Skocz do zawartości

jakie podłoże do akwarium roślinnego...


rafa43211
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zwykły piach + kulki gt  lub drobny żwirek + kulki GT+aquabasis

 

Osobiście mam ten żwirek http://allegro.pl/szary-piasek-do-akwarium-kwarcowy-1-2mm-rosliny-i5728606136.html+ aquabasis  rośliny rosną  bdb ,  wygodnie się sadzi ,nic nie wypływa  ,parametrów wody nie zmienia

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę ziemi ogrodowej ani kulek chodzi mi o specjalne podłoża które będą lepsze...i zastanawiam się też nad ADA ....

Bzdura ... najlepsza to bedzie ziemia  lub piasek/żwir + kulki GT   ....a te wszystkie substraty to  o kant D można rozbić  .Płacisz górę kasy za coś co możesz mieć  za kilkanaście złotych.

Jednak twoja sprawa na co  wydasz kasę  ,ale prędzej czy później i tak zmienisz na ziemie  /piasek + gt :)

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura ... najlepsza to bedzie ziemia  lub piasek/żwir + kulki GT   ....a te wszystkie substraty to  o kant D można rozbić  .Płacisz górę kasy za coś co możesz mieć  za kilkanaście złotych.

Jednak twoja sprawa na co  wydasz kasę  ,ale prędzej czy później i tak zmienisz na ziemie  /piasek + gt :)

 

raiders, nie wiesz co piszesz jeśli w jednym szeregu stawiasz ziemię i piasek z kulkami za kilkanaście zł, razem z granulatami typu ADA. Oprócz obniżania PH, KH, buforowania nawozów dodatkowo maja wpływ na klarowanie wody, czego na żwiże nie osiągniesz. Akwarium roślinne na granulacie typy ADA prowadzi się łatwiej.

 

Ktoś kto miał akwarium na ADA i nie popełnił kardynalnych błędów, nigdy nie zmieni podłoża na piasek. No chyba, że zakłada Tangę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Davy   ...  substraty są dla leniwych  :),a  ziemie ogrodową i piasek stawiam ponad  substrat ,  w akwarium roślinnym  podstawa to żyzne podłoże   a takie można przygotować samemu  i nie trafia do mnie argument  ze substrat obniża PH ,KH   bo to samo  mamy na ziemi ogrodowej z dodatkiem  torfu .

Buforowanie nawozów ,klarowanie wody  ,odpowiednia filtracja i rozsądne nawożenie  i woda kryształ .

 

20 lat temu nie było zadnych substratów  itp cudów a ludzie prowadzili genialne rośliniaki/holendy  na ziemi i piasku  i wszystko rosło jak na drożdżach .

 

Zobacz zbiorniki LT  (te prawdziwe nie pseudo)  praktycznie bez obsługowe .

 

Znajomy prowadzi  240 LT roślinne    podłoże to ziemia  ogrodowa  + glina + torf wszystko kupione w ogrodniczym  za 30zl  na to drobny żwirek/piasek 1-2mm .

 

Mój  nast. aranż/zbiornik również bedzie na ziemi +glina.

 

Substraty owszem ale  do krewetkarium z  jakimiś crystalmi  lub innymi delikatnymi wymagającymi  robaczkami ..

 

 

Absolutnie nie widzę sensu wydawania grubej kasy na drogie substraty    gdzie tak naprawdę  płacimy za logo/nazwę (ADA)

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dla kogoś, kto boi się, że nie utrzyma parametrów stabilnych (kranówka czasem się zmienia przecież), nie chce się babrać z ziemią (praktycznie zero możliwości przesadzania większych roślin, bo korzenie wyciągasz z ziemią i problem gotowy) i ma trochę kasy, gotowe substraty będą w sam raz. Jeśli kupienie substratu nie odbywa się kosztem innego sprzętu/roślin itd., to czemu nie?
Osobiście nie mam doświadczenia z substratami (zawsze jadę na piachu+kulki), ale z takich niedrogich rzeczy, to chyba aqua-art ludzie sobie chwalą. Z drogich, wiadomo każdy marzy o Adzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz napiszę potrzebuję opinii który będzie lepszy substrat. mi się wydaje że chyba będzie lepszy ten H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANTS 

 

Ciężko polecić coś czego się nie używało  ,jak widać nikt tych substratów nie używał   na tym forum bo  konkretnej odpowiedzi nie otrzymałes . Ryzykuj sam  i kup co ci się lepiej podoba /widzi :)

Myślę, że dla kogoś, kto boi się, że nie utrzyma parametrów stabilnych (kranówka czasem się zmienia przecież), nie chce się babrać z ziemią (praktycznie zero możliwości przesadzania większych roślin, bo korzenie wyciągasz z ziemią i problem gotowy) i ma trochę kasy, gotowe substraty będą w sam raz. Jeśli kupienie substratu nie odbywa się kosztem innego sprzętu/roślin itd., to czemu nie?

Osobiście nie mam doświadczenia z substratami (zawsze jadę na piachu+kulki), ale z takich niedrogich rzeczy, to chyba aqua-art ludzie sobie chwalą. Z drogich, wiadomo każdy marzy o Adzie ;)

Jeden z większych mitów  akwarystycznych  i ziemi w akwarium , rośliny normalnie przesadzasz   te co mają słaby system korzeniowy wyciągasz bez strat te z mocnym systemem korzeniowym wyciągasz  tylko 1-2 cm i ucinasz  na  poziomie podłoża .

Przy dobrej warstwie wierzchniej 4-5 cm  żwiru/piachu naprawdę nic do wody  się nie dostanie .

Pod warunkiem ze ww operacje przeprowadzamy w granicach rozsądku i delikatnie nie  rwiemy jak trawę na łące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyduję się na ade  Aqua Soil Amazonia Normal

a więc ile bym musiał takich worków 9l wysypać do akwarium 112l ??

 

Miałem 2 x zbiornik 72 l na AS II+. Jeśli nie trafi się na przesuszony substrat (za pierwszym razem tak było) to problemów z nim nie ma. 

 

Porównując zbiorniki roślinne na granulacie i na ziemi  (obydwa miałem) to mogę powiedzieć, że na granulacie prowadzi się łatwiej.

Zdjęcia ziemniaka zamieszczałem, problemem tego podłoża było to, że ta ziemia z marketu była nasycona nawozami tak bardzo, że była aż toksyczna nie tylko dla ryb ale i dla roślin. 

 

Ile tej ADY? Jest wzór:

 

5 cm grubości podłoża -> Długość(cm) x Szerokość(cm) / 200 

8 cm grubości podłoża -> Długość(cm) x Szerokość(cm) / 125 

 

Albo kalkulator grubości podłoża: https://www.akwarystyczny24.pl/kalkulator-podloza-do-akwarium.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...