Skocz do zawartości

Pielęgnice i pielęgniczki amerykańskie


Vercynogetorix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bo to temat rzeka.

Masz pielęgnice z twardszych, miększych, chłodniejszych i cieplejszych wód.
Dochodzi tez kwestia zaangażowania akwarysty ( chęć poszukiwania rzadszego gatunku/ drogiego gatunku).

Nie wiemy nic na temat Twojego zbiornika. Żadnych podstaw, ani parametrów, ani zdjęcia (aranżacja to bardzo ważna rzecz przy pielęgnicach) ani informacji o pozostałej obsadzie.

Chyba nie liczyłeś na to, że ktoś wybierze Ci spośród paru tysięcy gatunków pielęgnic parę konkretów ? Tego jest za dużo i póki sam nie sprecyzujesz co chciałbyś mieć, tak długo nie dostaniesz sensownej odpowiedzi.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to temat rzeka.

 

Masz pielęgnice z twardszych, miększych, chłodniejszych i cieplejszych wód.

Dochodzi tez kwestia zaangażowania akwarysty ( chęć poszukiwania rzadszego gatunku/ drogiego gatunku).

 

Nie wiemy nic na temat Twojego zbiornika. Żadnych podstaw, ani parametrów, ani zdjęcia (aranżacja to bardzo ważna rzecz przy pielęgnicach) ani informacji o pozostałej obsadzie.

 

Chyba nie liczyłeś na to, że ktoś wybierze Ci spośród paru tysięcy gatunków pielęgnic parę konkretów ? Tego jest za dużo i póki sam nie sprecyzujesz co chciałbyś mieć, tak długo nie dostaniesz sensownej odpowiedzi.

 

 

 

Na obecną chwilę akwa jest dopiero zakładane, a moja wiedza na temat gatunków pielęgnic z ameryk można określić prosto, to jest; wiem tak mało, że nie wiem o co pytać..

 

240L; zalane dziś... 100x40x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz pod uwagę, że te informacje będą mocno uogólnione. Jest to temat na tyle rozległy, że można by pisać godzinami na temat jednego (!!!) gatunku i jego zachowań w obrębie swojego jak i innych gatunków, a co dopiero jak mamy mówić o obsadach poligatunkowych pielęgnicowo.


Aranżacja:

W przypadku pielęgnic musimy wyraźnie wyznaczyć tereny, które będą należeć do poszczególnych ryb- Par, samic/ samców i grup. 
 

Konsekwencją źle zrobionej aranżacji może być nadmierna agresja, która z kolei może prowadzić nawet do zabójstw w akwarium.

Aranżacje więc trzeba przemyśleć pod kątem trzymanych przez nas ryb; Muszą mieć one miejsce dla siebie, miejsca gdzie będą mogły odbywać spokojnie tarło i postarać się zapewnić pewien dystans tak, by ryby nie były narażone na ciągłe walki.

W przypadku większych pielęgnic, które tworzą czasem niezgodne pary (Akary) trzeba zrobić parę kryjówek, w których nękana samica nie będzie atakowana przez swojego samca i (jeżeli takowe są) inne pielęgnice.

Przy Apistogramma zaś (które w dużej mierze są poligamiczne) trzeba zrobić miejsce dla samic, które bardzo chętnie biją się mimo, że odbywają tarło z tym samym samcem.

Parametry:

Najważniejsza cześć akwarium- bez wiedzy na temat parametrów wody w Twoim akwarium nie możemy nawet pobieżnie dobrać Ci obsady. Po prostu się nie da bo jak pisałem w pierwszym poście- lokalizacje w SA są na tyle różnorodne, że można mieć i twardą wodę, jak i kwas zrzędu 3.0 PH ;)



Aranżacji na razie nie masz, parametrów nie znasz- ciężko przy tym cokolwiek doradzić. Zacznij od pierwszego, bo to drugie śmiało można korygować (filtr RO, wkłady, kationit, torf itd itp).

Jak będzie już czego się chwycić to pomyślimy co dalej. Ja w takim akwarium pewnie w ogóle bym odpuścił amerykę (tak, ja- miłośnik SA, w którego żyłach płynie czyste RO), ale to już Twój wybór.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość akwarium ciężko wykorzystać, ale nie jest to niemożliwe. Myślę, że nawet z południowoamerykańskich ryb możnaby złożyć taką obsadę, która wykorzystałaby wszystkie partie wody. Wiele zależy od aranżu. Przykładowo przy wysokich, rozłożystych korzeniach, roślinach pływających ścielących się na powierzchni i niezbyt szybkim nurcie wody, można spodziewać się, że nawet gatunki kojarzone głównie z zakamarkami przy dnie, np. pielęgniczki czy kiryski żerować i wypoczywać będą także tuż pod taflą wody. Z ryb pływających w otwartej toni, górną część akwarium chętnie wykorzystują np. drobnoustki czy błyszczyki brylantowe. Można połączyć je z całą masą gatunków preferujących dolne części akwarium i w ten sposób dobrać taką ekipę, która sprawi, że cały baniak od dna po powierzchnię będzie tętnił życiem.

 

Jeśli chodzi o informacje o rybach, to myślę, że dla początkującego do poczytania na start dobra byłaby choćby taka strona: http://*****/ ,a konkretnie zakładka "atlas ryb".

 

 

Z takiej strony to sobie nie poczyta ;) A koledze polecam lekturę regulaminu. /ahr/

Edytowane przez ahr
Linki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...