Skocz do zawartości

Biotop azja 112l


Hitomi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to pierwszy mój post na forum i nie wybadałoby się nie przywitać więc witam :razz:

Chciałbym założyć akwarium biotopowe 112l

obsada:

ryby

-brzanka brokatowa x 1

-brzanka wysmukła x 8

-bocja wspaniała x4

lub piskorek x6

danio pręgowany x 10

gurami mozaikowy 1-3

wielkopłetw wspaniały x 1

+

sumik szklisty x 8

prętnik

rośliny

cryptocoryny 

hygrophile

lotosy

mchy

nie wiem co z roślin jeszcze doradźcie coś  :mrgreen:

Inne:

krewetki (nie wiem jakie)

ampularie -sprawdzone super czyszczą z glonów i wyjadają resztki

jaki filtr użyć? podajcie jakiś model oświetlenie myślałem nad led ściemnialnym 

podłoże 3 warstwowe

ziemia ogrodowa-żwirek-piasek na podłożu korzenie 

w sumie jeszcze nie wiem co tam trzeba  :oops:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "biotop Azji". Tam jest kilka różnych rodzajów 'biotopów', od podobnych do południowoamerykańskich czarnych wód, przez wartkie i chłodne strumienie aż po jezioro Inle. Bardziej wydaje mi się, że chcesz mieć akwarium towarzyskie z rybami z Azji. ;) Do tego nie podajesz jakichkolwiek parametrów wody, którą dysponujesz, a zwykłą kranówkę prawie na pewno do większości ryb, które chcesz, wypadałoby zmiękczyć i zakwasić. No i chcesz stanowczo zbyt dużo ryb. Czeka Cię spora redukcja swoich oczekiwań.

 

-brzanka brokatowa x 1

Za mało, ryba stadna.

-brzanka wysmukła x 8

Przymało, ryba stadna. Zdecyduj się na jedną brzankę i kup więcej sztuk. Pamiętaj, że wysmukłe nie pływają stricte w stadzie - samce wybierają sobie rewiry w akwarium, o które się ze sobą kłócą. Woda miękka, kwaśna. temperatura ~23-24 stopnie.

-bocja wspaniała x4

Odpada. Ryba rosnąca do 25-30cm w takim zbiorniku to strzał w stopę. Poza tym bocje zeżrą Ci bezkręgowce, które chcesz trzymać.

piskorek x6

pasuje wymaganiami do brzanek wysmukłych. Wymaga drobnego piasku na dnie akwarium (żwirek odpada, zwłaszcza taki o ostrych krawędziach). 10 sztuk to rozsądne minimum, bo to ryby o skrytej naturze.

danio pręgowany x 10

danio lubią chłodniejszą wodę od większości ryb, które chcesz. Ryba wszędobylska i aktywna, raczej alternatywa niż dodatek do brzanek.

gurami mozaikowy 1-3

Ryba ciepłolubna, nie pasuje do powyższych. Harem 1+2 w teorii miałby szansę w takim akwarium egzystować, ale ryba tych rozmiarów pomniejszy Ci optycznie zbiornik - będzie się wydawać mały w porównaniu do pływających w nim ryb.

wielkopłetw wspaniały x 1

Zły pomysł do akwarium towarzyskiego, zwłaszcza tej wielkości, odpuść.

sumik szklisty x 8

Woda kwaśna i bardzo miękka, temp. poniżej 25 stopni. Ryba ta nie nadaje się do trzymania z silnymi i aktywnymi gatunkami, jak proponowane przez Ciebie brzanki czy labiryntowce.

krewetki (nie wiem jakie)

Takie, by pasowały pod względem parametrów do obsady zbiornika, którą wybierzesz na końcu. I nie licz na spory przychówek skorupiaków w akwarium ogólnym.

ampularie -sprawdzone super czyszczą z glonów i wyjadają resztki

No to rzeczywiście biotop Azji jak nic.:P

 

Jeśli nie zamierzasz dostosowywać parametrów wody do wybranych ryb, sprawdź jaką wodę masz w kranie i dostosuj planowaną obsadę do dostępnej wody. Wybierz sobie jeden gatunek, na którym chcesz się skupić. Do niego 1-2 gatunki towarzyszące o podobnych lub takich samych wymaganiach. Na chwilę obecną można tylko definitywnie skreślić z listy bocje i wielkopłetwy bo to nie są ryby do akwarium, jakie planujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak filtr RO jest, to można się bawić. ;)

 

Wielkopłetw to zły pomysł, ponieważ jest on rybą agresywną i nietowarzyską. Szanse, że trafisz na potulnego baranka są marne. Zamiast tego możesz pokusić się o parkę prętnika karłowatego. W 24 stopniach i wodzie o GH < 6 oraz  6 < pH < 6,5 powinno się sprawdzić ustawienie

  • Prętnik karłowaty 1+1
  • Brzanka wysmukła 3+9
  • Piskorek Kuhla x10

Wodę w takim akwarium możesz mieć lekko zapapraną taninami, jeśli chcesz. Nada to zbiornikowi klimatyczny wygląd i wpłynie pozytywnie na brzanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...