Jump to content

akwarium 140l 80x50x35


maret
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Dostałam w spadku akwarium Jumel 140l i przymierzam się do jego aktywowania.

Czytałam forum ale nadal jestem niepewna co, jak, ile...

Zatem proszę Was o radę.

 

Zawszę chciałam mieć skalary, ale niektóre wątki forum mówią, że taki litraż jest za mały. A więc proszę o radę czy 2 skalary mogę mieć? czy im będzie źle?

do tego chciałabym mieć stado neonków, ok. 6 otosków, i bojownika z 2 samicami. Czy taka mieszanka pasuje, jeśli chodzi o podobieństwo warunków? Jeśli nie, to jakie inne ryby mogłyby być?

 

Dno będzie żwirkowe, pare roślinek, korzeń.

 

Dzięki za wszelkie uwagi, chcę aby wszystko było dopasowane i żeby ryby się nie męczyły ze sobą.

Link to comment
Share on other sites

Na skalary za małe akwarium.

 

Podaj, jaka woda płynie Ci w kranie, ewentualnie określ, czy jesteś w stanie zapewnić rybom odpowiednio miękką/kwaśną wodę. Każda ryba ma swoje wymagania odnośnie parametrów, w których będzie się czuć najlepiej.

Link to comment
Share on other sites

Jak twarda, to celuj raczej w ryby twardolubne lub z natury tolerancyjne na szeroki zakres parametrów. Jeśli twardość nie przekroczy 15 stopni niemieckich, to zamiast bojowników/skalarów  pielęgniczki Borelli, jako rybka ławicowa powinny się sprawdzić żwawiki czerwieniaki, a z ryb przydennych na wyższe twardości mniej wrażliwy jest kirysek spiżowy.

Link to comment
Share on other sites

Brzmi super, ale mąż mi radzi żebym używała wody z filtra odwróconej osmozy, czyli będzie miękka. Będzie dobrze dla akwarium? Jakie wtedy gatunki ryb? Chciałbym mieć bojownika, a reszta bez różnicy. Prośba o poradę w doborze rybek.

Edited by Miniu
Pisownia.
Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz filtr RO, to możesz spokojnie cisnąć w kierunku Azji. Bojownika sugerowałbym samego samca - po pierwsze samice często tłuką się między sobą(co miałem wątpliwą przyjemność doświadczyć u siebie w akwarium), po drugie obecność samic będzie cały czas pobudzać samca do robienia gniazda i inicjowania tarła, a po udanym tarle do przepędzania po zbiorniku wszystkiego, co uzna za zagrożenie dla jaj. Przestanie się to robić fajne po kilku gniazdach. Do towarzystwa bojownikowi możesz dać spore stadko razbor Hengela lub Espei.

Link to comment
Share on other sites

Gupiki odpadają, one żyją w twardej i zasadowej wodzie.

 

Co do otosków... w temperaturach przyjaznych bojownikom mogą żyć gatunki takie jak Otocinclus vestitus, Otocinclus huaorani, Otocinclus hoppei, ale musiałabyś mieć absolutną pewność, że ryby, które kupujesz pochodzą z tych gatunków, bo np. dość powszechne vittatusy wolą już dużo chłodniejszą wodę.

Link to comment
Share on other sites

Z doświadczenia wiem, że bojownik dość mocno ogranicza możliwość doboru obsady głównie ze względu na swój temperament i ciepłolubność i jeśli powróciłbym kiedyś do tej ryby to tylko i wyłącznie w 25-litrowej kawalerce dla niego :) Dysponując RO i tym litrażem możesz pozwolić sobie na naprawdę dużo. Jeśli chcesz mieć stadko neonków to sugeruję dobór obsady właśnie pod nie ale też rozejrzyj się za innymi ciekawymi rybami stadnymi/ławicowymi jak Razbora Klinowa (pięknie trzymają się w ławicy), Miedzik Obrzeżony (wg mnie piękne i niedoceniane rybki) albo jakieś Bystrzyki. Wybór przeogromny. 

 

Szkoda, że chcesz dać na dno żwirek zamiast piasku, bo na pewno będzie to oznaczało rezygnację z ryb dennych (w tym bardzo pociesznych, żyjących w grupie kirysków) oraz pielęgniczek. 

Link to comment
Share on other sites

Co do piskorek, drobnoziarniste=piasek (takie ziarna 1,6 mm to myślę max). Co do ławic, teoretycznie mógłbyś, praktycznie radzę jedną, w tym litrażu nie da rady mieć dwóch dużych ławic i się "rozlezą", za to jedna większa powinna się trzymać i tworzyć prawdziwą ławicę, bez bałaganu :)

Edited by yuurei
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za rady. Zastosuję piasek. Do tego jedną ławicę - będzie się lepiej prezentować i będą się lepiej czuły jak będzie ich więcej. Doradzcie jeszcze czy mam szansę na jakąś parkę większych ryb? Chciałam skalary, ale jak akwa za małe to sobie je daruje.

Tak, już wyczytałam, że neony inessa odpadają, ale czerwone pasują.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...