Skocz do zawartości

Nowe akwarium problem z roślinami


Mular10
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od soboty mam akwarium 54l. Wsadziłem cztery roślinki z koszyka (oczywiście przed je oczyściłem). Podłoże to żwirek średniej granulacji. Zacząłem zauważać, że liście zaczynają powoli brązowieć. Czy to normalne przy nowych akwariach że tak jest? W sklepie zalecono mi tabletki tetra Crypto to dałem po pół pod każda roślinkę jak mówili. Potem byłem w innym sklepie i powiedziano mi, że to są tabletki do późniejszego nawożenia i dostałem też jedną tabletkę tetra (nie pamiętam nazwy) dla nowych akwariów i dałem po ćwiartce pod roślinkę.

 

Podobno musze mieć cierpliwość ale czy tak jest z nowymi akwariami??

Pozdrawiam    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to atak okrzemków. Bardzo często zdaża się to przy nowo postawionym akwa. Opisz dokładnie akwa zgodnie ze wzorem, a łatwiej będzie coś konkretnego powiedzieć. Bez danych to wróżenie z fusów :) : http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-3-jak-zadawać-pytania-na-forum-superakwariumpl/

 

Jeśli jesteś początkującym akwarystą to polecam obowiążkową lekturę :)

http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to może bardziej opisze to co mam :) 

 

- akwarium Aquael leddy 54l 60x30x30cm

- Oświetlenie leedy tube sunny 6 W

- filtr Pat mini 400l/h z wkładem gąbkowym

- grzałka Comfortzone 50W

 

W sobotę pierwsze włączenie wszystkiego razem.

Roslinki: Bakopa drobnolistna, Limnophila armatica, i chyba Anubas (tak przynajmniej wygląda) i trawa Załączam zdjęcia jak to wygląda.

Żwirek średniej ziarnistości.

Ozdoby łupek drzewiasty i dwie figurki ceramiczne 

 

Chemia którą dodałem:

- uzdatniacz wody esklarin 10ml

- bakterie startowe bubble-bio-start Fermanga dwie kulki

- pod roślinki dałem tabletki tetra

 

- Temperatura od 24-26,

- filtrowanie przy tym filtrze mam drugim programie (są 3) 

- oświetlenie działa w dzień około 13-15h

 

Mam nadzieje że informacje będą pomocne :razz:

post-22990-0-16211500-1435055620_thumb.jpg

post-22990-0-00373000-1435055634_thumb.jpg

post-22990-0-73565100-1435055642_thumb.jpg

post-22990-0-66495300-1435055656_thumb.jpg

post-22990-0-93489100-1435055663_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie leedy tube sunny 6 W

Niestety to oświetlenie jest za słabe na taki litraż. Testowałem osobiście to oświetlenie w takim samym akwa i rośliny obumierały powoli. Osobiście dokupiłem dodatkowe oświetlenie DIversa 7,2W i roślinki cieniolubne radzą sobą dobrze :)

 

 

dwie figurki ceramiczne

Takie ozdoby nie nadają się do wody ponieważ mogą wpływać negatywnie na jej parametry. Lepiej je wywal jak najszybciej. Polecam korzenie, kamienie, liście. Natura, natura, natura :)

 

 

filtr Pat mini 400l/h z wkładem gąbkowym

Filtr za słaby na takie akwa. Polecam jakąś kaskadę lub po prostu większy wewnętrzny. Poczytaj o filtracji.

 

Chemia do wody niepotrzebnie dodawana. Natura radzi sobie najlepiej sama. Pamietaj, że nowe akwa przed wpuszczeniem mieszkańców musi dojrzeć. Poczytaj o cyklu azotowym.

 

 

 

oświetlenie działa w dzień około 13-15h

Oświetlenie na początku świeć 5h/dobę przez pierwszy tydzień, następnie co kilka dni zwiększaj o pół godziny dochodząc do max 10h/dobę.

 

Anubiasa nie sadzi się w podłoże.

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozdoby się nie nadają niestety.

Co do roślin to przydałoby się je nawozić carbo + potas na początek. Anubiasa przyczep nitka do skałki. Niestety tak jak pisałem obawiam się, że przy tak słabym świetle ciężko będzie je utrzymać. Poza tym świeżo posadzone rośliny odchorowują przenosiny i muszą się zaklimatyzować i przystosować do nowych warunków. Rośliny potrzebują chociaż tydzień zanim zaczną rosnąć także cierpliwości :) Zastanów się nad dokupieniem oświetlenia bo z tym nie pociągniesz za daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skubnęli Cię w zoologu z kasy trochę... ;)

 

Podłoże koszmarne, z pewnością zatwardza wodę i do tego wyklucza wiele obsad akwarium. Ja bym wywalił póki czas i dał piach.

Kwiatki też Ci wcisnęli niezłe. Ten "anubias" to chyba nie jest to co miało być, a trawka wygląda jakby wolała skalniaczek w ogródku a nie akwarium. Z tego powodu mogą obumierać. Pozostałym może brakować światła, ale równie dobrze mogą odchorowywać przesadzenie. Cierpliwości.

Wadą tego oświetlenia jest to, że świeci tylko w jednym punkcie, boki masz niedoświetlone. W miejscu doświetlonym to na tym ledzie wyhodujesz nawet małego heńka (może nie będzie rósł jak wściekły, ale powolutku do przodu). Jeśli miałbyś możliwość dołożenia oświetlenia tak, aby rozłożyć je równomiernie, to możesz kombinować, jeśli nie to pozostaje odpowiednia aranżacja. W niedoświetlonych bokach umieścić korzenie, na nich prawdziwe anubiasy czy mikrozoria, a rośliny właściwe w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jutro będę kombinował z tym światłem.

To chyba jest ten anubias bo te korzenie mi podpadały, ale nie sądziłem, że mam gdzieś taki krzak przywiązać :mrgreen:

 

Chyba zamiast tego kupię żabienicę albo Cryptocorynę myślę że będzie lepszy wybor.

Jak z wodą będzie ok to chciałbym piątek albo sobotę ryby wpuścić czy mogę jednocześnie wsadzić nową roślinę i tego samego dnia dać rybki?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mular, w sobote postawiłeś baniak a po tygodniu chcesz wpuszczać ryby? Średni pomysł, gdyż azotyny będziesz miał wybujane w kosmos, a ryby wpuszczamy gdy NO2 osiągnie dopiero zero. Także na dwa tygodnie, lub wiecej, zapomnij o rybach.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...