Skocz do zawartości

akwarium 140l 80x50x35


maret
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dostałam w spadku akwarium Jumel 140l i przymierzam się do jego aktywowania.

Czytałam forum ale nadal jestem niepewna co, jak, ile...

Zatem proszę Was o radę.

 

Zawszę chciałam mieć skalary, ale niektóre wątki forum mówią, że taki litraż jest za mały. A więc proszę o radę czy 2 skalary mogę mieć? czy im będzie źle?

do tego chciałabym mieć stado neonków, ok. 6 otosków, i bojownika z 2 samicami. Czy taka mieszanka pasuje, jeśli chodzi o podobieństwo warunków? Jeśli nie, to jakie inne ryby mogłyby być?

 

Dno będzie żwirkowe, pare roślinek, korzeń.

 

Dzięki za wszelkie uwagi, chcę aby wszystko było dopasowane i żeby ryby się nie męczyły ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak twarda, to celuj raczej w ryby twardolubne lub z natury tolerancyjne na szeroki zakres parametrów. Jeśli twardość nie przekroczy 15 stopni niemieckich, to zamiast bojowników/skalarów  pielęgniczki Borelli, jako rybka ławicowa powinny się sprawdzić żwawiki czerwieniaki, a z ryb przydennych na wyższe twardości mniej wrażliwy jest kirysek spiżowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi super, ale mąż mi radzi żebym używała wody z filtra odwróconej osmozy, czyli będzie miękka. Będzie dobrze dla akwarium? Jakie wtedy gatunki ryb? Chciałbym mieć bojownika, a reszta bez różnicy. Prośba o poradę w doborze rybek.

Edytowane przez Miniu
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz filtr RO, to możesz spokojnie cisnąć w kierunku Azji. Bojownika sugerowałbym samego samca - po pierwsze samice często tłuką się między sobą(co miałem wątpliwą przyjemność doświadczyć u siebie w akwarium), po drugie obecność samic będzie cały czas pobudzać samca do robienia gniazda i inicjowania tarła, a po udanym tarle do przepędzania po zbiorniku wszystkiego, co uzna za zagrożenie dla jaj. Przestanie się to robić fajne po kilku gniazdach. Do towarzystwa bojownikowi możesz dać spore stadko razbor Hengela lub Espei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki odpadają, one żyją w twardej i zasadowej wodzie.

 

Co do otosków... w temperaturach przyjaznych bojownikom mogą żyć gatunki takie jak Otocinclus vestitus, Otocinclus huaorani, Otocinclus hoppei, ale musiałabyś mieć absolutną pewność, że ryby, które kupujesz pochodzą z tych gatunków, bo np. dość powszechne vittatusy wolą już dużo chłodniejszą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że bojownik dość mocno ogranicza możliwość doboru obsady głównie ze względu na swój temperament i ciepłolubność i jeśli powróciłbym kiedyś do tej ryby to tylko i wyłącznie w 25-litrowej kawalerce dla niego :) Dysponując RO i tym litrażem możesz pozwolić sobie na naprawdę dużo. Jeśli chcesz mieć stadko neonków to sugeruję dobór obsady właśnie pod nie ale też rozejrzyj się za innymi ciekawymi rybami stadnymi/ławicowymi jak Razbora Klinowa (pięknie trzymają się w ławicy), Miedzik Obrzeżony (wg mnie piękne i niedoceniane rybki) albo jakieś Bystrzyki. Wybór przeogromny. 

 

Szkoda, że chcesz dać na dno żwirek zamiast piasku, bo na pewno będzie to oznaczało rezygnację z ryb dennych (w tym bardzo pociesznych, żyjących w grupie kirysków) oraz pielęgniczek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do piskorek, drobnoziarniste=piasek (takie ziarna 1,6 mm to myślę max). Co do ławic, teoretycznie mógłbyś, praktycznie radzę jedną, w tym litrażu nie da rady mieć dwóch dużych ławic i się "rozlezą", za to jedna większa powinna się trzymać i tworzyć prawdziwą ławicę, bez bałaganu :)

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Zastosuję piasek. Do tego jedną ławicę - będzie się lepiej prezentować i będą się lepiej czuły jak będzie ich więcej. Doradzcie jeszcze czy mam szansę na jakąś parkę większych ryb? Chciałam skalary, ale jak akwa za małe to sobie je daruje.

Tak, już wyczytałam, że neony inessa odpadają, ale czerwone pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...