Jump to content

Prętnik karłowaty


Peter149702
 Share

Recommended Posts

Witam. Przeniosłem piękną parkę prętników karłowatych do oddzielnego akwarium 20 litrowego, gdyż chciałbym je rozmnożyć. Dużo czytałem w internecie, jak to zrobić i staram się, żeby było im jak najlepiej. Ale zastanawia mnie bardzo jedna rzecz. Czy filtr ma byc cały czas włączony? Chciałbym pomóc samcowi w budowaniu gniazda, tzn żeby filtr mu nie przeszkadzał, woda mocno się nie kręci, bo ustawiłem słabe napowietrzanie i roślinki pływające stoją w miejscu po jednej stronie akwarium. Ale nadal mnie zastanawia, czy filtr wyłączyć i na jak długo moze byc wyłączony, czy jednak pozostać z filtracją 24/7? Poproszę jakies porady :)

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim niski poziom wody w granicach 10-20 cm,temperatura 28-30 stopni.Jeśli chodzi o filtrację to najlepszy jakiś mały filtr gąbkowy ,jeśli nie masz to może być w ogóle bez filtracji.Dopiero po wykluciu narybku woda powinna być dobrze natleniona przez 2-3 tygodnie.Ja zawsze najpierw wpuszczałem samicę a samca po kilku godzinach dopiero.Po tarle od razu samicę trzeba odłowić i można obniżyć poziom wody o kilka cm.Samca odławiasz po wykluciu narybku.

Link to comment
Share on other sites

Prosiłbym bardzo o pomoc :( Moje dwa prętniki cały czas się chowają, samiec nie chce budować gniazda, chociaż jest agresywny w stosunku do samicy. On więcej siedzi w kryjówce niż samica... Nie rozumiem, poziom wody jest na 18 cm, mam kryjówkę, 28 stopni wody, rzęsa wodna i inne resztki roślin pokrywają tafle wody... Samicę wybralem specjalnie z zaokrąglonym brzuszkiem oraz najpiękniej wybarwionego samca... Juz od kilku dni nic sie nie dzieje, czy rozmnożenie jest takie trudne? Proszę o jakieś wskazówki.

Link to comment
Share on other sites

Rozdziel tarlaki na kilka dni.

Rozmnożenie prętników karłowatych nie należy do specjalnie trudnych. Natomiast pewnym problemem może być odchowanie narybku. Narybek tych ryb jest bardzo malutki, a co za tym idzie wymaga odpowiednio drobnego pokarmu, szczególnie w pierwszych dniach życia.

Link to comment
Share on other sites

Tak, tylko że labirynt u tych ryb wykształca się dopiero po 2 - 3 tygodniach, a do tego czasu narybek oddycha powietrzem rozpuszczonym w wodzie.

Dlatego pisałem wyżej że po wykluciu narybku woda powinna być dobrze natleniona przez 2-3 tygodnie :)

moze warto zmienić np samca? w akwarium ogolnym mam jeszcze 3 prętniki.

Kombinuj.Jeśli parce nie idzie to pozmieniaj partnerów.Najpierw wpuść samicę i po kilku godzinach dopiero samca.

Link to comment
Share on other sites

Coś zaczęło się dziać :) Samiec chyba zaczął budować gniazdo, w jednym miejscu jest dużo piany i w całym akwarium tez jest troche bąbelków. Tylko chyba coś zepsułem, bo zapaliłem im światło myśląc, że to pomoże, ale one znowu wyglądają na bardzo wystraszone, tak jakby ledwo co trafiły do akwarium no i samiec przestał działać na razie, może po jakimś czasie się ogarną i samiec wróci do budowania....
Czy jak bedzie narybek to można spokojnie używać filtra małego, nie wciągnie rybek? czy lepiej natleniać np. "brzęczkiem" ?

Link to comment
Share on other sites

Witam, u mnie w zbiorniczku dochodziło wielokrotnie do tarła prętnika. Z doświadczenia wiem ze nie trzeba ich przenosić do innych zbiorników :) Ja czekałem aż dojdzie do tarła i po wszystkim delikatnie szklanką przenosiłem gniazdo do kotnika (w zbiorniku ogólnym). Także ani samiec ani samica nie byli narażeni na stres :) Dodam tylko, że przy rozpoczęciu tarła dobrze jest wyłączyć lub konkretnie zmniejszyć wydajność filtra gdyż samiec wyłapuje ikrę która odpływa spod gniazda, jeśli prąd wody będzie słaby to ikra sama się wzniesie do gniazda :) takie moje małe spostrzeżenia :) pozdrawiam i życzę sukcesów !!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Czy jak bedzie narybek to można spokojnie używać filtra małego, nie wciągnie rybek? czy lepiej natleniać np. "brzęczkiem" ?
Ja jak w akwariach z narybkiem używałem filtrów gąbkowych to ściągałem obudowę zakrywającą gąbkę i wtedy nie ma obaw że narybek zostanie wciągnięty pod obudowę filtra.
Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj chyba wszystko jest ok, gniazdo coraz większe. Tylko zastanawia mnie jedno, bo prętniki czesto się razem łączą przy gnieździe, tak jakby dochodziło do tarła, a ja jednak żadnej ikry nie widzę, chyba że jest a ja jej nie spostrzegam :P


Naprawdę nie wiem o co chodzi, bo do takiego tarła już doszło dużo razy, a ja widzę tylko bąbelki, pianę... chyba, że ikra zlewa się z gniazdem... To możliwe, że dopiero za którymś-tam-razem pojawi się ikra? 


Och walsnie przed chwilą odbyło się kolejne tarło i tym razem to na pewno ikra, ale strasznie nieumiejętnie złożona, ponieważ jajeczka sie rozrzuciły dookoła gniazda, samiec je pozbierał ale tez wpuscił obok, zamiast do środka  :razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...