Jump to content

Ledy na 112l


Dunay
 Share

Recommended Posts

Elo, 
Dziś rano padła mi świetlówka w 112l (24w), swoją drogą miała już ponad 2 lata, więc mogła. Chcę teraz zamontować LED. O ile ilość modułów (bo takimi operuję SMD5050) to żaden problem, to barwa. Chodzi mi dokładnie o czerwoną i niebieską, czy dodawać? W tandze 130l mam 4 białe zimne + 2 niebieskie i super to wygląda. Do 112l gdzie jest anubias, kryptokoryna i microsium, myślę nad dodaniem czerwonych tak by powstała lekko fioletowa poświata. Co o tym sądzicie? 

P.S. sorry, że tak chaotycznie napisane, ale mam chwilkę przerwy w pracy i podkusiło mnie o napisanie ;)

Link to comment
Share on other sites

Mi bardziej chodzi o to, że gdzieś wyczytałem, że czerwona barwa wpływa na rośliny, czy coś tam. Również niebieska ma swoją funkcję. Teraz nie mogę tego znaleźć ale wiem, że ktoś o tym wspominał.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o barwę światła czerwoną i niebieską to najbardziej odpowiednia dla roślin jest barwa czerwona o długości fali od 650 do 680 nm. Natomiast gdy długość fali osiągnie 700 - 750 nm ( podczerwień ) rośliny akwariowe nie są w stanie już z niego korzystać.

Co do barwy niebieskiej to barwa ta o krótszej długości fali bez problemu przenika przez wodę co pozwala roślinom na swobodne korzystanie z tej barwy.

Chlorofil roślinny absorbuje tylko wybrane zakresy widma w przedziale od fioletu do niebieskiego ( 380 - 480 nanometrów ) oraz od pomarańczowego do czerwonego ( 600 - 680 nm ) A więc z tego wynika że dla roślin najlepsze jest światło produkujące znaczne ilości  światła o niebieskim i czerwonym widmie.

Odnosząc to np: do zwykłych żarówek to wiadomo że przy takim oświetleniu rośliny będą rosły, ale będzie im brakować niebieskiej części widma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...