr pod żwirowy odpada za to holenderski jest ok . Czytałam że zakłada się go w rogu ale można też na całej ściance bocznej . Ty masz te 3 z 4 w jednym akwarium ? czy w 3 różnych ? można jako pompkę wziąć głowicę z filtra wew? tą ściankę szklaną  daję się od dna czy tylko tak żeby się gąbka trzymała ? dokleja się ją do ścianki ? jutro poszukam jakichś artykułów ale jeśli ma ktoś gdzieś zapisaną dobrą stronkę o takowym filtrze i montażu to nie pogardzę zwłaszcza że będę wiedziałA że nie piszą bzdur jak się nie raz zdarza czytać .

Link to comment
Share on other sites

Po nikim nigdy nie jadę (noo chyba że na serio porządnie sobie zasłuży). Mimo krystalicznej wody przy kilkunastu malutkich rybach filtry wewnętrzne (pompka i ciut gąbki) nie nadążają z przerabianiem azotu. Hamburger spoko, ewentualnie kaskada typu fzn2-3. Dhuz mówi o mieszaniu wody RO z kranem a ja bym na początku nie mieszał tylko lał czyste po jakieś 15 litrów i nie co tydzień tylko co jakieś 2 dni. To jest opcja super bezpieczna. Ja bym poszedł w nie wiele mniej bezpieczną czyli wypompował bym 50 litrów wody i na to miejsce dał RO z tym że nie od razu a cienkim wężykiem w stylu takich od brzęczyka. Potrwa to co najmniej kilka godzin. Sól to generalnie służy do solenia wody, twardości nie podnosi bo twardość to ilość jonów Mg Ca w wodzie. Co do podmian, tak 10% tygodniowo to mało. Ja nigdy nie robię mniejszych jak 20 ale w pewnych przypadkach się robi i większe. 

@edit
Woda przegotowana ma niskie KH ale GH nadal spore. Woda z dzbanka filtrującego generalnie jest przepuszczona przez węgiel aktywny więc twardość ta sama. Ja mam nawet więcej podłoża(z 12cm) i jest ok. Przy takiej ilości plus dekoracje etc. faktycznie wody w twoim akwa jest co najwyżej 70 litrów. 
Co do kłótni, cóż, przypomina mi się jak miałem podobny problem z 8-10 lat temu. Walcz, bo to jedyna sensowna opcja, noszenie co tydzień 10-20 litrów demi, która tania nie jest nie należy do najprzyjemniejszych. A beton masz w kranie konkretny.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
 

Edited by WitoldM
Link to comment
Share on other sites

zapewne nie jest przyjemne ale mam auto ;p zostaje kwestia ceny...  w każdym razie zawsze to jakiś początek zbijania twardości , już dziś zakupie z 10 l wody i doleję bo akurat trochę jej ubyło razem z rybkami, dodatkowo podlewam nią kwiatki wiec chociaż się nie marnuje :)

albo poczekam na wypłatę i kupię więcej i więcej wleje... ?  

a pro po właśnie marnowania , czy tym odpadem z filtra RO można podlewać albo wgl coś zrobić niż tylko do ścieku? bo do spożycia się chyba nie nadaje ? ile tego odpadu średnio jest ? powiedzmy na 10l wody 0 

Link to comment
Share on other sites

Przy twojej twardości podejrzewam, że będzie ze 3-4x więcej niż RO. Można próbować podlewać kwiatki ale nie każdemu się będzie to podobało. Zakładając, że będziesz podmieniała 15 litrów wody tygodniowo, to miesięcznie wydasz najbidniej 60pln na demi. Filtr RO kosztuje lekko powyżej stówki, więc w 2 miesiące miała byś na filtr. Oczywiście woda też kosztuje, ceny są różne, średnio to bodaj coś koło 12pln za m3. Z tego można łatwo policzyć, że woda razem z odpadem miesięcznie będzie Cię kosztowała jakieś 3 złote. Co pół roku zmienia się też filtr sedymentacyjny i węglowy. Licząc ile zapłacisz za korzystanie przez 2 lata, wraz z kosztem kupna RO i wymiany wkładów wyszło mi około 312 złotych. Licząc ile wydasz kupując demi i licząc że kosztuje złotówkę za litr (plus nie licząc kosztów spalonego paliwa w samochodzie) wychodzi 1440 złotych. Sama wybieraj co Ci się bardziej opłaca :)

Link to comment
Share on other sites

ja wiem że się opłaca bardziej filrt RO jednak tak jak wspomniałam muszę przekonać jeszcze tą drugą osobę , już nad tym pracuje :)

Będąc w sklepie , pokazując mu cenę oraz wyliczając ile to będzie kosztowało na miesiąc już właściwie się na filtr zgodził ;p

zostaje tylko faktycznie problem odpadu . Ja mieszkam w domku więc wiadomo że szkoda wylewać tyle wody do szamba które też tanie w opróżnianiu nie jest . stąd pytanie czy można podlewać tą wodą . 

 

 

Można próbować podlewać kwiatki ale nie każdemu się będzie to podobało.

czy to oznacza że nie bardzo nadaje się pod drzewa i krzaki owocowe ?  czy w sensie że nie każdy ma tyle roślin do podlania ?

Link to comment
Share on other sites

Rośliny które lubią glebę kwaśną będą cierpiały. Te które wolą neutralną czy lekko zasadową będą zadowolone. Kwestia że odpad to jeszcze większy beton niż to co masz w kranie. Aczkolwiek przy takim gh jeśli coś jeszcze nie zdechło to i odpad mu nie zaszkodzi raczej.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

a powiedz mi jeszcze jakiej firmy albo jaki konkretnie najlepiej kupić filtr RO ? bo domyślam się że są różne ,

taki do którego będą łatwo dostępne filtry na wymianę i które się nie psują, czy coś w tym stylu .

No właśnie ogród to w większości podlewany jest deszczówką . Dzięki , zorientuję się co jaką wodę potrzebuję i co ew będzie można nią podlewać .

Jeszcze chciałam zapytać o proporcje. Jak już dojdę do GH 10 , wtedy ile wody 0 będzie trzeba na ile kranowej aby uzyskać 20L wody GH10?

14l wody 0 i 6l kranowej ? czy jakoś inaczej się to liczy .. ?

Link to comment
Share on other sites

Ja brałem najtańszy byle by w komplecie był trójnik z redukcją (najczęściej z 3/8 na 1/4 ale to nie reguła, zależy co jest pod zlewem). Proporcje 6.5 na 13.5 o ile chcesz GH 10. Tak w sumie to obsada chyba nie wybrana dalej. Do neonów np. z GH można zejść jeszcze niżej(Ja hodując amandy które parametrami podchodzą pod neony mam gh 5).

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

no właśnie nie wybrana , ale nie pali się . Najważniejsze to zbić GH a rybki można już na samym końcu dobrać .

Dziękuję bardzo za pomoc , będę się tu odzywać regularnie i pisać co i jak oraz w razie czego dopytywać .

Jeszcze muszę bardziej ogarnąć temat tego filtra holenderskiego , jak go najlepiej założyć , jakie części dokładnie nabyć itp 

bo rozumiem że gotowców nie ma ? albo wychodzi dużo drożej ?

Link to comment
Share on other sites

To jeszcze raz ja :)

Ponieważ gdzieś mi się obiło o oczy że zakupiona woda demi może nie być wcale taka czysta i zawierać dużo NH3 zakupiłam jedną butelkę 5l najbardziej dostępnej w moim sklepie i pomierzyłam parametry .

 NH3 było na poziomie 0,2-0,4 ,

NO2 i NO3 praktycznie na 0 .

Twardości nie mierzyła bo napisane było że aby testy wyszły przy wodzie b. miękkiej potrzeba zwiększyć ph do 8 a tej było 6. 

Czy to ph 6 jest normalne ? ile wynosi ono w wodzie filtrowanej przez RO ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...