Jump to content

Ziemia ogrodowa i mętna woda


Recommended Posts

Witam,

Jakieś 2 tyg temu przesiadłem się ze zbiornika 125l na 240l. Postanowiłem użyć na podłoże ziemie ogrodową plus żwirek, widząc świetne efekty w poprzednim akwarium.

Użyłem około 10-15l ziemi ogrodowej i zasypałem to czarnym żwirkiem o granulacji 1-3mm (40kg). Zaraz po zalaniu woda była mętna co mnie nie dziwiło jednak  teraz po dwóch tygodniach powinna się już chyba wyklarować? Szczególnie że w tej chwili pracują 2 filtry: jb e701 i e901.  Woda ma kolor żółtawo-brązowy. Jest szansa że się to jeszcze wyklaruję?

 

0210b713e2f2906dmed.jpg

 

8cc240154f270d41med.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Zaraz po zalaniu woda była mętna co mnie nie dziwiło
A powinno. Śpieszyło się z zalewaniem? Nie zdarzyło mi się mieć nigdy zmętnienia po zalaniu akwa, a z pewnością nie takiego które nie ustąpiłoby po godzinie czy dwóch.

Gruby żwir z pewnością nie ułatwia odizolowania ziemi od słupa wody. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania piachu w akwarium, a przy ziemi to obowiązkowo.

Mógłbyś spróbować odfiltrować to jakimś mechanikiem z watą, ale nie ma gwarancji sukcesu.

Link to comment
Share on other sites

Będę załamany jak będę musiał zrobić restart... Kurde, w starym zbiorniku nie miałem problemów, szczególnie że żwirek był o większej granulacji.

Link to comment
Share on other sites

Dawno powinno się już wyklarować. Tak jak pisze ahr, spróbuj filtrować watą. Jesteś pewny że żwirek nie wymieszał się z ziemą? Nie zalewałeś akwarium zbyt szybko? Jak często grzebiesz w podłożu?

Link to comment
Share on other sites

Akwa zalałem dokładnie 1,5 tyg temu. Tego się właśnie obawiam że w którymś miejscu musiała się zrobić mniejsza warstwa żwirku. Czyli mówicie żeby do jednego z koszy dać waty? I jakbym jeszcze dodał codzienne podmiany wody?

Link to comment
Share on other sites

W filtrze zewnętrznym może być ciężko z watą. Chyba że chce Ci się codziennie go otwierać i czyścić watę. Lepiej gdybyś dał watę do jakiegoś wewnętrznego. Możesz spróbować z tymi podmiankami. Sądze że 20% dziennie przez 5 dni powinno wystarczyć.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Witam ponownie, temat do zamknięcia, udało się opanować sytuację, częste podmiany przyniosły efekt :)

 

923ea62f31295ab3med.jpg

 

d70693d88095bfd8med.jpg

 

PS

Mam do oddania 4 dorosłe żałobniczki.

Edited by matias515
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...