Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium - krok po kroku


veldan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czytam sporo tematów tutaj i widze, że są tu osoby, które znają sie na rzeczy i będą potrafiły mi pomóc.

Chce założyć dość spore akwarium(dla mnie :), około 100l.

Po pierwsze, uwarunkowania mam takie, że nie może być zbyt duże i szerokie, natomiast wysokość nie ma granic :)

 

Według moich pomiarów mogę wstawić akwarium np 60x30x55 cm, co sądzicie o takich wymiarach?

Chciałbym zrobić głównie pod skalary, molinezję, jakieś dodatki do nich.

 

Chciałbym poznać opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dno 60x30 to mikrus. Nie masz szans w nim trzymać ani skalarów, ani molinezji, o ile nie chcesz męczyć tych ryb tłoczeniem w zbyt małym zbiorniku.

 

Zarzuć parametrami wody w kranie, to się coś ogarnie. Nie ma co szaleć z wysokością, bo im proporcjonalnie do powierzchni dna wyższy zbiornik, tym gorzej się go prowadzi. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widocznie będzie standardowa polska kranówka. Chcesz się bawić w zmiękczanie/zakwaszanie, czy dobieramy obsadę pod kranówę? W takiej kranówce można spokojnie trzymac żyworódki i kilka innych grup ryb, ale lepiej odpuścić pielęgnice Ameryki Południowej, jak skalary. Bez względu na rozmiary zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczyć wodę można na kilka sposobów podobnie jak obniżyć pH

- Jeśli nie chcesz wody zabarwić liśćmi , szyszkami olchy to woda RO (na forum jest temat o w/w wodzie i systemie) 10 ,litrów  3 zł + kaucja za baniaczki

- Drugi sposób jaki znam to właśnie w/w liście oraz szyszki olchy . Na akwarium  o wymiarach które podałeś z 5 sztuk na początek i obserwacja

- Trzeci sposób to torf również barwi nieco wodę  wsadzony w skarpetę (czystą :D ) i włożony gdzieś z tyłu  umożliwia szybkie wyjęcie . Można tez w zależności od filtra ,  umieścić go właśnie w nim w jednym z koszy

 

Podstawa to zbiornik . Jeśli już masz konkretny wymiar wtedy można dobrać obsadę a do niej podłoże oraz światło następnie filtr i roślinność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, wymiary dna są podstawą dla większości  ryb, wysokość słupa wody gra mniejszą rolę.

 

Ja bym w akwarium, jakie podajesz wyżej widział standardowy blackwater - mało wymagający pod względem oświetlenia (co przy dużej wysokości słupa wody wychodzi akwarium na dobre... no i jest tanie) i dobry dla dość kilku grup ryb. Woda miękka i lekko kwaśna, ale obecnie przyrządzenie takiej zupki nie jest trudne, jak napisane wyżej. :)

W akwarium 60x30x50 możesz eksperymentować w ten sposób:

Dno - piach do piaskownic
Dekoracja - korzenie, suszone liście

Roślinność - rzęsa, pistie
Ryby: Carnegiella myersi(przy powierzchni), Hyphessobrycon amdandae(środek zbiornika), Macrotocinclus affinis(dno, dekoracja, szyby)

Twardość ponizej 6 stopni, pH 6-6.5, temperatura w granicach 24 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy wysokości 55 cm będziesz miał problem z pracami w akwarium, nie żeby to był problem nie do ogarnięcia ale jest to trochę nie wygodne. Poza tym tak jak było mówione wyżej, wysokość akwarium aż tak bardzo rybkom nie robi(większości). Więc przy 60x30 możesz przyjąć, że dobierając obsadę patrzysz na rybki w okolicach 60L. RO o ile chcesz hodować coś na wodzie miękkiej to wydatek rzędu 100 złotych i ze 0.5-3 godzin czasu żeby to podłączyć. Pozwolę sobie wtrącić, że w artykule który jest na forum autor proponuje używanie taśmy teflonowej do uszczelniania połączeń, Ja proponował bym zastosowanie standardowych pakuł i pasty uszczelniającej, taśma teflonowa jest bardziej kapryśna i trzeba wiedzieć ile jej dokładnie nawinąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...