Skocz do zawartości

Ziemia ogrodowa proszę o porady i uwagi.


Motorniczy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem zmuszony zrobić restart ze względu na remont pokoju w którym stoi i zbiorniczek musi wylecieć z pokoju na czas remontu. Mam już zbiorniczek 40-50 litrów na czas przeprowadzki, mam nadzieję, że w 2 tygodnie problemów nie będzie.

W każdym razie gotówkę na akwarium już całkowicie wyczerpałem i nie chcę więcej setek zł inwestować w akwarium bo mnie po porostu nie stać.

 

Chcę akwarium z ziemi ogrodowej i zwykłym żwirkiem.

Ja to widzę tak ziemia ogrodowa 2 cm, na to 1cm żwirku, na to siatka i na to 4 cm żwirku. Oczywiście ziemia nie będzie dochodzić do szkła.

 

Baniaczek 112l, filterek JBL ex700 oświetlenie 30w power led.

 

 

Pomyślałem, że zanim zrobię przeprowadzkę popytam o Wasze uwagi czy sugestie z ziemią ogrodową, żeby nie popełniać błędów i tutaj na was liczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już bedziesz chciał coś wyciągnąć to po prostu podnieś trochę roślinę i wytnij korzenie jeszcze w podłożu. Chociaż staraj się jak najmniej ingerować w akwarium bo nawet robiąc to ostrożnie można się dorobić niechcianych glonów. Przemyśl swoją aranżacje dokładnie ,to potem nie będziesz poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ja to widzę tak. Będzie długi korzeń w akwarium, od prawej do lewej, rośliny będa tylko z jednej strony ( gdzie korzeń jest grubszy ) wiec podłoże będzie wyglądać tak na dole ziemia 2 cm. Z lewej ( gdzie rośliny ) 2-3 cm żwirku i na to podłoże które mi zostało z krewetkarium azoo grow plan bed i na prawo coraz więcej żwirku

Coś takiego

post-21292-0-69845600-1449854920_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad glebą ile centymetrów żwirku/podłoża planujesz? To ważne, bo warstwa 2-3 cm to mało. Ja  dałem za mało i odbiło mi się to czkawką.

Tam gdzię będa rośliny chce dać 2-3 centymetry żwiru i na to jeszcze kolejne 3-4 cm profesionalnego podłoża pod rośliny AZOO a tam gdzie nie będzie roślin lub będa to małe ( niskie ) bedzie 5 cm żwirku. Kupie około 20kg żwirku rzecznego wiec wystarczy.

 

Do Ziemi dodał bym jeszcze np keramzytu, węgla aktywnego lub ceramiki. Dobre siedlisko dla bakterii.

Nie zwiekszy to objętości ziemi przez co tej ziemi będzie za mało bo duża częśc będą zajmować dodatki ? Wtedy musiałbym dać ok 3cm tej mieszanki przez co znów podniesie mi się dno. Kwestia czy warto, mam kubełek i tam sporo ceramiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dał bym spokój tym dodatkom od tego jest raczej filtr. Po co podłoże jak masz ziemię, dla mnie kombinatorstwo. Żwiru nad ziemią musisz mieć trochę bo inaczej ziemia będzie wywalać wszystko do słupa wody i skończy się to ostrymi glonami

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dał bym spokój tym dodatkom od tego jest raczej filtr. Po co podłoże jak masz ziemię, dla mnie kombinatorstwo. Żwiru nad ziemią musisz mieć trochę bo inaczej ziemia będzie wywalać wszystko do słupa wody i skończy się to ostrymi glonami

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Po prostu mam trochę tego podłoża i leży w worku zajmując miejscie, pomyslałem że jest okazją żeby wykorzystać resztki, Może po prostu rozsypie to na ziemie na całej długości ( nie jest tego wiele zajmie może dodatkowe 0.5 cm na całej długości i na to grubo żwir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to zbyt przekombinowane z tym AZOO?

 

A co do keramzytu to nie będzie przecież go tak dużo aby znacząco zmienił miąższość ziemi. A w podłożu też są potrzebne bakterie.

Własnie wydaję mi się że to za wiele nie zmieni, a tak jak wpsomniałem wcześniej pozbędę się zapasów, swoją drogą azoo ma taki ziemiasty zapach więc może to własnie być ziemia odpowiedno spreparowana i uzupełnona w substancje dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZOO Plant Grower Bed? Nie ma sensu. Za dużo mieszasz. Albo gleba i żwir, albo  granulat AZOO.

Może faktycznie przesadzam, zostawie sobie te azoo bo mam baniak 30l może go kiedyś odpale na tym podłożu.

 

Czytam poradniki i w niektórych jest wzmianka żeby ziemie wymieszać z keramzytem, węglem aktywnyn i gliną ( jako bardo dobre siedlisko żelaza ) więgiel i keramzyt ok ale jak z gliną ?

Edit

Albo ziemia keramzyt węgiel aktywny i tak gdzie będą rośliny pokruszone kulku gliniano torfowe

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glina pomaga w przyswajaniu składników mineralnych roślinom, a do tego sama ich trochę zawiera, dlatego warto mieszać z gliną. Keramzyt zapewnia większą przepuszczalność i miejsce dla bakterii, więc ma się bardziej żywe podłoże, bez martwych stref może nawet. Węgiel szczerze mówiąc nie wiem po co :P
Glinę oczywiście można zastąpić kulkami gliniano-torfowymi, które często zawierają też dużo wszelkich innych nawozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...