Skocz do zawartości

Kiryski panda aktywne


edmun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako szczęśliwy posiadasz małego kiryska panda, zacząłem większa uwagę przykładać do rozmnażania już posiadanych ryb niż dotychczas.

W 180L posiadam 3 dorosłe kiryski, na pewno jest jedna samica i dwa samce, więc dosyć efektywne zestawienie.

Młody dopiero niedawno ukazał się moim oczom i postanowiłem, że jak już samica z samcami jest aktywana, to warto wykorzystać sytuację.

Jak do tej pory zauważyłem, że po większych podmiankach wody, pod mchem jawajskim (które jest na samym szczycie moich naturalnych budowli) znajdę 2-3 jajeczka. Niestety jajeczka bardzo często znikają, o co najczęściej obwiniam ślimaki (tylomelanie, zatoczki) lub ramirezy lub też kosiarki (grubowargi syjamskie które czasami dosyć skutecznie przeczesują cały zbiornik).

Żaden z powyższych objawów nie różni się niczym od książkowych przykładów rozmnażania kirysków (gotowa samica składa jaja po podmianie wody przy obniżeniu temp wody) jednakże zauważyłem u innych akwatystów że jednak można podnieść szanse wylęgu, poprzez chronienie jajek. No i tu powstał w głowie pomysł, że przy następnej podmiance, którą nota bene planowałem na dzisiaj, kiryski przełożę do kotnika, jednak martwi mnie fakt, że kotnik jest po prostu mały. 

Czy jest szansa że znajdę na drugi dzień jajka w kotniku? (i przekładając z powrotem kiryski do ogólnej wody będą większe szanse wylęgu?)

Czy też poczekać aż jajka pojawią się pod/na/w mchu u wtedy przełożyć kępke mchu z jajkami do kotnika?

 

Jakieś podpowiedzi ? :)

 

P.S. Zapomniałem dodać że kotnik ma około 15 cm na długość, głębokość około 10 cm + 2 cm pod rusztem. Kotnik jest wewnętrzny, czyli jest w akwarium (wytłumaczenie tylko dlatego, że będąc w akwarystycznym mało co nie zakupiłem kotnika zewnętrznego, bo nie spodziewałem się że takie cuda podłączane do pompki powietrza też się zdarzają)

Edytowane przez edmun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. właściwie to nie jest zły pomysł 

Jakąś tam torebkę piasku mam, więc mógłbym podłoże zrobić, zalać wodą z podmianki, uruchomić filter i przełożyć tymczasowo kiryski do 25l na kilka dni.

Pomysł niegłupi, tylko teraz szkoda że już pieniądze na kotnik wydałem :D

Ogólnie naczytałem się już dużo o rozmnażaniu tych kirysków, tylko nie wiedziałem czy czasami ten kotnik mi wystarczy.

Z 25-litrowym też nie chciałem teraz kombinować, bo na dniach miałem objechać trochę akwarystycznych sklepów w okolicy aby znaleźć jakieś ciekawe krewetki i założyć krewetkarium, stąd też pytanie czy kotnik by wystarczył. Jeśli nie, to plan krewetkarium przełożę na plan późniejszy. Coś czuję, że mam za dużo na raz na głowie i nie mogę się zdecydować na czym skupić największą uwagę.

(miałem wykorzystać te 25l na krewetki, teraz widzę że Gurami szaleje, a szkoda żeby jednak do tarła nie przystąpiły, a dodatowo kiryski też się rozmnażają i tak zostaje z trzema projektami tylko zbiorników brakuje, może czas zakupić w końcu też i 60 litrów?)

Edytowane przez edmun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak widać ewidentnie brakuje Ci zbiorników :)

Co do 25 litrowego akwarium tarliskowego dla kirysków panada to według wielu renomowanych autorów i hodowców tych ryb takie zbiorniki tarliskowe są już wystarczające.

Co do przeprowadzenia tarła w kotniku umieszczonym w akwarium to pomimo że w swojej przygodzie z akwarystyką rozmnażałem wiele gatunków ryb to jednak nigdy jeśli chodzi o ryby jajorodne nie robiłem tego w takim kotniku , a co za tym idzie trudno jest mi stwierdzić co by z tego wyszło. Jednak mimo wszystko uważam że dużo lepszym rozwiązaniem jest zrobienie oddzielnego akwarium tarliskowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...