Skocz do zawartości

Oświetlenie LED, akwarium 240 l


dominnio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Do mojego akwarium 240 litrów i pokrywy ze standardowym oświetleniem (2x30W) chciałbym dołożyć oświetlenie LED. W związku z tym mam następujące pytania :

->> Czy można mieszać oświetlenie LED i świetlówki ?

->> Jakie oświetlenie LED zakupić (jak dla mnie - laika - wybór jest przeogromny) ?

->> Jak dużo oświetlenia LED (z tym, że bogaczem nie jestem i chciałbym się zmieścić w budżecie 160 złotych) ?

 

Zależy mi szczególnie na opiniach osób, które takowe oświetlenie posiadają i mogą co nieco o nim powiedzieć. 

 

Dodam jeszcze, że w swoim akwarium mam bardzo dużo roślinności.

Edytowane przez dominnio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy można mieszać oświetlenie LED i świetlówki ?


Można. Ja tak obecnie działam.

3x 3,5W GU10 48LED 6000K SMD i 1x 36W T8 6000K 

 

Jakie oświetlenie LED zakupić (jak dla mnie - laika - wybór jest przeogromny) ?


Wszelakie taśmy- szczególnie te zalane silikonem odradzam. Generalnie spełniają swoje zadania, ale "upy nie urywają". Zwłaszcza jeżeli mówimy o diodach 3825 i chińskich taśmach. Wiadomo, że te brdziej oryginalne, na porządnych komponentach ( w tym diody 5050 lub 5630) już działają fajnie, ale nie dość, że pobór prądu jest wtedy równy temu świetlówkowemu, a i czasem większy, to i koszt takich LEDów jest znaczny.

Ja mogę osobiście polecić "żarówki" GU10. Póki co najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym (koszt zakupu i eksploatacji). Takie żarówki są oparte na diodach SMD lub COB. Ja preferuje te pierwsze bo są łatwiej dostępne poza tym COB chyba mocniej się grzeją, a radiatory w GU10 są średnie.

 

Jak dużo oświetlenia LED (z tym, że bogaczem nie jestem i chciałbym się zmieścić w budżecie 160 złotych) ?


Jak dużo to zależy od indywidualnych wymagań. Określenie "dużo roślinności" nie pomoże bo jedne rośliny urosną przy małej ilości światła, inne potrzebują tego światła więcej.

To już ogólnie loteria pamiętaj, że LEDy sobie montujesz jak chcesz. Jeden da 10cm nad taflą wody, a inny się odważy 2cm nad tafla :)
Akwaria też są różne. Jedno ma 40cm wysokości, a inne 50cm :)

 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie nie mam oświetlenia LED ale widziałem kilkanaście zbiorników z tym oświetleniem u znajomych .... jedno co  mogę powiedzieć i potwierdzić słowa Pley'a  to omijać szerokim łukiem wszelakie taśmy i gotowce z allegro .

Raz ze jest to straszna tandeta  wszyscy znajomi którzy korzystali z takich taśm  czy gotowców z allegro   bardzo szybko przesiedli się na belki robione z powerLED  które są o wiele bardziej wytrzymałe i dają lepsze światełko  jak i ich żwywotność jest większa .

Także moim zadaniem jak już wchodzić w led  to  ten z najwyższej półki i robiony samodzielnie lub na zamówienie (jeśli się nie znasz na elektryce)  ale tylko  PowerLed żadne taśmy  itp cuda  to się nadaje do podświetlenia  schodów ,mebli ,obrazów .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tylko było mnie stać na taką belkę oświetleniową to już bym ją miał...

 

 

 

Ja bym dał dla bezpieczeństwa zamiast żarówek GU10 (230v) żarówki np . MR16 na 12V

 

Takie żarówki (MR16) wymagają chyba transformatora?

Edytowane przez dominnio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tylko było mnie stać na taką belkę oświetleniową to już bym ją miał...

 

Fakt gotowe belki są bardzo drogie ,ale możesz zrobić ją sam  masz sporo  tutoriali  w sieci jak taką belkę wykonać  .

Same czesći nie są drogie  szukaj na allegor PowerLedów samsunga   jakiś czas temu były po 1zl -3zl za sztukę w zależności od barwy to bardzo tanio .

Profil alu znajdziesz na złomie za kilka groszy    ,trochę kabli lutownica i ogień jak sam nie umiesz to poproś jakiegoś znajomego co ma pojęcie o lutowaniu i elektryce niech ci to połączy za 4 browary :).

 

Koszt  takiej belki samoróbki nie powinien przekroczyć 150zl  w zależności od rozmiarów i ilości diod. Ja jak planowałem belkę na swoje  akwa 112zl 80cm długości  24 diody PLed (białe ,czerone ,niebieskie) to koszt całości zamkną mi się w 130zl ....niestety moja belka nie powstałą ,ale z czasem pewnie nie wytrzymam i zacznę ją robić bo profil alu ładny mam  :) .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ze kupisz tasmy led na chipe 7030 samsunga, to tasmy na sztywnym profilu + profil alu za kilka zl metr + zasilacz stabilizowany do tego i oswietlenie smiga az milo.

power ledy nie sa konieczne , ja uzywam paskow samsunga w akwa o wysokosci 50 cm i sprawdzaja sie lepiej niz 3 mocniejsze swietlowki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...