Skocz do zawartości

Prawdopodobnie oodinoza


chissa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Litraż zbiornika: 52l

2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb: lipiec 2015, wymiana podłoża jesienią tamtego roku.

3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas: Hbl 701 24/7

4. Gatunki i ilość ryb: bojowniki 2+2 (jedna z samic okazała się samcem) oprócz tego ślimaki

5. Ilość i rodzaj roślin: akwarium jest mocno zarośnięte (bakopa australis, ludwigia repens, hygrophila difformis, mchy, rotala rotundifolia.

6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp: grzałka 50W

7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp: ocet i potas jako nawozy, pokarmy suche i mrożone

8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.). NO2-0, NO3-5, pH- 7,2, kh-9, gh-10

9. Temperatura w zbiorniku: 26

10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra): podmiana 20% wody raz w tygodniu, co dwa tygodnie płukanie gąbek z kaskady.

11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane): ryby lekko ocierają się o rośliny lub korzenie, oprócz tego występują rdzawe plamy na skrzelach i głowa posypana jakby pyłkiem.

12. Zdjęcie chorej rybki.

Na przykładzie jednej ryby:

post-23734-0-13220700-1461659718_thumb.jpg

post-23734-0-09371200-1461659971_thumb.jpg

 

 

Na jasnych rybach pokazują się złote plamy. U ciemnych wygląda to tak jak na zdjęciu wyżej. Czy to jest odinoza tak jak mi się wydaje? Jeśli tak to jak działać? Zaznaczam, że nie mieszkam w Polsce i nie mam dostępu do większości leków. Lokalnie znalazłem tylko lek rivamor firmy aquarium munster który w opisie ma zaznaczone, że leczy odinozę. Gdzieś wyczytałem też, że kąpiele w soli lub nadmanganianie działają leczniczo. To prawda? Mam jeszcze pytanie odnośnie roślin. Chcąc przyciąć coś i zasadzić w innym akwarium muszę te rośliny zdezynfekować, tylko jak. Nadmanganian wystarczy? Co z rybami. Na dniach miały przeprowadzić się do większego akwarium. Kilka dni temu była tu jeszcze jedna bojowniczka ale oberwała od drugiej i przeniosłem ją do innego akwarium w którym są pielęgniczki borelli i neony. Mówię tu o rybie ze zdjęcia. Pływała z nimi przez 3 dni. Rozumiem, że robiąc tak przeniosłem pasożyta do drugiego akwarium, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jasnych rybach pokazują się złote plamy. U ciemnych wygląda to tak jak na zdjęciu wyżej. Czy to jest odinoza tak jak mi się wydaje? Jeśli tak to jak działać?

Nie jestem pewien czy to odinoza, porównaj z pozostałymi objawami.

FMC 10 ml na 100 L wody az znikną objawy i jeszcze 4-5 dni dłóżej i podmiana.

 

 

 

Zaznaczam, że nie mieszkam w Polsce i nie mam dostępu do większości leków. Lokalnie znalazłem tylko lek rivamor firmy aquarium munster który w opisie ma zaznaczone, że leczy odinozę.

Jeżeli ma podobne składniki czynne i skład procentowy to przelicz i podawaj.

 

 

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie roślin. Chcąc przyciąć coś i zasadzić w innym akwarium muszę te rośliny zdezynfekować, tylko jak. Nadmanganian wystarczy?

Wystarczy 2 tabletki (200 mg) na 1 L i moczysz do 45 minut.

 

 

 

Co z rybami. Na dniach miały przeprowadzić się do większego akwarium. Kilka dni temu była tu jeszcze jedna bojowniczka ale oberwała od drugiej i przeniosłem ją do innego akwarium w którym są pielęgniczki borelli i neony. Mówię tu o rybie ze zdjęcia. Pływała z nimi przez 3 dni. Rozumiem, że robiąc tak przeniosłem pasożyta do drugiego akwarium, tak?

Jeżeli w każdym akwa masz takie objawy to wszystkie ryby do leczenia a rzeczy  związane z nimi do odkażania.

 

Jak nie zrobisz porządku z parametrami wody odpowiednio do obsady, to zawsze będziesz miał osłabione ryby, zawsze będą Ci chorować i zawsze będą zdychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawy są tylko w jednym akwarium. Do drugiego była przeniesiona ryba na 3 dni więc mogło się coś przenieść. Wtedy jeszcze nie zorientowałem się, że coś nie gra. Ciemne ryby mają szarawo zielonkawy nalot a na jasnych jest złoty.

 

Bez przesady, co jest nie tak z parametrami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...