Jump to content

[126l] Towarzyskie pierwsze akwarium


 Share

Recommended Posts

Witamy wszystkich forumowiczów.

Akwarium założyliśmy ponad trzy tygodnie temu. Rybki zostały wpuszczone po dwóch tygodniach. Zaczęliśmy od gupików. Nasz team jest bardzo nieliczny ale docelowo myślimy o takiej obsadzie:

 - Razbora Galaxy - ok. 16 

 - Proporczykowce Gardnera - 4 

 - Pielęgniczka Ramireza - 4 

 - Kiryski Panda - ok. 8 

 - Piskorki - 4 

 - Banda krewetek Red Cherry lub Amano

 - Przylga chińska

 

Co myślicie o takiej obsadzie? Jesteśmy otwarci na nowe informację! Nie do końca wiemy czy proporczykowce będą dogadywać się z pielęgnicami. 

Zakupiliśmy już nawozy makro, mikro i węgiel w płynie. Czytaliśmy, żeby zacząć nawozić dopiero po miesiącu. Jakie są wasze uwagi?

 

Akwarium: 126l, 80x40x50

filtr: Aquael Turbo 1000 + HJ-411B z mini deszczownicą

Grzałka: Aquael Comfort Zone Gold 100W

Oświetlenie: T8 18W: Sylvania Aquastar  + Sylvania Luxline Plus 865 . W najbliższej przyszłości będzie dołożony jeszcze Sylvania Grolux

Podłoże: żwirek kwarcowy + piasek, pod spodem ziemai

Rośliny: Althelnatera colorata, Rotala indyca, Eleocharis, Myriophyllum, Bacopa monniera, Ludwigia quardicostata, Hemianthus callitrichoides + parę, których nazw nie zapisaliśmy

Obsada: Gupiki(4+2), Proporczykowce Gardnera (2), Kirysy panda (4), Zbrojnik złoty weloniasty, Zbrojnik niebieski

 

Parametry wody:

pH: 7.5

KH: 6

GH: >7

NO3: 10

NO2: 0

CL2: 0

post-24079-0-80093100-1466200775_thumb.jpg

post-24079-0-28957700-1466200778_thumb.jpg

post-24079-0-24433800-1466200780_thumb.jpg

post-24079-0-11653800-1466200782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Proporczykowiec garderi, danio perłowe i krewetki? Nom, nom, nom, szykuje się niezły obiad :D Inna sprawa, że baaaaardzo wysokie pH jak na proporczykowce i kiryski panda (i właściwie wszelkie inne). 

Ogólnie gardneri jest jednym z najbardziej agresywnych proporczykowców, do tego mają taką przypadłość, że mają naprawdę duże paszcze, jak na swój niewielki rozmiar, a co się do niej zmieści, to zostanie wciągnięte.

Link to comment
Share on other sites

Też się o to martwiliśmy jednak, póki co nie zauważyliśmy żeby proporczykowce były agresywne. Może zmieni się to jak podrosną?
W każdym razie stwierdziliśmy, że bezpieczniej będzie z nich zrezygnować i zamiast nich dać Gurami Mozaikowe 2+1. Przeczytaliśmy, że krewetki RC dla nich też mogą być dobrym pożywieniem, więc raczej zdecydujemy się na większe Amano.

 

Odnośnie pH to mamy troszkę mniejsze niż napisałem, zły pomiar przepisałem. Obecnie jest 7.2, jednak już mam kupiony mały zapas wody zdemineralizowanej, więc do 7 powinno zejść za jakiś czas. Bo węgiel w płynie chyba nie obniża pH, prawda?

Edited by Madzia&Kamil
Link to comment
Share on other sites

 

 

Gupiki(4+2)
Ryby potrzebujące wody twardej ( GH >15) i zasadowej (pH > 7.5) do prawidłowego funkcjonowania. Dobrze działa woda ciepła (25-26 stopni).

 

 

Proporczykowce Gardnera (2), Kirysy panda (4), Zbrojnik złoty weloniasty, Zbrojnik niebieski
Kiryski, nie kirysy. To dwie różne grupy ryb sumokształtnych. Wszystko to potrzebuje wody raczej chłodnej ( < 24 st), miękkiej (GH < 8) i kwaśnej (pH < 7).

 

 

Gurami Mozaikowe 2+1
Za małe akwa na 2 samce, nawet na parę jest mało miejsca, guramiowate są dość temperamentne. Znajomy mi ciągle płacze, że mu samiec płoszy wszystko w 150cm akwarium jak zabiera się do tarła. Pamiętać trzeba, że gurami to ryba ciepłolubna ( 26-28 stopni) więc nijak nie pasuje do reszty obsady.

 

Nie lepiej byłoby zadbać o obecne ryby przed dokładaniem kolejnych gatunków do mieszanki? Kiryski potrzebują stada. 4 sztuki rozejdą się po akwarium i nie będą ciekawe w obserwacji, to nie stado, to cztery wyrzutki plączące się bez celu. Pandom dobrze jest zapewnić chociaż 9 sztuk w stadzie, by je ośmielić.

Link to comment
Share on other sites

Skąd w takim razie czerpać wiedzę na temat gatunków, czy polecacie jakąś konkretną stronę? Zazwyczaj są podane szerokie przedziały temperatur oraz parametrów. Tak samo w przypadku gurami, nigdzie nie widziałem informacji ze ponad 100l akwarium jest za małe.

 

Gupiki były złym pierwszym wyborem i chcemy je oddać lub przenieść do mniejszego akwarium. Tak samo proporczykowce. Kiryski chcemy z pewnością dokupić, tak aby było ich minimum 10.

Jeśli chcielibyśmy mieć Kiryski i Galaxy, to jaka inna rybka z większych byłaby odpowiednia?

Link to comment
Share on other sites

Przy czym wspomnę, że dobrze jest przeczytać CAŁY artykuł o rybie na SF, bo zdarzają się kwiatki pokroju ryb-masówek, jak np. neon Innesa, gdzie tolerancja jest zawyżona.

 

Jeśli chcecie kiryski pandowate i danio perłowe, to macie już ryby na 'zapełnienie' zbiornika. Danio to ryby mikroskopijne i płochliwe, większe ryby mogą je ograbić bez problemu z pokarmu.

Link to comment
Share on other sites

Z dotychczasowej obsady zostawilibyśmy tylko kiryski pandowate. 

Po długich obradach i waszych wskazówkach, przyszedł pomysł na taką obsadę. 
 
- Pielęgniczka Ramireza - 2+2 
- Razbora Galaxy - 15 
- Kiryski Panda - 10 
- Zbrojnik Niebieski i Złoty 
 
Co o tym myślicie? 
Na pewno będziemy musieli przearanżować delikatnie akwarium, żeby dodać więcej kryjówek. Jakieś sugestie?
Link to comment
Share on other sites

Jeśli już chcecie pielęgniczki, to przymierzajcie się do Borelek. Ramirezy to ryby wybitnie ciepłolubne, temperatura rzędu 26-28 stopni dla nich to raczej mus. Zwłaszcza dla wydelikaconych hodowlanek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...