Skocz do zawartości

Cyrk na kółkach, czyli odkupione akwarium


Hederka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Jestem tu nowa, ale z akwarystyką już miałam przygodę, nawet kilkuletnią... Jednak zawsze miałam akwarium tematyczne - starałam się jak najlepiej odwzorować naturalne warunki danych gatunków...

Aż tu od znajomego dostaliśmy jego baniak, w pelni urządzony. I nic się tu kupy nie trzyma.

 

Wymiary: 70x30x40

Filtr - nie dokopałam się do marki, zwykły wewnętrzny kaskadowy

Grzałka z termostatem - Atman 50W

Oświetlenie - Aquael ecoline 11W v2, 230V-50/60Hz

Woda miekka, ph w okolicach 7-7,5, temperaturę trzymam na 24-25 stopni.

Akwarium funkcjonowalo od 2013 roku.

 

Całość przytargaliśmy do domu wraz z 50 litrami starej wody.

 

I tu kończy się bajka.

Obsada:

3 x gupik

2 x molinezja

2 x żałobniczka (zaczynam się denerwować)

3 x tęczanka

1 x neonek (żądza mordu rosnie)

3 x kirysek (dwa albinosy, jeden spizowy)

1 x glonojad (jeszcze go nie zidentyfikowalam, bo sie chowa po kątach)

5 x danio (w tym tylko jedna samiczka...)

2 x razbora klinowa

 

W sumie 22 sztuki.

Poradzcie mi, co z tym zrobić, żeby to mialo w miarę ręce i nogi i żeby zwierzaki sie nie meczyly.

"Likwidacja" rybek nie wchodzi w rachubę, nie jestem katem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszny bałagan. Dla molinezji czy tęczanek akwarium jest na pewno za małe. Reszta ryb i tak mocno wymieszanie względem wymagań. Możesz podać pH, GH i KH i będziemy kombinowali co można oddać, a co zostawić. Nie wiem jednak czy nie lepiej pozbyć się wszystkich ryb za darmo i przemyśleć akwarium od nowa.

 

Jak wspomniała przedmówczyni najlepszym sposobem na pozbycie się jest oddanie ryb za darmo poprzez olx. Powinno pójść szybko bo sam tak rrobiłem.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie - czego się pozbyć, aby jak największa część obsady się ostala? ;)

 

Razbory pływają w stadzie z danio, molinezje mamy jakos wyjatkowo pokojowe. Gupiki jak to gupiki. Im chyba wszedzie dobrze ;)

Tęczanki dzisiaj już zaczęły w miarę normalnie funkcjonować.

Zalobniczki mało ruchliwe, czasami tylko przeplyną z miejsca na miejsce (nie znam ich usposobienia, debiut w tej kwesti).

Kiryskom chyba tu dobrze, bo to najwieksze okazy jakie w zyciu widzialam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez testów wody na pH, Gh i Kh nie ruszymy bo nie wiemy, którym rybom woda odpowiada, a którym nie. Pewnym jest, że 50 procent obsady cierpi ponieważ przebywa w nieodpowiedniej wodzie. Tęczanki i molinezje nie powinny się znaleźć w tak małym akwarium. Dla molinezjo akwarium powinno mieć 100cm długości, a dla tęczanek 120cm.

 

Woda miękka tzn poniżej 15dGh czy może poniżej 10dGh?

 

Jakie to danio, jakie neony?

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do parametrow - w poniedziałek dopiero bede w zoologicznym. Posiadam jedynie test kropelkowy na pH i paski na twardość.

 

Danio - dwa czerwone samce, srebrny w poziome paski, swa rozowe welonowate.

Teczanki neonowe tak w ramach ścisłości.

Neon innesa.

 

Twardosc 12dGh.

Edytowane przez Hederka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski są raczej kiepskie i potrafią kłamać. Kup kropelkowe Zooleka jeśli nie chcesz się wykosztować. Test GH-KH na allegro to koszt 15zł + wysyłka.

Zbierając wszystko w całość to oprócz wyżej wspomnianych ryb również Żałobniczka nie powinna się znaleźć w tym akwarium ze względu na zbyt wysokie pH. Jeśli Twój neon to Neon Czerwony, to dla niego pH również jest złe. Ponadto jeśli Twoim podłożem nie jest drobny piasek, to również kiryski powinny opuścić akwarium. 

 

EDIT:

12dGH to zbyt na granicy dla Neona Innesa. Nie ryzykowałbym trzymania go. Sytuacja jest identyczna względem Razbory Klinowej. Dla Danio Pręgowanego parametry będą ok. O ile dla Tęczanki Neonowej parametry wody byłyby ok, to jednak wymagają one przestrzeni do pływania i te 70cm to może być zbyt mało. Tym bardziej, że to ryby większe od danio, a oba gatunki lubią mieć dużo miejsca do pływania. Zrezygnowałbym z tęczanek. 

 

Ciężko jest tu cokolwiek doradzić. Gdybyś zostawiła danio to dobrze byłoby gdyby były w jednej wersji kolorystycznej, bo inaczej kiepsko z doznaniami estetycznymi ;)

 

Osobiście dysponując takimi parametrami zdecydowałbym się na całkowicie inny układ, który dokładnie trafiłby w wymagania ryb i nie sprawił Ci kłopotów. Moja propozycja:

1+1 Prętnik Karłowaty

15 Miedzik Obrzeżony

6 Kirysek Spiżowy (warunek to piasek jako podłoże)

 

Dla kazdej z tych ryb parametry pH-7, GH-12, temperatura 25 stopni byłyby idealnymi warunkami. Miałabyś gatunek dominujący, grupę mniejszych ryb i coś na dno. Układ idealny, nieprzerybiony, bez efektu zupy rybnej.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim akwarium można trzymać najwyżej jeden gatunek ławicowy, a u Ciebie są co najmniej cztery takie gatunki ( neony, żałobniczki, danio, razbory ). Musisz się zdecydować na jeden gatunek ławicowy i to najlepiej albo neony innesa, albo razbory ( oczywiście jeśli parametry wody pozwolą ). Dla danio prawdopodobnie pręgowanych akwarium mogłoby być większe. Są to bardzo szybkie i ruchliwe rybki, a więc i też muszą mieć gdzie pływać.

Do takiej jednej wybranej ławicy można by wtedy dobrać np: jakieś niewielkie pielęgniczki lub któreś z mniejszych labiryntowców jak choćby np: prętniki karłowate, no i na dno jakieś niewielki rybki denne. Z tym że dla ryb dennych w akwarium powinien być piach jako podłoże. Podałem tylko ogólnie jak można by zaplanować to akwarium. Natomiast jakie konkretnie ryby można by tam wpuścić będzie zależało od parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam wklejać już wyniki testów, a tu sprzedawca z allegro ma opóźnienie i dalej czekam na swoje zamówienie. A pfr.

 

Niestety nie obyło się bez rozgrzebania baniaczka na części pierwsze.

Kupiliśmy piasek i roślinki. Chłop chcial wyrwać kilka brzydkich roslinek z akwa, bo tego tam rosło od groma. Okazalo sie, ze... W calym zbiorniku jest jedna roslina, ktora sobie tak rozwinęła układ korzenny. Nie ma się co dziwic w sumie. Bo pod żwirkiem ukryta była... Ziemia.

Tak, niechcący rozgrzebaliśmy podłoże.

A tam nie dość, że ziemia na dnie to jeszcze trzy grubości żwiru.

No i pół nocy siedziałam i wypłukiwałam ziemię ze żwiru. A potem przesiewałam żwirek, żeby dobrze go ułożyć.

Po sześciu godzinach zabawy udało się zasadzić rogatka i bacobę, wyplenić nadmiar krypty, ukształtować śliczną plażę, ocalić większość dojrzałej wody... I ocalić wszystkie rybki. Ufff!

Od soboty wszystko śmiga.

 

No ale tu kolejny problem (a nie będę nowego tematu zakladac ;p).

Nigdy nie mialam piasku w akwarium. Czy to normalne, ze jest on doslownie na wszystkim? Na listkach, na mchu, na korzeniu...

Na moj babski rozum filtr powinien odfiltrować piach, zanim ten opadnie. Szczególnie, że ten piach to niemal jak cement. Drobniejszego juz nie było.

Myśleć nad nowym filtrem?

 

Kiryski odwdzięczają się za zmianę.

Nie ma nic bardziej uroczego niż ryba zakopana w piachu aż po oczy :D Pieszczotliwie zaczęliśmy je nazywać świnkami, tak małpiatki ryją w swojej plaży :D

Piasek vs żwir 1:0 ;)

 

Wysłane z mojego D2403 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Hederka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jak masz filtr ,ale żaden raczej nie sprawi ,że piasek będzie wciagaby na bieżąco. Sam opadnie pod wpływem falowania wody,ruchu ryb koło niego lub zwyczajnie pod wpływem grawitacji. Ewentualnie gdy był niedokładnie płukaniy to przez jakiś czas będzie w pływał w toni wodnej dopóki nie osiadzie lub filtr go nie wciągnie.

Kiryski są faktycznie świetnymi rybami do obserwacji. Kiedyś do nich wrócę,jak znajdę odpowiednie do mojego akwarium.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, są!

Mój pseudodaltonizm nie ułatwia testów, ale:

Kh - 2,5

Gh - 5

Ph - 6,9

No2 - 0.01

No3 - 17

 

Mam dostęp do baniaczka 160l, rodzice nie wyrzucili mojego starego akwarium :) Zdradzcie mi, ktore z posiadanych rybek beda sie czuły dobrze w takiej wodzie i, jakbyscie mogli, podzielcie je na dwa baniaki :)))

 

Wysłane z mojego D2403 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...