Skocz do zawartości

Moje akwarium 60 L - pytania o obsadę i inne :)


mariush90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim posiadam akwarium 60 L w najbliższym czasie chcę temu akwarium nadać nowe życie. Mam trochę pytań i mam nadzieję, że pomożecie mi na nie odpowiedzieć. Więc sprawa wygląda tak:

 

Parametry wody:

 

Żelazo : 20 uq/L

Mngan: 19 uq/L

amoniak 0,2 mg/dm3

azotany 0,05 mg/dm3

azotyny 0,004 mg/dm3

PH- 7,3

 

Twardość ogólna: 270 mg/dm3 ;  mval -5,4  stopień twardości - 15,1.

 

Rybki które chciałbym tutaj umieścić:

 

Gupik ( 1 samiec i 3 samice) = 4 

Neon - 5 sztuk 

Kirysek - 2 szt.

Danio - 2 szt

krewetka Red Cherry - 5 sztuk lub więcej 

chciałbym również posiadać  bojownika 

 

Jakie powinno być podłoże przy takiej obsadzie rybek i jakie roślinki ?

 

Proszę Was o opinię i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)Przede wszystkim musisz poczytać o wymaganiach tych ryb i dobrać obsadę pod parametry wodnawożeniaDla Neonków i Kirysków za wysokie PH,

Danio wolą zimniejszą wodę,

Do krewetek się nie wypowiadam :-)

 

Myślę, że godna obsada to

Harem 1+2 / 1+3 Bojownika

Lub ten Harem Gupika co przedstawiłeś

 

Podłoże to piasek. A sądząc, że jesteś początkującym akwarystą to rośliny nie wymagające nawożenia,

dobrego podłoża i oświetlenia.

Edytowane przez BaniakMaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obniżania pH i zmiękczania wody kationit lub RO+armatka.

 

Jak chcesz akwa towarzyskie tej wielkości to poza [bojownik samiec + 10-15 T. hengeli / T. espei] po zbiciu twardości i pH wiele polecić nie mogę.

po zastosowaniu np. tego kationitu będę mógł mieć taką obsadę ? Rozumiem, że woda o takim PH i twardości nie sprzyja takim rybkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz akwa towarzyskie tej wielkości to poza [bojownik samiec + 10-15 T. hengeli / T. espei] po zbiciu twardości i pH wiele polecić nie mogę.

Dokładnie taka obsada byłaby najlepsza. Na harem bojownika akwarium jest za małe, a niektóre osoby twierdzą, że nawet do 112 nie odważyliby się dać haremu bojownika - choć na pewno wszystko zależy od indywidualnego charakteru tych ryb. Miałem w 54 litrach samca bojownika i razbory klinowe i nie narzekałem na brak różnorodności choć klinowe były nieco za duże, dlatego T.espei będą pasować tu idealnie. Pięknie trzymają się w ławicy i to bardzo cieszy oko.

Jeszcze można pokombinować z pielęgniczkami i mniejszymi kiryskami (wymagany drobny piach dla obu ryb) ale wtedy Bojownik odpada. Prawdę mówiąc bojownik mocno ogranicza resztę obsady ze względu na swoją ciepłolubność. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zbicie twardości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

po zastosowaniu np. tego kationitu będę mógł mieć taką obsadę ? Rozumiem, że woda o takim PH i twardości nie sprzyja takim rybkom.
Tak, pamiętaj tylko, że kationit będziesz musiał odnawiać, to nie jest zabieg jednorazowy. Za każdym razem trzeba wodę przygotować taką, by pasowała parametrami do tej w akwarium.  A same parametry trzeba wypraktykować jak osiągnąć przy mieszaniu wody demineralizowanej z kranową. Plusem kationitu w porównaniu do RO jest brak powstawania 'odpadu'.

 

 

 

Dokładnie taka obsada byłaby najlepsza. Na harem bojownika akwarium jest za małe, a niektóre osoby twierdzą, że nawet do 112 nie odważyliby się dać haremu bojownika - choć na pewno wszystko zależy od indywidualnego charakteru tych ryb.
Po moich osobistych doświadczeniach z bojownikami, ani pary ani haremu bym nie trzymał w mniej, niż gęsto zarośniętym 100x40. Po pierwsze, jak trafi się jurny samiec, to zamęczy samicę/samice. Po drugie, samice uwielbiają toczyć ze sobą wojny i chętnie pływają po całym akwarium w poszukiwaniu zaczepki. Nie jest to tak tragiczne w skutkach, jak u samców, ale zestresowane, zagonione w kąt ryby są bardziej podatne na choroby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz chciał ryby z wód miękkich/kwaśnych to na potrzebę szykowania wody to nie wpłynie. Ale na pewno zwiększy możliwości dobierania obsady. Choć w takim litrażu i tak nie ma sensu więcej niż 1 ławica + pojedyncza większa ryba lub mały harem. 2 ławice można łatwo przesadzić lub zostać ze zbyt małą grupą ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moich osobistych doświadczeniach z bojownikami, ani pary ani haremu bym nie trzymał w mniej, niż gęsto zarośniętym 100x40

Wszystko zależy od charakteru ale to wróżenie z kart tak naprawdę. Mój bojownik nie sprawiał mi absolutnie żadnych problemów i inne ryby czuły się swobodnie w jego obecności pomimo niezbyt obszernego 54-litrowego akwarium. Znajomy miał bojownika, który był totalną "ciamajdą" i chłopcem do bicia przez mniejsze od siebie ryby. Ale tak jak wspomnieliśmy, bojownik znacznie ogranicza obsadę. Dziś nie zdecydowałbym się na niego ponownie.

 

@mariush90 Wystartuj zbiornik i daj mu dojrzeć, postaraj się zbić twardość poniżej 10dGH i pH również, koniecznie daj piach jako podłoże + kulki gliniano torfowe pod rośliny. Z takim zestawem myślę, że będzie można coś ciekawego z obsadą wykombinować.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od charakteru ale to wróżenie z kart tak naprawdę. Mój bojownik nie sprawiał mi absolutnie żadnych problemów i inne ryby czuły się swobodnie w jego obecności pomimo niezbyt obszernego 54-litrowego akwarium. Znajomy miał bojownika, który był totalną "ciamajdą" i chłopcem do bicia przez mniejsze od siebie ryby. Ale tak jak wspomnieliśmy, bojownik znacznie ogranicza obsadę. Dziś nie zdecydowałbym się na niego ponownie.

 

@mariush90 Wystartuj zbiornik i daj mu dojrzeć, postaraj się zbić twardość poniżej 10dGH i pH również, koniecznie daj piach jako podłoże + kulki gliniano torfowe pod rośliny. Z takim zestawem myślę, że będzie można coś ciekawego z obsadą wykombinować.

Czyli jak zbije PH i twardość,  To taka obsada bez bojownika może być jak najbardziej, czy coś zmodyfikować ? Podłoże to piasek kwarcowy tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T.espei: 23-28 °C, pH 5,5-7,5, twardość 2-10 °dGH, 10-15 sztuk

M.ramirezi: 22-30 °C, pH 4,0-7,0, twardość 2-10 °dGH, 1+1 sztuk (samiec + samica, dobrana para)

C. Sterbai: 24-28 °C, pH 6,0-7,4, twardość 1-12 °dGH, 10 sztuk

 

Jak widać wymagania tych ryb pokrywają się ze sobą (dane z seriouslyfish). Warto jednak pamiętać by nie żyły one w skrajnych dla siebie warunkach. Optymalnym rozwiązaniem byłoby więc pH na poziomie 6,3-6,8, twardość do 3-8 °dGH i temperatura 25-26 °C. Jeśli stworzysz takie warunki to możesz mieć naprawdę fajną obsadę.

 

Piasek kwarcowy ok. Najlepiej taki do piaskownic z atestem, bardzo drobny, bo kiryski i pielęgniczki wymagją piachu i jest to warunek konieczny.

 

Taki układ wydaje mi się najlepszy. Stado kirysków, które są niesamowicie pocieszne ;) wypełnią Ci strefę przydenną  i będą cieszyć oko swoim zachowaniem. Pielęgniczki Ramireza niezwykle barwne, piękne ryby, pokazują ciekawe zachowania, a jeśli uda się dobrać parę to już w ogóle. T.espei z kolei będą się trzymać pięknie w ławicy i choć na pierwszy rzut oka wydają się dość zwyczajne, to po ich zakupie szybko zmienisz zdanie. 

 

Jak już wcześniej wspomniałem daj pod rośliny kulki gt, obsadź zbiornik roślinami dość gęsto, daj jakiś ciekawy naturalny korzeń i zadbaj o to by świetlówka miała barwę 6500K. Bądź cierpliwy, zadbaj o parametry wody, pozwól zbiornikowi naturalnie dojrzeć, zadbaj o wydajną filtrację, a będziesz cieszył się pięknym akwarium i zdrowymi rybami przez niesamowicie długi czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...