Skocz do zawartości

Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tęczanka niebieska - Melanotaenia lacustris

 

b2ff258a7b5897bb.jpg

 

Rodzina: tęczankowate (Melanotaenidae)

 

Występowanie: Papua Nowa Gwinea

Zamieszkuje wolno płynące, czyste wody rzek i jezior z gęstą roślinnością oraz zanurzonymi w wodzie korzeniami i gałęziami drzew.

 

Długość: do 12 cm.

 

Dymorfizm płciowy: Samce mają większe (wyższe) ciało oraz intensywniejsze barwy (szczególnie niebieski kolor)

 

Usposobienie: Bardzo spokojna, towarzyska tęczanka, ale jednocześnie szybka w ruchach, dlatego mogą jej przeszkadzać małe powolne rybki. Jest rybą zdecydowanie stadną i powinna pływać w grupie co najmniej 8-10 osobników, a najlepiej więcej (oczywiście w odpowiednio dużym litrażu). Dobrym towarzystwem dla nich są inne tęczanki, ryby z rodzaju Corydoras lub niektóre pielęgnicowate (mające podobne wymagania jeśli chodzi o parametry wody)

Obecność samic, choć skromniej ubarwionych, jest bardzo wskazana. Samce prezentują wtedy piękniej swoje kolory, mogąc konkurować z innymi samcami o ich wdzięki. Liczebność samic i samców w stadzie powinna być utrzymywana mniej więcej po połowie, by samce zbytnio nie zdominowały pojedynczych samic.

 

Akwarium: Minimalny zbiornik dla grupy tych ryb powinien mieć długość 120 cm. Tęczanki niebieskie lubią gęsto zarośnięte akwaria z dużą ilością wolnej przestrzeni do pływania. Biorąc to pod uwagę, oraz wielkość tęczanek w wieku dorosłym – im większy zbiornik im zapewnimy tym lepiej. Dekoracje w akwarium nie są tak istotne, jak roślinność, która powinna być dostosowana do raczej twardych, alkalicznych warunków, w jakich powinny żyć te tęczanki. Wymagają także wydajnej, dość mocnej filtracji, ale jednocześnie nie powodującej silnego prądu wody.

Temperatura optymalna 22-23*C (toleruje zakres 20-25*C)

Ph 7,0-9,0 (nie nadaje się do miękkich i kwaśnych wód)

Twardość 10-20*d

 

Rozmnażanie: Tak jak u innych tęczanek nie nastręcza trudności. Do rozmnażania w osobnym zbiorniku (minimum 80 cm długości) potrzebne są drobnolistne rośliny (np. mchy), delikatny filtr gąbkowy i lekko alkaliczna woda, podłoże jest zbędne. Temperatura 23-24*C, ph 7,5

Do akwarium tarliskowego przenosimy najdorodniejszą parę (najsilniej wybarwionego samca i najgrubszą samicę), którą przedtem przez kilka dni intensywnie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Niewielkie podniesienie temperatury stymuluje ryby do tarła, które może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Rodzice mogą zjadać ikrę i narybek, dlatego najlepiej jest codziennie sprawdzać rośliny i przenosić jajeczka do osobnego zbiornika. Maluszki wykluwają się w ciągu 7-12 dni (w zależności od temperatury). Początkowo wymagają mikroskopijnego pożywienia (pierwotniaki), po tygodniu można zacząć karmić drobnym pokarmem żywym (np. larwami solowca). Suche pokarmy nie powinny być szybko tonące, ponieważ malutkie tęczanki trzymają się blisko powierzchni wody.

 

Pokarm: Jest wszystkożerna, przyjmuje zarówno pokarmy suche, jak i żywe oraz mrożone. Obecność w diecie tych dwóch ostatnich rodzajów pożywienia intensyfikuje barwy tęczanek niebieskich.

 

Ciekawostka: W środowisku naturalnym jest uznana za gatunek zagrożony, ze względu na zbyt intensywne połowy w tych rejonach. W handlu znajdziemy więc najczęściej osobniki hodowlane.

Pełne wybarwienie tych ryb następuje dopiero około 12 miesiąca życia, co wymaga sporej cierpliwości od hodowcy i jest efektem dobrze zbilansowanej diety.

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęcia: Allfishes.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...