Skocz do zawartości

Tęczanka czerwona Glossolepis incisus


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tęczanka czerwona - Glossolepis incisus

 

12935544834c966faed197f3760ec36512863132

 

Rodzina: tęczankowate (Melanotaeniidae)

 

Występowanie: Indonezja, a w szczególności Nowa Gwinea;

Występuje w stawach i jeziorach silnie porośniętych roślinnością.

 

Długość: do 15 cm

 

Dymorfizm płciowy: Samce są wyższe, mają charakterystyczne czerwone ubarwienie, w dorosłym wieku tzw. garb tłuszczowy w okolicy głowy. Samice smuklejsze, ubarwienie szaro-oliwkowe.

Ryby wybarwiają się po osiągnięciu 5-6 cm.

 

Usposobienie: Spokojna jeśli chodzi o temperament, ale szybka w ruchach i nieco płochliwa w zbyt małej grupie. Dlatego zalecana minimalna ilość osobników tego gatunku to 6-8 sztuk, jednak lepiej czuje się w grupie 10 i powyżej. Mogą jej przeszkadzać małe, spokojne rybki. Zalecana przewaga samic w stadzie, albo przynajmniej pół na pół z samcami. Samce mają tendencję do niewielkich przepychanek między sobą o to, który jest silniejszy, ustalając w ten sposób hierarchię.

 

Akwarium: Ze względu na wielkość tęczanki czerwonej i jej sporą aktywność, minimalne wymiary akwarium to 150x50x50.

Lubi gęsto zarośnięte zbiorniki, ale jednocześnie z dużą ilością przestrzeni do pływania. Ruch wody w akwarium powinien być raczej delikatny.

Temperatura optymalna 23-25*C

Ph od neutralnego wzwyż 7,0-8,0 (nie lubi wód kwaśnych)

Twardość 10-20 dH

Rozmnażanie: Tęczanki czerwone chętnie przystępują do tarła. Można przygotować osobny zbiornik, minimum 75 cm długości, z dobrą ale delikatną filtracją i drobnymi roślinami (np. mchy), podłoże jest zbędne. Woda lekko alkaliczna, ph w okolicach 7,5, temperatura początkowa 22-23*C.

Ryby najpierw przez kilka dni karmimy obficie pokarmami żywymi lub mrożonymi (w akwarium ogólnym lub jeśli to możliwe po rozdzieleniu ryb według płci), następnie wybieramy najdorodniejszego samca i samicę i przekładamy do zbiornika tarliskowego. Podnosimy delikatnie temperaturę do 25-26*C, co powinno zachęcić tęczanki do odbycia tarła.

Tarło może trwać kilka dni lub nawet tygodni, samica składa ikrę codziennie. Chociaż rodzice raczej nie zjadają jajeczek, łatwiej odchować młode odławiając ikrę do osobnego zbiornika z tą samą wodą co w tarliskowym. Ikra i narybek jest bardzo wrażliwy na niekorzystne parametry wody, dlatego częste niewielkie podmiany wody na świeżą są koniecznością. Maluszki wykluwają się po około 7 dniach. Początkowo karmimy pierwotniakami, następnie drobniutkim żywym pokarmem (np. larwy solowca).

 

Pokarm: Tęczanka czerwona nie jest wybredna, przyjmuje zarówno pokarmy suszone, jak i żywe oraz mrożone. Obecność w diecie tych dwóch ostatnich intensyfikuje kolory tych ryb. Szczególnie poleca się wodzień, artemię i dafnię.

 

Ciekawostka: W chłodniejszej wodzie wszystkie samce przybierają czerwoną barwę, natomiast w cieplejszej - tylko dominujący samiec jest intensywnie czerwony.

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęcia: superakwarium

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...