Jump to content

Pytanie dot. własnej szklanej pokrywy


Damien948
 Share

Recommended Posts

A dlaczego musi być szklana? Szkło jest dość ciężkie i ciężko w nim zrobić jakieś otwory na media.Jest na tym forum zajefajny w " zrób to sam" przepis na pokrywę z paneli elewacyjnych.  

 

Czasem ciężar szkła może okazać się zaletą.

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze akwarium nie może być szczelni przykryte szybą. Pomiędzy szybą, a krawędzią akwarium musi być przerwa umożliwiająca cyrkulację powietrza.

Po drugie szybę najlepiej jest położyć lekko skośnie, wyżej z przodu, niżej z tyłu co umożliwi skraplającej się na niej wodzie z akwarium, spływać w stronę tylnej ścianki akwarium. Przy płasko położonej szybie woda będzie skraplać na całej powierzchni tafli wody, a tego nie lubią niektóre rośliny pływające.

Po trzecie szkło pochłania pewna część światła, a czym grubsza szyba tym tego światła jest pochłaniane więcej.

 

Może zamiast szyby poszukaj informacji o przykryciu akwarium pleksą. Jest ona lżejsza od szyby i można ją dowolnie wycinać co ułatwia montaż choćby wspomnianego przez Ciebie filtra kaskadowego.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Szklana pokryw jest mało praktyczna  łatwo ją uszkodzić ,blokuje światło .Jak już chcesz pokrywę to zrób ze spienionego PCV .

 

 

Spienione PCW nie blokuje światła, ono całkowicie go nie przepuszcza ;). PMMA (plexi) odradzam jeżeli będzie podgrzewane od źródła światła. U siebie zastosowałem 6 mm grubości i bardzo szybko się wyginało/ wypaczało od temperatury emitowanej przez LED-y. Teraz zastosowałem lity poliwęglan 4 mm i nie ma absolutnie żadnego problemu z wypaczaniem się. Dodatkowo jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a cena przybliżona do PMMA tej samej grubości. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...