Skocz do zawartości

Nowe oświetlenie


xMarcinx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W niedługim czasie będę dokupował do mojej pokrywy dodatkowe oświetlenie t5 ze statecznikiem itd. Standardowo pokrywa ma 15w + 24w ( tyle będzie mieć ta świetlówka t5). Aktualnie mam 0.20w/litr czyli dość słabo, po dodanii tej świetlówki będzie 0.54 w/litr. Chciałbym wiedzieć jakie rośliny mógłbym wtedy trzymać, nie chce inwestować w CO2 oraz inne drogie preparaty. Może kulki torfowe, jakieś płyny kupie. Chciałbym wiedzieć jakie będę mógł mieć mało wymagające rośliny. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sprzecznością jest spore światło (powyżej 0,5W/l), a brak porządnego nawożenia i CO2, chociaż może nie będzie katastrofy, bo to nie dużo ponad 0,5... W każdym razie przy takim świetle to właściwie co tylko Ci przyjdzie do głowy powinno jakoś rosnąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T5 15 W ma 39cm  taką masz w pokrywie jakim cudem chcesz tam zmieścić T5 24W które ma 55cm  ? chyba ze ja czegoś nie rozumiem :)

Edit.  akwa ma długość 75cm ? ale czy pod pokrywą jest tyle miejsca ?

 

Na twoim miejscu dokupił bym drugą T5 15W  i  miał byś  idealne  2x15W = 0.4W/l   i bez zabawy w co2 i nawożenie ... przy tych 0.52  z czasem bedziesz miał problem z  glonami ,rosliny dostaną dużo światła zaczną szybciej rosnąć ,ale braknie  pierwiastków   odżywczych    .....

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T5 15 W ma 39cm  taką masz w pokrywie jakim cudem chcesz tam zmieścić T5 24W które ma 55cm  ? chyba ze ja czegoś nie rozumiem

 

 

 

Firma Juwel, a za nią inne wypuściły świetlówki T5 o długości T8. I tak:

 

 T5                   T8

------------------------

24W długości 15W,

28W długości 18W,

35W długości 25W,

45W długości 30W,

54W długości 36W

 

Te świetlówki są droższe niż ich odpowiedniki "normalnej" długości. Ale jak ktoś chce wymienić swoje T8 na T5 to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Oczywiście jeszcze do tego statecznik i oprawki bryzgoszczelne musza być T5.

 

Miałem kiedyś taki zestaw w 72l : 15W + 24W. Bez CO2, czasami bimbrownia, czasami Carbo. Rośliny ładnie rosły, zwłaszcza Pistia.

 

Edit: są jeszcze świetlówki Azoo T8 20W odpowiedniki 18W pracujące na statecznikach T8 18W, oraz T8 40W odpowiednik 36W pracujący na stateczniku 36W.   

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej kusi mnie ten zestaw 15w + 24w, chyba się na niego zdecyduje ze względu na mniejszą ingerencję w obudowę. Będzie co będzie, jezeli będzie trzeba dać jakieś nawozy dla roslin to będzie trzeba, bo jednak nie chce sobie zepsuć akwarium poprzez inwestycje w znacznie lepsze oświetlenie. Mam jeszcze jedno pytanko - moge spodziewać się wysypu glonów oo zamontowaniu dodatkowego oświetlenia ? Czy przyjdzie to tak jak ktoś wspomniał - z czasem na skutek dużego oświetlenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przy okazji zwiększenia ilości światła weźmiesz pod uwagę że rośliny muszą jeść i nic nie zepsujesz, to powinno obyć się bez większych problemów. Jednak z uwagi na to, że pytasz, cóż Ja tam jestem zdania że każdy musi przejść przez ten etap. :)

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pistia pod pokrywą spokojnie się trzymała, kwestia jako takiej wentylacji (nie żeby była jakaś wybitna, tylko otwory na rury), zabiło ją dopiero dodanie do akwarium filtra mechanicznego, który zmielił pistię z powierzchni 120x48 w małą kulkę ;) Ale ostatecznie jestem z tym całkiem szczęśliwa, bo zaczynała mnie denerwować...
Pod pokrywą na pewno rośnie mniejsza, ale więcej, przez to, że światło pali ją po liściach, trochę wody kapie, to mnoży się jak szalona, ale jest baaardzo malutka, więc korzenie też ma nieciekawie krótkie. W akwarium bez pokrywy rośnie ładniejsza, z dłuższymi korzeniami, ale nie mogę powiedzieć, że pod pokrywą nie daje sobie rady.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pistia ma tym dłuższe korzenie im więcej ma jedzenia w słupie wody. Tak samo z jej rozmiarami. Wentylacja pokrywy powinna trochę kapanie ograniczyć, poza tym wystarczy ją założyć lekko ukośnie (np. Tył wyżej niż przód) i woda powinna sobie spływać.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko, jeśli zdecyduje się na ten zestaw ze świetlówką t5 24w - będę wtedy miał około 0.52w/litr, czym miałbym nawozić ? Dodam, że rośliny będę brał w miare mało wymagające, nie zamierzam póki co inwestować w co2.

Jeśli wybiorę wariant drugi czyli świetlówka t8 15wat to będę miał około 0.41w/litr to wtedy czym nawozić te rośliny ?

Trzeci wariant to diody led, niestety kompletnie nie wiem jaką moc wybrać :/ widziałem gdzieś diody led zestaw od firmy diversa 2x5.7wat 50cm albo 2x7.2wat 60cm. Te moce nie są zbyt powalające ale czytałem, że to jest tylko ilość pobieranego prądu a światła dają o wiele więcej.

Z góry ogromne dzięki

Edytowane przez xMarcinx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...