Jump to content

Pierwsze akwarium


Recommended Posts

Witam, proszę o porady, dostałam od znajomego akwarium 20l.  Podłoze hmmm piaskowe, rybki; 1 bojownik, 2 paletki, 2 mieczyki i 4 glonojady (1 żółty), troche roslinek, wyposazenie pełne.  Mam drugie akwarium o wymiarach  66 cm, 35 cm, 32 cm. Chciałabym przeniesc do niego obecne rybki. I jakie rybki moge dokupic do tych co mam. Ogólnie nie wiem czy te rybki moga byc razem. Prosze o porady. post-23183-0-18433500-1440625168_thumb.jpgpost-23183-0-17675400-1440625221_thumb.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

To nie paletki, tylko skalary... Sugeruję zapytać wujka google o pomoc  i poczytać sobie o rybach, które posiadasz. Na szybko:

 

Skalary minimum 100x40x50 akwarium bo to pokaźne ryby. Woda lepsza miękka i lekko kwaśna.
Mieczyki i molinezja czarna (tak, masz molinezję) wypada chociaż 100x40x40, bo też niemałe i robią syf w akwarium. Drastycznie inny biotop, niż skalary - woda twarda, zasadowa.

Jeśli 'glonojady' to zbrojniki 'pospolite', to dla 4 sztuk wypada zapewnić też akwarium w granicach takiego z dnem 100x40, mówimy tu o rybach dorastających spokojnie do 12, a nawet do 15 cm. Woda taka, jak dla skalarów będzie najlepsza.

Bojownik od wielkiej biedy w tym akwarium może zostać (coś go nie widać, czyżby skalary go sterroryzowały?) ale nie trzymaj w akwarium z nim wapieni, ani muszli, bo mieszają na niekorzyść ryby w parametrach wody. Dla bojownika 66x35x32 dużo lepsze, w takim akwarium można się pokusić o dołożenie ok. 10 sztuk mniejszych razbor, np. Hengela.

 

Niestety dla większości Twoich ryb żadne z Twoich akwariów się nie nadaje. Oczywiście możesz je tam trzymać, nikt Ci fizycznie nie zabroni, ale nie będziesz mieć z tego należycie dużo radości, bo rybom jest zwyczajnie ciasno - w dodatku szybko wykończą je ich własne odchody, których w takiej wielkości akwarium będzie zwyczajnie zbyt dużo, by sobie ono z nimi poradziło.

Link to comment
Share on other sites

Czy to jakiś troll akwarystyczny ? W obydwu akwariach możesz trzymać co najwyżej drobniczka jednodniowka lub zająć się hodowla krewetek pod warunkiem że zasięgniesz wiedzy na ten temat jak pozbędziesz się mmsów z podłoża następnie wyrzucić wszystko prócz roślin . Wtedy dasz normalne podłoże

Link to comment
Share on other sites

A ja powiem inaczej: zabijasz ryby. Może takie sformułowanie bardziej uzmysłowi Tobie powagę sytuacji. Ale oczywiście nie wszystko stracone. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z akwarium to po przeprowadzeniu kilku(nastu) dużych zmian możesz cieszyć się fajnym, naturalnym i przyjemnym dla oka zbiornikiem :) To większe akwarium da Ci większe pole do popisu, ale z obecnej obsady i tak mógłby zostać tylko bojownik, ale to już zostało powiedziane wcześniej. 

Kilka rad ode mnie:

- oddaj mieczyki, skalary i molinezję (czyli wszystko co jestem w stanie na zdjęciu zauważyć). Bojownik w tych 20-litrach od biedy mógłby zostać

- jeśli zdecydujesz się uruchomić większe akwarium to zalecam zakup większego, wydajniejszego filtra. W tej sytuacji powyższy punkt również obowiązuje z tą różnicą, że będziesz mogła dokupić jeszcze kilka ryb po konsultacji z nami

- wszystkie sztuczne ozdoby oraz muszle, a także większe kamyki (w zasadzie całe podłoże) są do wyrzucenia. Daj najlepiej piasek do piaskownic z marketu budowlanego, bo najłatwiej utrzymać czystość i nie pomniejszy optycznie akwarium. Niektóre ryby nawet wymagają piasku jako podłoża. Musi być go zdecydowanie więcej niż obecnie.

- pamiętaj, że ryby dobiera się pod względem wielkości akwarium, temperatury w jakiej powinny przebywać, a także parametrów wody takich jak pH, GH, KH. W celu zmierzenia parametrów powinnaś kupić specjalne testy wody, zmierzyć i dopiero na tej podstawie kupić ryby.

- ryby produkują szkodliwe związki azotu, dlatego akwarium nie może zostać przerybione, bo będą się truły i może to doprowadzić do ich śmierci

- akwarium świeżo zalane musi dojrzeć. Czyli przez 3-4 pierwsze tygodnie od zalania nie powinno być w nim żywych istot. Wiąże się to z rozkładem związków azotowych na postać nieszkodliwą dla życia i zdrowia istot przebywających w akwarium. Za rozkład tych związków odpowiedzialne są bakterie nitryfikacyjne, które w największym stopniu są nagromadzone w filtrze oraz podłożu. Z tego względu czyszcząc filtr należy pamiętać, aby płukać go tylko i wyłącznie w wodzie odlanej z akwarium. Nigdy w kranówce! 

 

To kilka rad na początek, aby uzmysłowić Ci najważniejsze rzeczy, to że trzeba nieustannie o akwarium dbać i nigdzie nie ma przypadku. Nad wszystkim trzeba panować, a to też wiąże się z kosztami. Najpierw wiedza - później działania. Mimo wszystko nie zniechęcaj się, bo warto!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...