Skocz do zawartości

Akwarium 250L oświetlenie


grzess
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako, że nie znalazłem odpowiedzi na formum muszę założyć nowy temat.

 

W kupionym akwarium mam świetlówki NARVA LT30W/010 2 sztuki.

W akwarium są roślinki, podłoże kermazyt czarny (grafit) i tło skały 3D

Obsada będzie 4 skalary i 40 neonków.

 

Jakie zastosować świetlówki aby to ładnie wyglądało i dawało życie rybką i roślinką.

 

 

W rzeczywistości oświetlenie jest trochę jaśniejsze.

post-23571-0-60926100-1450112576_thumb.jpg

Edytowane przez grzess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalary i neony, a woda jaka? Ten zamek to raczej kiepski pomysł, by pomijając walory dekoracyjne prawdopodobnie będzie zatwardzał wodę. Co do światła to mimo wszystko dodał bym jeszcze z jedną świetlówkę. 0,24w to jednak dość mało.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamek wiem masz rację ale moja córeczka nie pozwoliła mi go wyciągnąć.

Woda dojrzewa kupiłem testy czekam na przesyłkę więc później się wypowiem.

Na 3 neonówkę nie ma tu miejsca, przynajmniej tak mi się wydaje.

 

Aha tak czytał różne informację na temat akwarystyki i doczytałem, że w nocy akwa powinno być oświetlone lekkim światłem nebieskim to prawda?

Edytowane przez grzess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zamek wiem masz rację ale moja córeczka nie pozwoliła mi go wyciągnąć.
Wsadź go do wody destylowanej, po 24h sprawdź, czy zmienia parametry. Jeśli zmienia, to nie jest to ozdoba do akwarium i trzeba będzie się zdecydować - dobro ryb, czy kaprys córki.

 

 

Aha tak czytał różne informację na temat akwarystyki i doczytałem, że w nocy akwa powinno być oświetlone lekkim światłem nebieskim to prawda?
Na przyszłość zapytam: skąd takie bujdy wychodzą? Akwarium w nocy ma być zaciemnione. W naturze ani zwierzęta, ani rośliny nie mają niebieskiej lampki na noc. Ludzie, którzy stosują takie praktyki, odbierają rybom możliwość prawidłowego funkcjonowania w trybie dnia i nocy, bo wiele ryb ma bardzo dobry wzrok i nawet troszkę światła wystarcza im do normalnego funkcjonowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadź go do wody destylowanej, po 24h sprawdź, czy zmienia parametry. Jeśli zmienia, to nie jest to ozdoba do akwarium i trzeba będzie się zdecydować - dobro ryb, czy kaprys córki.

 

 

Na przyszłość zapytam: skąd takie bujdy wychodzą? Akwarium w nocy ma być zaciemnione. W naturze ani zwierzęta, ani rośliny nie mają niebieskiej lampki na noc. Ludzie, którzy stosują takie praktyki, odbierają rybom możliwość prawidłowego funkcjonowania w trybie dnia i nocy, bo wiele ryb ma bardzo dobry wzrok i nawet troszkę światła wystarcza im do normalnego funkcjonowania.

 

Jak tylko otrzymam testy to tak zrobię i jeśli zmieni parametry to go wyciągnę. Rybek jeszcze nie ma.

Szukałem informacji na temat oświetlenia i tak gdzieś doczytałem. Pisało, że w wodzie nocą nigdy nie jest ciemno. Trudno w to uwierzyć ale dla pewności zapytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieścić to tam zawsze coś dasz radę zmieścić, pytanie w jaką moc chciał byś się wstrzelić. Nie twierdzę, że to co masz nie nadaje się do niczego ale wybór roślin dość mocno spada. Część z tego co co rozpoznałem z dosyć niewyraźnego zdjęcia może mieć problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą jakością to nadal lipa.
Wydaje mi się, że masz tam:

- eleocharis acicularis - nie ma szans przy takim świetle
- lotos - może być słabo
- jakiś echinodorus, prawdopodobnie z emersa - po tym jak zgniją mu liście (o ile to emers) powinien dać radę
- lilaeopsis brasiliensis - prawdopodobnie będzie słabo
- nurzańce - będzie gitara, problem w tym, że liście to im urosną ostro.
- kryptokoryny - wydaje mi się, że masz dwie, powinny spokojnie dać radę.

- cabomba caroliniana - nie ma szans raczej, na pewno nie będzie ładnie wyglądać

- hygrophila polysperma - może da radę, chociaż na ładny wygląd bym nie liczył
 

O ile się nie pomyliłem, bo zdjęcie kiepskie, to jak sam widzisz, zostanie Ci ze 3 rośliny które tam będą rosnąć. Większa moc światła to za to więcej kłopotów, bo masz do wyboru albo butlę co2, albo próby z easy carbo. Do 0.5W/L powinieneś dać radę z easy carbo. Problem w tym, że wtedy to już trzeba nawozić, a z tym nawożeniem jest tak, że mało komu na początku idzie dobrze. 
Ktoś tu pokazywał ostatnio (DavyJones?), że są takie fajne klipsy na świetlówki T8, które umożliwiają rozbudowę pokrywy o dodatkową świetlówkę T5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że dodanie jednej świetlówki T5 39W dałoby optymalny wynik, nie trzeba jeszcze inwestować w CO2, nawet carbo może nie być bardzo potrzebne, nawożenie raczej jakieś wielkie też nie będzie potrzebne. Można użyć takich uchwytów jak na przykład na tym obrazku poniżej, wtedy montaż dodatkowej świetlówki to przyjemność i miejsca nie zajmuje właściwie ;) Tylko statecznik, ale można go umiejscowić za akwarium, starczy długi kabel.

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie - tak, ale poniżej 0,5W/l uważa się, że "się znajdzie" z tego co ryby wytwarzają, z tego co jest w powietrzu i dostaje się do wody, można ewentulanie dawać carbo jakieś (węgiel w płynie).
Co do dodatkowej świetlówki 39W T5 brzmi w sam raz, barwa - 6500K lub 8500K ja bardzo lubię sylvania grolux, trochę różowa, ale rośliny ładnie na tym rosną. Możesz np. w starej lampie dać 2x luxline 865 (czy jakakolwiek świetlówka 30W z oznaczeniem 865) i tę 39W daj sylvania grolux. Żeby taką świetlówkę zamontować musisz kupić: starter elektroniczny, kabel do prądu, dwie oprawki bryzgoszczelne i takie uchwyty jak pokazałam wyżej, możesz na allegro poszukać gotowych zestawów, jest ich sporo: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=1x39W&bmatch=engagement-v10-promo-sm-sqm-hou-1-3-1202

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą dodatkową świetlówkę zamontować od strony zewnętrznej akwa czy od strony ściany?

Nie pozostaje mi nic innego jak zabrać się do roboty.

Aha czy wymienić to na ledy czy dać sobie spokój?

Edytowane przez grzess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej konieczności, można, jest wtedy oszczędniej w dłuższej perspektywie, ale słyszałam głosy, że paski LED są do kitu i warto tylko powerLEDy, no ale wtedy to sens miałoby przerabiać całe oświetlenie, a nie dodawać ciut ledów.
Co do strony, zależy jaki efekt chcesz uzyskać, jeśli chcesz dodawać groluxa właśnie to ona daje lekko różowe światło, więc możesz chcieć mieć ją z tyłu, żeby z przodu mieć "normalne", z drugiej strony warto chyba mieć ją nad najbardziej wymagającymi roślinami, a z trzeciej to ja nawet lubię jej światło, bo fajnie podkreśla kolory ryb :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groluxa polecam, kolorki dużo przyjemniejsze. Z tym CO2 to jest tak, że faktycznie okolice 0.5 W/L da się zrobić bez CO2. Nawet powyżej się da. Ja 25 l szklankę ciągnąłem przy 0.8 w/l na carbo i dawało to radę, chociaż wymagało to trochę zabawy.CO2 jest zwyczajnie mniej kłopotliwe pod wieloma kątami i rośliny lepiej rosną.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym CO2 to jest tak, że faktycznie okolice 0.5 W/L da się zrobić bez CO2

No oczywiście nie ma co się sztywno trzymać bo też różne grubości podłoża się stosuje, różne są proporcje głębokości do długości i szerokości zbiornika, a to wszystko ma wpływ, tak jak doświetlenie boków itp. Myślę, że 0,6-0,7 to maksimum dla doświadczonego akwarysty a 0,5 podaje się raczej dla pewności, że poradzi sobie z tym każdy ;)

 

Z drugiej jednak strony można bawić się w bimbrownie, można też (a raczej powinno się) stosować carbo w większej ilości jeśli światła jest więcej ale to wszystko generuje dodatkowe koszta i długoterminowo butla okaże się bardziej ekonomiczna i wygodniejsza i bardziej precyzyjna.

Edytowane przez mrkojiro
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...