Jump to content

Obsada akwarium 45l


tozi09
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

postanowiłem założyć nowe akwarium 45 litrów, obecne mam jedynie 25l. Akwarium jest już zakupione. Planuję teraz jego wyposażenie.

Podłoże:

- substrat JBL Aquabasis plus

- bazalt czarny (wiem, że nie wszystkim to się spodoba :) )

 

Fauna:

- 8x neon simulans

- 2x prętnik karłowaty

- 4x danio pręgowany (spadek po obecnym akwarium)

- 2x otosek

- 5x krewetka Red Rili (również z obecnego akwarium)

 

Flora:

- hygrobhila grabla

- bacopa manieri

- cryptocoryn wendtii weinberg

- Fissidens fontanus (dla krewetek)

- gałęzatka kulista

 

W załączniku parametry wody. Dwie ostatnie kolumny to odpowiednie wartości średnie i maksymalne.

 

Co sądzicie o takim zestawieniu? Bardzo liczę na Waszą pomoc.

post-23105-0-86956700-1438709362_thumb.png

Edited by tozi09
Link to comment
Share on other sites

Dla neonów simulans woda jest za twarda i pH jest zdecydowanie za wysokie.

Otoski to ryby stadne które należy trzymać w większej ilości, a to akwarium jest przymaławe na większą ich ilość. Poza tym pH również i dla nich jest za wysokie.

Danio pręgowane całkowicie odpadają ponieważ raz że są to ryby stadne, a dwa są to ryby bardzo ruchliwe potrzebujące miejsca do pływania, a w tym akwarium tego miejsca mieć nie będą.

Dla prętników karłowatych parametry byłyby odpowiednie, jednak akwarium jest tak na styk dla pary tych ryb.

 

Do tych parametrów i tej wielkości akwarium możesz dać np: kilka danio perłowych lub kilka gupików endlera.

 

W poście u Ciebie jest pomyła Flora to rośliny, a fauna to zwierzęta.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo przepraszam za pomyłkę. Niestety na danio pręgowane namówił mnie jakże kompetentny pracownik pewnego sklepu popularnie znanego... Będą musiały zostać w tym akwarium, chociaż w tym przypadku dla nich to będzie zmiana na lepsze (niestety taka jest prawda). Czy przy zamianie neonów na razborę galaxy (8 sztuk) moglibyście zaproponować jeszcze jakąś rybę denną? Czemu otoski nie pasują mogą być w akwarium od 30l, fakt jest, że wybrałem 2 sztuki, czy przy 4-5 ryb już będzie zbyt dużo?

Edited by tozi09
Link to comment
Share on other sites

Niestety, no może nawet nie tyle do wielkości tego akwarium, ale szczególnie do tych parametrów ciężko jest znaleźć ryby denne.

 

A może warto najpierw założyć to akwarium, pozwolić mu dojrzeć i wtedy zbadać parametry wody. Woda w dojrzałym akwarium może się różnić parametrami od tych które są podane na stronie wodociągów. Wtedy po zmierzeniu tych parametrów może się okazać że przy ewentualnej niewielkiej korekcie będą one bardziej odpowiednie i dla innych ryb.

Link to comment
Share on other sites

Też miałem o to zapytać, z tego co czytałem samo zastosowanie substratu powinno powodować zmianę odczynnika pH do poziomu 6,5. Wiem tylko tyle ile uda mi się znaleźć na różnych stronach internetowych, więc mogę pisać bzdury. Czy w takim razie taki zestaw:

- 8x neon innesa/ razbora galaxy,

- 2x prętnik karłowaty,

- 4x danio pręgowany (spadek po obecnym akwarium),

- 5x krewetka Red Rili (również z obecnego akwarium),

będzie ok dla takiego akwarium? Z ryb dennych na razie zupełnie zrezygnuję. Po dnie akwarium będę spacerowały krewetki, więc bez ryb dennych też powinno być ok.

 

Mam jeszcze jedno pytanie z innej strony. Chciałbym na razie zrobić podłoże pod akwarium takie jak opisywałem, po kilku dniach dopiero dołożyć rośliny i dopiero, po ok. 1,5-2 tygodni podłączyć filtr. Przez pierwsze 2 tygodnie oczywiście bez ryb. Czy można takie akwarium w pierwszej fazie dojrzewania pozostawić bez filtracji? Czy powinienem od razu filtrować wodę? Bazalt płuczę już kilka dni, więc nie powinien bardzo zanieczyścić mocno wody.

Link to comment
Share on other sites

Filtr najlepiej jakby był uruchomiony od początku ponieważ najwięcej bakterii nitryfikacyjnych odpowiedzialnych za " dojrzewanie zbiornika" gromadzi się właśnie w filtrze, a także w podłożu.

 

Jeśli to akwarium ma standardowe wymiary jak na akwarium 45 litrowe to neony innesa mogłyby być. Natomiast nie powinno ich się wtedy łączyć z prętnikami ponieważ te drugie wolą cieplejszą wodę i ciężko by tu było pogodzić temperatury.

 

Z kolei danio perłowe i prętniki karłowate tolerują te same parametry wody, no i na dodatek obydwa gatunki pochodzą z Azji.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj faktycznie jest dużo racji. Ryby z jednej części świata pozwolą fajnie zaaranżować akwarium i dodatkowe je uatrakcyjniają. Dodatkowo danio pręgowane, które już posiadam (muszę je przesiedlić do nowego zbiornika) również jest z Azji. Do neonów przekonuje mnie jednak to, że pięknie tworzą ławice. W przypadku danio nie udało mi się nigdzie zaobserwować takiego zjawiska jak zazwyczaj widuje się w przypadku neonów.

 

Jeżeli chodzi jednak o sam start akwarium czy faktycznie dużym zaniedbaniem byłoby uruchomienie go na 4 dni bez filtra? Niestety najwcześniej będę mógł go uruchomić w niedzielę, a jutro chciałbym już przygotować podłoże i zalać część akwarium wodą. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

akwarium 45 litrowe to neony innesa mogłyby być.
 

Co tu się dzieje? Ryby z miesiąca na miesiąc mają mniejsze wymagania? Niedłygo na tym forum będziecie polecać ławice w kostkach 30l? No to trzeba pozmieniać trochę w encyklopedii :)

 

Nie, 45l nie jest ok ani dla neonów Innesa, ani dla otosków, a tym bardziej dla Danio Pręgowanego. Prętniki - zaróno SeriouslyFish jak i nasze forum podaje 60cm :) 

 

Nie możesz zwalać winy tylko na niekompetentnego sprzedawcę. Ty też mogłeś poczytać o rybach przed ich zakupem. Teraz Twoim zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków. Jak nie możesz pozwolić sobie na akwarium 80cm dla Danio to znajdżź kogoś kto takie warunki im zapewni. OLX, fora, grupy na FB stoją otworem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...