Skocz do zawartości

Filtrowanie i napowietrzanie.


Deczor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Po około 20 latach wróciłem do akwarystyki i nawet nie spodziewałem się że w tym temacie aż tyle się zmieniło. Kupiłem akwarium wszystko w jednym: Aquael Leddy 60 (54L) które w zestawie zawiera między innymi filtr Aquael ASAP Filter 300. Mała część filtra wystaje poza tafle wody a reszta jest pod powierzchnią i zaciąga z dołu cały bród i wszystko pięknie ale jest coś co mnie nurtuje a mianowicie:

1) Z tego co się doczytałem filtr powinien chodzić 24h na dobę ale wytwarza on "taki prąd wody że nie wyobrażam sobie jak w nocy rybki mogły by odpoczywać (a o karmieniu raczej nie ma mowy), kupiłem taki zegar i ustawiłem że np. 2h chodzi 1h wyłączony i tak cały dzień a w nocy całkowicie wyłączony na całe 8h. znajomy mówił mi że w dzień ok ponieważ rybki ćwiczą mięśnie jak pływają ale co z filtracją w nocy? (Posiadam tylko 4 gupiki i 4 molinezje.)

2.) Wylot strumienia wody nad powierzchnią jest bardzo duży i woda bez ciśnienia uderzała w lustro wody z małą siłą prawie nie powodując "bąbelkowania" czyli słabo napowietrzała więc wstawiłem kawałek plastyku z jakiegoś opakowania w środku dyszy wylotowej zatykając jej około 1/3 szerokości strumień podzielił się na dwa mniejsze i z większym ciśnieniem uderza w lustro wody pięknie ją napowietrzając tworząc "bąbelkowanie" (naprawdę nie wiem jak to nazwać). Pytanie czy to potrzebne bo zdecydowanie jest głośniej, czy ruch wody którą filtr zasysa i przeprowadza przez siebie wystarcza i bąbelki są tak naprawdę zbędne?

3.) I z innej beczki, usypałem dno z drobnych kamieni zakupionych w sklepie, paczka chyba 5kg, korzenie roślinek zakryte ale pytanko jaka grubość typowego dna powinna być, u mnie spad po przekątnej około od 2,5cm wysokości z jednej strony i spada do 1,5cm.

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam!

Edytowane przez Deczor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Filtr ma chodzić 24 na dobę, co najwyżej przy podmianie wody wyłączyć na chwilę, by nie chodził na sucho. Poczytaj, co to takiego filtracja biologiczna i cykl azotowy. Kolega też niech się dokształci.

 

2. Filtr ma ruszać taflą wody na zasadzie 'falowania' - w ten sposób woda się NATLENIA. Napowietrzanie jest zbędne, chyba, że podczas leczenia.

 

3. Podłoże pod rośliny ukorzeniające się to ~5cm, najlepiej piasku, nie kamieni.

 

Akwarium masz za małe dla molinezji - te ryby rosną około do długości około 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Filtr ma chodzić 24 na dobę, co najwyżej przy podmianie wody wyłączyć na chwilę, by nie chodził na sucho. Poczytaj, co to takiego filtracja biologiczna i cykl azotowy. Kolega też niech się dokształci.

 

2. Filtr ma ruszać taflą wody na zasadzie 'falowania' - w ten sposób woda się NATLENIA. Napowietrzanie jest zbędne, chyba, że podczas leczenia.

 

3. Podłoże pod rośliny ukorzeniające się to ~5cm, najlepiej piasku, nie kamieni.

 

Akwarium masz za małe dla molinezji - te ryby rosną około do długości około 10cm.

Dzięki, czyli wywalam ten kawałek plastyku z wylotu, zostawiam filtr na 24 woda spokojnie i cicho krąży i będzie ok, ale na czas karmienia chyba warto wyłączyć. Naczytałem się tego i głowa mi spuchła 20 lat temu miałem z tatą piękne akwaria około 120 i  60 litrów, parę skalarów w dużym całą resztę w mniejszym i o dużo rzeczach nawet nie myślało się, pewnie gdyby był wtedy internet z ikry którą składały pewnie z pomocą takiego forum odchodował bym młode, teraz pragnę z córką poprowadzić ładne akwarium z mniej wymagającymi rybkami ale przyznam że jak poczytałem to osiwiałem, sprzęt tak się zmienił, dla mnie nawet grzałka z wbudowanym termostatem była zaskoczeniem. Popracuje w następny weekend nad dnem, teraz trochę będzie ciężko, moje molly są bardzo małe ok 1,5cm i pewnie na takim małym podwórku nie osiągną pełni długości ale przyznam że przeczytałem o tym że wymagają mnimum 70l dopiero jak wróciłem z zakupów (podstawowy błąd następnym razem najpierw poczytam) mam nadzieję że się tak nie będą męczyły. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczyć się nie będą - jak będziesz pilnować parametrów, to nawet wyrosną w pełni, bo to zaniedbana woda, a nie małe akwarium bezpośrednio powoduje karłowacenie ryb. Ale właśnie w tym problem, że im większa rośnie ryba, tym więcej brudzi, a tym samym pogarszają się warunki.

Pytanko kontrolne - czy akwarium dojrzało, zanim zostały wpuszczone ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczyć się nie będą - jak będziesz pilnować parametrów, to nawet wyrosną w pełni, bo to zaniedbana woda, a nie małe akwarium bezpośrednio powoduje karłowacenie ryb. Ale właśnie w tym problem, że im większa rośnie ryba, tym więcej brudzi, a tym samym pogarszają się warunki.

Pytanko kontrolne - czy akwarium dojrzało, zanim zostały wpuszczone ryby?

Zrobiłem co mogłem po pierwszych 4 dniach wszystko zacząłem od nowa bo korzeń ze sklepu zrobił mi herbatę gotuje go co tydzień trzymam w oddzielnym pojemniku szklanym i tak jeszcze brudzi. Od dwóch znajomych przytargałem wody plus ze sklepu trochę razem było 22-24 litrów reszta odstana 12 dni, proste roślinki od znajomego wszystko chodziło następne 6 dni i dopiero wpuściłem rybki, podmieniam co tydzień około 6-7 litrów testowałem takim paskiem JBL EasyTest 6in1 wiem że to amatorski test ale wszystkie wyniki w granicach bezpiecznych (zielone pole). Jedynie pH pokazuje coś pomiędzy 6,4 - 6,8 po tych kolorach bym powiedział 6,6 po środku, czytałem jednak że te testy to nie są najdokładniejsze ale mam nadzieje że daje to jakieś wyobrażenie.

Edytowane przez Deczor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzeniem się nie przejmuj - niech porobi herbatę, rybom to nie zaszkodzi, jeśli używasz kranówki, bo bufor nie powinien pozwolić na zakwaszenie, które gupikom szkodzi. :). Zwiększ podmiany do 15l, powoli oswój się z myślą o zakupie porządnych testów. Tu nawet nie chodzi o to, że paski 6in1 są niedokładne - one są po prostu cholernie DROGIE :D długoterminowo wychodzą drożej, niż kropelkowe. Na forum jest nawet temat poświęcony testom, generalnie GH, KH, pH, NO2 zoolek, NO3 Sera/JBL i jesteś ustawiony z podstawowymi.

 

Niestety nie wiemy, w jakim stanie dojrzewania jest akwarium, zwłaszcza z tymi przerwami w filtrowaniu, więc monitoruj sytuację paskami i bacznie przyglądaj się NO2 na nich, tak na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...