Skocz do zawartości

Gurami a brak warunków do rozmnażania


edmun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Odkąd nabyłem parkę Gurami (gdzieś z 3 tygodnie temu), na bieżąco obserwuje jak samiec stara się i stara, aby z bąbelków zrobić sobie gniazdko.

Dodatkowo samica jest wręcz zaczepiana z 200 razy na dzień przez samca.

Wszystko to nie byłoby problemem, gdyby nie to, że nie mam jak odłowić parki do osobnego zbiornika, a w zbiorniku ogólnym nie za bardzo mam jak zmniejszyć prąd wody / napowietrzanie tafli (poprzez jej ruch). Nie jest to kwestia ustawienia wylotu filtra, bo jeśli nie zrobi mi za silnego prądu, to mogę tylko ustawić go na taflę, co powoduje bardzo mocne falowanie.

 

I tutaj pytanie. Czy tej parce kiedyś przejdzie czy też codziennie będę świadkiem wręcz przelatujących Gurami po całej długości zbiornika?

 

Zbiornik posiada już na szczęście dużo roślinności, jest też sporo zaciemnionych miejsc lub ukrytych za roślinami, więc jednak samica ma od czasu do czasu trochę spokoju, jednak jak sobie poradzić z tak "aktywną" parką która jednak nie może sobie uwić gniazdka?

Edytowane przez edmun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update: Zauważyłem, że samiec coraz bardziej próbuje jednak przystąpić do zapłodnienia samicy/jajeczek. 

Z tego co udało mi się poczytać, okazuje się, że jeśli i samica jest gotowa, ale warunki nie pozwalają, to drogi jajorodne samicy potrafią się zapiec i samica staje się bezpłodna. Ktoś ma pomysł jak im pomóc? Często widzę, że inni akwaryści wspominają, że w dużym akwarium będzie naprawdę ciężko, bo samicy uda się samcowi uciec, jednak oprócz 180L mam tylko 25 litrowy zbiornik (obecnie wyczyszczony, pusty, wygląda jak nowy) w którym na nieszczęście może być dla nich trochę za mało miejsca.

Jakieś podpowiedzi co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co udało mi się poczytać, okazuje się, że jeśli i samica jest gotowa, ale warunki nie pozwalają, to drogi jajorodne samicy potrafią się zapiec i samica staje się bezpłodna.
Może się tak zdarzyć, choć nie musi. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzyć rybom oddzielne akwarium tarliskowe, ale jeśli nie masz takiej możliwości to może spróbuj rzucić na taflę wody jakieś drobnolistne rośliny które mogą ułatwić samcowi budowę gniazda. U mnie w akwarium ogólnym samiec zbudował gniazdo właśnie wśród pływających gałązek rogatka sztywnego i bez problemu wytarł samicę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz. Zapomniałem kompletnie dodać, że już tak obniżyłem wylot filtra, żeby prawie w ogóle nie falował tafli wody, a 30% mojej tafli jest zasłonięte przez popularną rzęse (chyba salvinia natans ale musiałbym dokładnie sprawdzić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Często widzę, że inni akwaryści wspominają, że w dużym akwarium będzie naprawdę ciężko, bo samicy uda się samcowi uciec
U mnie przystąpiły bez problemu do tarła w akwarium 200 l.

 

Zapomniałem kompletnie dodać, że już tak obniżyłem wylot filtra, żeby prawie w ogóle nie falował tafli wody,
No to może teraz samcowi uda się zbudować gniazdo. Jednak na odchów młodych w akwarium ogólnym gdzie są jeszcze inne ryb są marne szanse.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...