Skocz do zawartości

Ledy na 112l


Dunay
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Elo, 
Dziś rano padła mi świetlówka w 112l (24w), swoją drogą miała już ponad 2 lata, więc mogła. Chcę teraz zamontować LED. O ile ilość modułów (bo takimi operuję SMD5050) to żaden problem, to barwa. Chodzi mi dokładnie o czerwoną i niebieską, czy dodawać? W tandze 130l mam 4 białe zimne + 2 niebieskie i super to wygląda. Do 112l gdzie jest anubias, kryptokoryna i microsium, myślę nad dodaniem czerwonych tak by powstała lekko fioletowa poświata. Co o tym sądzicie? 

P.S. sorry, że tak chaotycznie napisane, ale mam chwilkę przerwy w pracy i podkusiło mnie o napisanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o barwę światła czerwoną i niebieską to najbardziej odpowiednia dla roślin jest barwa czerwona o długości fali od 650 do 680 nm. Natomiast gdy długość fali osiągnie 700 - 750 nm ( podczerwień ) rośliny akwariowe nie są w stanie już z niego korzystać.

Co do barwy niebieskiej to barwa ta o krótszej długości fali bez problemu przenika przez wodę co pozwala roślinom na swobodne korzystanie z tej barwy.

Chlorofil roślinny absorbuje tylko wybrane zakresy widma w przedziale od fioletu do niebieskiego ( 380 - 480 nanometrów ) oraz od pomarańczowego do czerwonego ( 600 - 680 nm ) A więc z tego wynika że dla roślin najlepsze jest światło produkujące znaczne ilości  światła o niebieskim i czerwonym widmie.

Odnosząc to np: do zwykłych żarówek to wiadomo że przy takim oświetleniu rośliny będą rosły, ale będzie im brakować niebieskiej części widma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...