Skocz do zawartości

Pleśń nitkowce syf i brud, co robić?


patis1992
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zacznę od wstępnego opisu; akwarium jest utrzymywane "awaryjnie" z powodu braku pieniędzy na niezbędne materiały jak choćby nawet podłoże które wypełnia tylko połowę powierzchni, jednak lepsze to niż wywalenie roślin na śmietnik zwłaszcza patrząc na ceny zielska w Szkocji gdzie aktualnie mieszkam. Akwarium zostało wystartowane zaraz po przeprowadzce niestety poprzednie podłoże było z substratem więc trafiło na śmietnik a co zostało to wsypałem.
Teraz dane:
Akwarium chodzi od początku stycznia 2016 roku
Grzałka nie chodzi ze względu na wysoką moc (problem budżetowy wyżej wspomniany)
ale woda jest "letnia" powiedzmy około 21/22*C
pojemność zbiornika to 325L
filter to fluval fx5
Media: 1400g kamieni "biomax"
Wata i gąbka course sponge ta od fluvala
na dnie clearmax ale już zużyty
brak napowietrzania, silne ruchy taflą
światło świeci od 4 tygodni wcześniej było w ogóle wyłączone ale rośliny zaczęły się go domagać.
w zbiorniku:
kryptokoryna karbowana x6, Echinodorus bleheri x5, Sagittaria subulata mini około 20x, Mikrozorium x4, Anubias niski około 30x, Onowodek sałatnicowany olbrzymi x3 (akurat jedna bulwa wypuściła kwiaty mimo warunków icon_biggrin.gif ), kryptokoryne cordata x2, kryptokoryna wendta x10.
Woda:
PO4 (test JBL kropelkowy) dużo ponad 2,0mg/l (przy takim fosforze okrzemki i inne świństwa maja jak w raju, pisałem wyżej że clearmax się zużył planowałem zamiast niego wsadzić 100g Purigena, czy to dobry pomysł?)
Reszta testów wykonana za pomocą NT Labs Aquarium Lab testy kropelkowe
pH, NH3, NO2, NO3 w normie
KH poniżej 1*DH (według testu powinno być 6*DH=107ppm(CaCO3) Oznacza to że jest cholernie za niskie
GH to 3*DH (powinno być 8*DH=142ppm(CaCO3) podobnie jak przy KH dużo na niskie ale już nie tak drastycznie.
GK i KH mogę podnieść za pomocą sody racja, ile jej wsypać na taki zbiornik?


TERAZ DO RZECZY: w akwarium od dwóch miesięcy utrzymywał się legendarny biały glut o którego pytają wszędzie na forach i wszędzie odpowiedź jest taka sama: zostaw, przejdzie. U mnie istniało tak długo że za niedługo koło odkryje... wyewoluowało tak bardzo że całe korzenie pokryło i wygląda jakby zawołało swoich "ziomków" którzy też nie próżnują, mowa o nitkowcach i takim szarym jakby mchu które zaczynają obrastać rośliny a to już przesada.

Bardzo proszę o pomoc!
Proszę o przeniesienie jeśli w złym dziale.
https://goo.gl/photos/vxpK8itUFYwmdkW68

Edytowane przez patis1992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

NH3 0

NO2 0

Tu się z tymi najlepszymi granicami zgodzę, bo pokazuje to, że akwarium jest dojrzałe.

 

 

 

NO3 0

Ale tu masz przykład dlaczego rośliny głodują i padają. Podniesiesz ten pierwiastek do góry to rośliny będą pochłaniać inne pierwiastki takie jak np. zawyżony dużo w Twoim przypadku fosfor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

KH poniżej 1*DH (według testu powinno być 6*DH=107ppm(CaCO3) Oznacza to że jest cholernie za niskie

GH to 3*DH (powinno być 8*DH=142ppm(CaCO3) podobnie jak przy KH dużo na niskie ale już nie tak drastycznie.

GK i KH mogę podnieść za pomocą sody racja, ile jej wsypać na taki zbiornik?

 

Brzmi to co najmniej podejrzanie, często latam do Szkocji i pare razy z ciekawości jak mi lokalesi kontrakt proponowali to posprawdzałem wodę; wszędzie twarda jak diabli była, gdzie tam mieszkasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

No więc tak aktualny stan: ryby zaczynają padać, część roślin także, reszta rośnie jak porąbana. Woda zielono-mleczno-brązowa. Bimbrownia działa od jakiegoś czasu. Czarny osad na dnie i okrzemki się pokazują gdzie nie gdzie.

Chemia wody:
KH 4
PH 7/8
GH 4
PO4 2+ (poza skalą)
NO2 0,2
NO3 15/20
NH3 0,2

W filtrze keramzyt, ceramika i tona waty.

Nawożę KNO3 tak jak wszyscy mi pisali. na początku nawoziłem 14mg na tydzień nic się nie podnosiło, potem zacząłem nawozić docelowe 20gm na tydzień nic nie dawało teraz nawożę 60mg na tydzień i w końcu udało mi się uzyskać i utrzymać stosunek 10:1 NO3:PO4 jednak PO4 nie spadło nigdy niżej zawsze jest poza skalą. Już sam nie wiem co z tym robić tyle pieniędzy i nerwów i wszystko jak krew w piach, jeszcze jak zobaczyłem zdechłe ryby to już w ogóle chciałem to na śmietnik wszystko wywalić.... ponoć łatwiej utrzymać duże akwaria ludzie mówią.... Nie rozumiem dlaczego ja mam takie problemy a inni naleją kranówy i po miesiącu cieszą się zdrowym akwa. a ja muszę się bawić w małego chemika w dodatku bez efektów.

https://drive.google.com/folderview?id=0B1Vys5NPEsYLX3VWT29xRFRHdFk&usp=sharing
 

Edytowane przez patis1992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Akwarium chodzi od początku stycznia 2016 roku

 

 

filter to fluval fx5 Media:

1400g kamieni "biomax"

Wata i gąbka course sponge ta od fluvala

 na dnie clearmax ale już zużyty

 

 

W filtrze keramzyt, ceramika i tona waty.

 

 

NO2 0,2 

NH3 0,2

Czyli kiedy nastąpiła zmiana na ten kermazyt? Zachwiać biologię w akwa jest bardzo prosto i Ci się to znakomicie udało a teraz odczuwasz (może nie Ty ale Twoje akwarium, ryby i rośliny) skutki.

 

 

 

KH 4 PH 7/8

Przy takich twardościach trochę za wysokie te pH, a Twoje ryby jaką lubią wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keramzyt został wsadzony po okresie czasu kiedy nawożenie KNO3 nie odniosło żadnych skutków, w sensie NO3 się podniosło do 20 ale PO4 nie spadło. Przeczytałem na jakims forum, że ktoś miał taki sam problem i keramzyt w mniejszym bądź większym stopniu pomaga. Tonący łapie się ostrza jak to się mówi, próbuje już czego się da żeby sie pozbyć problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ci tak pisze..... NO3 masz bdb 15-20 i tak trzymaj a zajmij się zbijaniem po4 bo to jest twój problem .przy obecnym no3 15-20 po4 powinno być 1 max 1,5ppm.

 

Wszystkie mrożonki przed podaniem rozmrażaj i przepłukuj pod biesząca zimną wodą żywy to samo .a najlepiej odstaw te pokarmy na 2-3 tyg zanim ppo4 nie spadnie

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd, przy takiej twardości NO3 na takim poziomie to tylko kłopoty. Trzymaj się raczej okolic 5-10ppm. Jeśli PO4 masz takie wysokie zmierz kranówkę. Gh niskie, sprawdził bym poziomy wapnia i magnezu. Dodatkowo w ogóle bym olał nawożenie w słup wody i starał się zasilać korzenie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma bardzo dużo im niższe twardości tym łatwiej zablokować rośliny i tym mniejsze granice niedoboru na dole. Przybliżone stosunki NPK to jedno, warto pamiętać że są też między CaMgK. O ile przy większych twardościach nie gra to wielkiej roli o tyle przy b. małych robi się ważniejsze. Kh=Gh po prostu oznacza że w wodzie są same węglany dlatego zastanawiam się jakie i czy przypadkiem nie ma tam samego wapnia lub magnezu.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...