Skocz do zawartości

Swietlówki czy ledy


Matek33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje od nowa po dłuższej przerwie założyć akwarium 240l. Od tamtej pory co nieco się zmieniło jeśli chodzi o oświetlenie .. Sporo się naczytałem o ledach i świetlówkach czytam cały czas i im więcej czytam tym gorszy mam metlik w głowie, jeśli chodzi o forum to strasznie dużo odmiennych opinii, zdań. Jeśli chodzi o ledy to na pewno w znacznym stopniu wpłynęło by to w dłuższym okresie czasu na zmniejszenie rachunków za prąd, jak i sama eksploatacje w przeciwieństwie do świetlówek które raz do roku należy wymieniać

Wysokość mojego baniaka to 50cm i tu pytanie jak sobie poradzą ledy z przenikaniem przez strumień wody do dna zbiornika (słyszałem tutaj dwie sprzeczne opinie) jedni piszą ze znacznie więcej dociera światła do dna przy zastosowaniu światła led, ja myślałem całkiem odwrotnie :P jak to w końcu z tym jest (jakieś opinie testy doświadczenia??)

Planuje mieć rośliny wysoko wymagające światłolubne (mały Heniek ) akwarium typowo holenderskie.. Co2 oczywiście jest.

 

Czy macie jakieś osobiste doświadczenia w których jesteście śmiało w stanie  stwierdzić ze przy ledach rośliny rosną tak samo jak przy świetlówkach a nawet lepiej ? Jak wygląda rozproszenie światła w baniaku ( oczywiście zdaje sobie sprawę ze wzrost roślin nie zależy tylko od oświetlenie , składa się na to szereg większych jak i mniejszych aspektów) jednak w tym wypadku chciałem zglebić kwestie tylko i wyłącznie tej jednej mniejszej czy tez większej rzeczy jaką jest oświetlenie..

 

No a tak w skrócie co byście doradzili za czym bardziej jesteście (jakoś cały czas nie mogę się przekonać do tych ledów, no ale ta energooszczędność) :P Mowa oczywiście o oświetleniu głównym dziennym nie dodatkowym :)

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą energooszczędność to bym się tak nie napalał. O ile w stosunku do świetlówek T8 jest różnica, to przy T5 różnica wydajności świetlnej już jest znikoma tak naprawdę. To samo jeśli chodzi o konieczność wymiany świetlówek: przy "ciepłym starcie" T5 trwałość świetlówek jest wielokrotnie większa niż T8 na statecznikach magnetycznych.

Z docieraniem światła do dna to jest tak, że teoretycznie ledy powinny być lepsze bo świecą kierunkowo, świetlówka "dookoła". Nie wiem tylko czy ktoś porównywał te źródła światła o zbliżonej sprawności świetlnej, czy może sugerując się bzdurnymi opisami aukcji "dają 5 x więcej światła niż świetlówki". Robiąc takie porównanie to z pewnością świetlówki wypadną lepiej.

Możesz sobie porównać ile lumenów/W masz przy świetlówkach i ledach (w zasadzie tylko te nowe są porównywalne) i wtedy wyjdzie Ci "oszczędność".

Mam 6W Leddy Tube w 30l akwa, teoretycznie jest to zamiennik świetlówki 11W. Teoretycznie, bo światło może lepiej dociera punktowo do dna (kierunkowość led), ale zbiornik jest słabiej doświetlony (świetlówki pod tym względem są lepsze). Przy 30cm wysokości mały heniek daje radę przy takim oświetleniu, nie rozrasta się może błyskawicznie ale powolutku się rozpełza.

W akwa 40cm wysokości też mam takie ledy, ale nie mogę powiedzieć jaki wpływ mają na rośliny trawnikowe (bo ich nie mam, a dodatkowo świeci tam też świetlówka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam ledów nigdy nie miałem ale akwaria które wyglądają na dobrze oświetlone ledami w przybliżeniu nadal mają te 0.5W/l. Oświetlenie jest droższe ale t5 nadal musisz wymieniać co jakiś czas, ledów prawdopodobnie nie wymienisz nigdy. Co jest w przypadku ledów na pewno super, to to, że możesz regulować ilość światła które dają. Sprawność jest wydaje mi się na podobnym poziomie, i t5 i ledy nadal się grzeją i wcale nie są to znikome ilości ciepła. Emi ma zbiornik na ledach o wysokości 60cm i jakoś nie narzeka na brak światła przy dnie, więc o tym docieraniu światła na dół to raczej mit, światło to światło. Świetlówka świeci dookoła, ledy stożkowo, więc powinno być nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zastanawiał się ktoś nad świetlówkami led ? Ja mam 2x18W T8 i dokupiłem świetlówkę LED T8 Philips 6500K. Rożnica jest według mnie ogromna, dużo więcej światła, widać od razu. Patrząc na T8 led i T8 standard widać kolosalną różnicę.  

 

Według mnie plusy:

- szybki montaż ---> zasilanie z jednej strony (wystarczy jedna oprawa bryzgoszczelna), brak starterów, stateczników itp,

- brak efektu migotania

- dużo więcej światła w zbiorniku

- mniejsze zużycie energii o 50% !

- większa żywotność 

- brak nagrzewania się pokrywy (w starej pokrywie ukryte są stateczniki, które mocno się grzeją)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej podstawie wysnuwasz wniosek o mniejszym zużyciu energii? Mierzyłeś to? Ile lat miała świetlówka która świeciła hipotetycznie słabiej, niż świetlówka led?

 

Na jakiej podstawie? No na podstawie ilości zużytej energii elektrycznej? Masz Tu kalkulator i policz sobie ile prądu bierze świetlówka 18W a 9W http://calculla.pl/koszt_pradu  (zakładka "DOM" i "koszt prądu")

 

Jak wrócę z pracy to wieczorem postaram się zrobić zdjęcie jak świeci jednocześnie świetlówka led a jak standartowaT8. Widac gołym okiem różnicę. 

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czyli nie mierzyłeś to nie jest takie proste że masz napisane ile W pobiera dane urządzenie i się to porównuje pod tym kątem. To nie jest żarówka. Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Jak to inaczej ? Pobór energii jest stały, to nie jest lodówka czy Tv w którym pobór energii jest zmienny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodzi zapewne o to, żebyś podał ile lumenów daje świetlówka a ile ledy. Bo to ile W ma napisane na obudowie to żaden wyznacznik.

Porównując z T8 to pewnie świeci lepiej, ale póki co (bez konkretnych parametrów) to tylko tak "na oko". Tobie może się wydawać że świeci lepiej, a to wcale nie musi być prawdą, bo po prostu świeci inaczej. I czy to jest lepsze światło to okaże się po jakimś czasie, bo może być tak, że ledy spektrum światła mają słabe i w praktyce jednak "gorsza" świetlówka będzie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile to realnie daje światła to raz. Z tego co wiem nawet porównanie t8 - ledy wypada względnie tak samo o ile t8 jest nowa.
Co do poboru prądu, tutaj zgoda, jest oszczędność ale w jednym wypadku. Kiedy nasze t8 jest ze standardowym statecznikiem magnetycznym który przez wydzielanie ciepła generuje sporo strat. W przypadku statecznika elektronicznego jest to już w sporej mierze zależne od budowy samej "świetlówki" led. Tu już bywa różnie, najczęściej są przetwornice ale zdarzają się też zwykłe mostki prostownicze plus kondensator. Przetwornica generuje straty, w przypadku kiepskich przetwornic nawet całkiem spore. Za to mostek skutecznie zmniejsza żywotność. Zależnie od tego jak dany producent podszedł do tematu taka świetlówka może świecić bardzo długo lub ledwie parę miesięcy po których ledy po prostu zaczynają się palić. Wynika to z kiepskiej jakości zasilania i wpływu temperatury na ledy. Ta temperatura to kolejny temat bo w urządzeniu które kosztuje parenaście złotych raczej nie znajdziemy radiatora z aluminium. 
Ostatni kłopot to pomiar tego ile takie urządzenie pobiera prądu. To ile ma napisane na opakowaniu to raczej pobożne życzenia producenta. To jak się zachowuje trzeba by mierzyć i to nie tanim miernikiem energii, bo te odpadają przy innym obciążeniu jak rezystancyjne i to o stosunkowo dużej mocy. Przy małych mocach przekłamania są dość znaczne.
Reasumując, Ja do takich wynalazków jestem nastawiony sceptycznie, jeśli już ktoś chce się bawić w ledy to wg. mojej opinii powinien kupić/zbudować lampę z dobrym chłodzeniem, dobrym zasilaniem no i oczywiście na dobrej jakości samych diodach. Wychodzi to znacznie drożej niż świetlówki na ledach ale jest pewność, że wszystko będzie ok.
Na koniec, Ja nie twiedzę, że to jest złe źródło światła, po prostu nie widziałem konkretnych pomiarów dobrej jakości miernikiem i porównania takich rur między sobą, wątpię więc na podstawie powyższych wątpliwości, że jest to dobry temat.

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił to https://www.nowazarowka.pl/philips-ledtube-t8-value-20-36w-865-starter-w-komplecie-120cm-master Raz że taniej, a dwa wiesz co kupujesz i masz pewną gwarancję. Do tego kupujesz oprawę bryzgoszczelną, jedną na świetlówkę, bo zasilane z jednej strony, uchwyty do mocowania t8 i gotowe. Masz to samo i nie jakąś samoróbkę.

 

 

Regulamin 6.1, zaakceptowałeś podczas rejestracji, to go przestrzegaj.

andy102

Edytowane przez andy102
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...