Skocz do zawartości

Problem ze zdychającymi rybkami - proszę o pomoc


veldan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wstępie dodam, że o hodowli ryb nie wiedziałem nic, kierowałem się tym co mówił mi człowiek w zoologicznym...

 

Więc od początku. Moja dziewczyna dostała malutkie akwarium(40l), postanowiła że kupi do niego rybki.

I zaczęło się.

Na początku wstawiliśmy puste z wodą, podłączyliśmy grzałkę i pompkę. Stało tak sobie jeden dzień(tyle zalecił Nam ten gościu ze sklepu...)

 

Pierwsze co tam wrzuciliśmy to był dwa Skalarki, stały sobie jakieś... no nie wiem, kilka dni.

Wszystko wyglądało na super, rybki całkiem żywe, wszystko niby grało.

Poszliśmy pytać o to, co można dokupić. Ochoczo nam polecił inne rybki.

Wzięliśmy więc do tego : dwie brzanki sumatrzańskie, dwie molinezje i glonojada złocistego.

 

Pływały sobie, niby nic.

Stały razem, nie wiem, minimalnie ze 3 dni(wedlug mnie kolo 5).

I coś się zaczęło złego dziać. Zdechła brzanka. Rano patrzymy, pływa do góry brzuchem. Bałem się że to przez temperaturę, 27 stopni było wtedy w wodzie.

Obejrzałem rybki, wyglądały tak jak wcześniej.

Minął jeden dzień, minał drugi - nic. Wszystko żylo nic sie nie działo.

Aż do dzisiaj. Rano patrze, wszystkie sobie pływają. Godzina 12, glonojad pływa do góry brzuchem... Nie mam pojęcia czemu. Wieczorem umarł pierwszy skalar.

Nie możliwe że przez temperature, zacząłem czytać o nich i w takiej temperaturze żyją(28-29 stopni).

 

Nic nie było zmieniane w akwarium.

Bardzo mi przykro z powodu tych rybek, z powodu dziewczyny która strasznie się przejęła ich śmiercią, tylko pytanie, co dalej? Co zrobić żeby tamte przeżyły i czemu zdechły te wcześniej.

 

Wstawiam zdjęcia żywych i tej ostatniej martwej(czarny skalar) - według mnie nie wyglądają na chore ani nic.

 

Proszę o pomoc.

post-23132-0-95481600-1439414036_thumb.jpg

post-23132-0-66461100-1439414102_thumb.jpg

post-23132-0-57081500-1439414117_thumb.jpg

post-23132-0-24457100-1439414142_thumb.jpg

post-23132-0-26895500-1439414158_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Restart, to jest jedyna rada.
Zacznij od pustego szkła i na samym początku poczytaj jak odpalić baniak poprawnie.
Nikt na tym etapie nie będzie wstanie Wam pomóc.
Błędu nie ma jednego, a kilka.
-obsada
-podłoże
-toksyczne bibeloty (zameczki, plastikowe roślinki)
-CYKL AZOTOWY (poczytajcie)
-SKLEP


Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamknięty cykl azotowy- niedojrzałe akwarium. Ryby się trują NO2
ZA CIEPŁA WODA. Bzdury wyczytaliście. Przy takiej temp tlen jest gorzej rozpuszczany w wodzie- ryby nie maja czym oddychać.
Stres- Ryby wrzucone do świeżego baniaka, złych warunków itp.

Co zrobić? JAk wyżej.

Wystartować z akwarium na porządnie, poczytać o rybach i wpuścić takie, jakie nadaja sie do tego akwarium (żadne z wpuszczonych przez Was ryb nie nadaja sie do 40L) dopiero po tym jak sie ustabilizuje.

NIE SŁUCHAĆ PANA W ZOOLOGU. Przy takich radach to on niech lepiej zajmie się hodowlą jedwabników, a nie zwierzętami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może jakiś poradnik jak to zrobić od nowa? Będę bardzo wdzięczny.

Co z obsadą nie tak?

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

 

A obsada? -->  http://www.seriouslyfish.com/

Moje propozycje na początek:

- Testy wody

- Piasek

- rośliny

- korzenie, kamienie (naturalne ozdoby)

 

A co z filtrem, jaki jest obecnie?

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym testerem 5w1 mogę sprawdzić czy woda się nadaje?

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

 

Najważniejsze jest na początku NO3, NO2.

Do ustalenia obsady- Ph, GH, KH, i dalej- temp., podłoże jakie będzie, oświetlenie, filtracja.

 

 

 

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ja zauważyłem że obsada jest do bani ? Skalar , brzanka , molinezja w "słoiku" ?
Veldan skąd jesteś ? Jeśli z Poznania, mogę testy ci zrobić .
Jednak tak jak pisał kolega Pley i DawW

Przede wszystkim powinien kolega sprawdzić jakie parametry ma woda w kranie (sprawdź w internecie na stronie wodociągów ). To pozwoli zobrazować mniej więcej jaką obsadę możesz posiadać, bo preparować wody chyba nie zamierzasz.
Jeśli już to ustalisz wybierasz wirtualnie ryby i podłoże . Następnie zalewasz akwarium i wkładasz, podłoże, rośliny, światło odpowiednie , filtr ma chodzić NON stop po ok 3, 4 tyg. Robisz testy no2 , no3 jeśli cykl zamknięty robisz test na ph , KH GH i może po4, po ustaleniu wartości albo delikatnie korygujesz je albo zostawiasz i do sklepu po ryby, które mogą żyć w warunkach które im stworzyłeś .

W czasie dojrzewania w pierwszym tygodniu świecić max 5,6 na dobę . Po tygodniu codziennie zwiększasz o 1 godzinę aż do momentu kiedy będziesz świecić 10 h / dobę.

To tak po krótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...