Jump to content

Jaki filtr kupić


kurzon
 Share

Recommended Posts

Cześć. jest to mój pierwszy pst na forum więc chciałbym wszystkich gorąco powitać.

Mam dylemat odnośnie zakupu filtra do akwarium. Obecnie mam stary wysłużony Hagen do którego już nie ma części zamiennych więc postanowiłem go wymienić z dwóch powodów:

- głośno chodzi wirnik (a jak wspomniałem już nie idzie takiego dokupić) no i spadek na filtracji

- chcę swoje akwarium towarzyskie przeistoczyć w roślinniaka

Moje akwarium to 100litrów jednak jak od razu dodaje chcę mieć nadfiltrację :) i tu się rodzi moje pytanie: Zastanawiam się nad dwoma modelami:

Eheim pro3 2071

https://www.akwarystyczny24.pl/eheim-professionel-3-2071-2071020-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-maks-250l-p-1993.html?osCsid=1387a63a4c84c6da196e36388f2a0d32

Eheim pro3 2073

https://www.akwarystyczny24.pl/eheim-professionel-3-2073-2073020-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-maks-350l-p-1994.html?osCsid=1387a63a4c84c6da196e36388f2a0d32

Wiem że nadfiltracje uzyskam już przy pierwszym filtrze i powinien wystarczyć. Natomiast model nr 2 przemawia za mną pod takimi aspektami:

- sporo mocy zapasu (więc na pewno będę korzystał z ograniczenia przepływu na wyjściu)

- Być może będę kiedy wymieniał na akwarium ale max 250l nie większe ponieważ nie mam więcej miejsca w domu

- Większa pojemność dla bio wkładów 3 szuflady. Myślę że z pewnością jedno to ceramika a drugie zastanawiam się nad torfem żeby mi nieco zmiękczał wodę ponieważ kranówkę mam dość twardą :( i w modelu niżej kończą mi się możliwości na media a w 2073 jeszcze coś można dorzucić .

Reasumując: Czy mimo wszystko jest jakiś choć minimalny sens kupować 2073? Czy to jest już zdecydowana przesada i pozostać przy 2071??

Nie mam może zbyt zasobnego portfela ale koszt 100zł różnicy na kilka lat uważam za możliwy do przeżycia więc jest to w tym momencie mniej istotna kwestia :)

Pozdrawiam

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Witaj, :-)

 

 

Być może będę kiedy wymieniał na akwarium ale max 250l nie większe ponieważ nie mam więcej miejsca w domu
 

Podejrzewam, że jak będziesz kupował te 250l to szkoda Ci będzie się rozstawać ze swoją 100-tką i koniec końców będziesz miał dwa akwa;-) (Każdy to przechodzi :-) )

Ale do sedna, jeżeli tak jak napisałeś, że nie zależy Ci czy wydasz stówę więcej, bierz ten mocniejszy, bo nie wiadomo jaką będziesz chciał mieć obsadę (oczywiście, generalnie filtry dobiera się pod wielkość akwa ale też trzeba brać nakładkę na obsadę) w przyszłości, bo może będziesz chciał mieć "brudzące" rybki i ten 2071 może okazać się za słaby.

Link to comment
Share on other sites

hmm to jest już moje drugie xD zrobił bym jak mówisz tylko mam małe obawy. A mianowicie, jeżeli będzie duża nadfiltracja to nie będzie to oznaczać zbyt niskiego no3 a co za tym idzie zahamowania wzrostu roślin? Pamiętaj mówimy cały cza o roślinniaku

 

Co do obsady to przedewszystkim rodostomus, brzanka pięciopręga, kirysek lamparci, otoski i krewetki z przewagą amano ;]

jeżeli były by odstępstwa to może nie wielkie a przecież i tak uważam za lekkie "szaleństwo" na kiryski ... hmmm najwyżej nie będzie bardzo delikatnych roślin (niektórych trawników) ale mam do nich słabość xD

Edited by kurzon
Link to comment
Share on other sites

hmm to jest już moje drugie

No właśnie ;-)

 

A wracając do tematu, to jeżeli ma być stricte roślinniak to faktycznie, odpuść sobie ten 2073 i te stówkę dołóż do COlub oświetlenia. Ale raczej nie powinno być "za niskiego" NO3. 

Edited by TLB
Link to comment
Share on other sites

 

 

A mianowicie, jeżeli będzie duża nadfiltracja to nie będzie to oznaczać zbyt niskiego no3
Przecież filtr nie "zużywa" NO3, jest tylko siedliskiem bakterii przerabiających związki azotowe do nieszkodliwej, przyswajalnej dla roślin formy.
Link to comment
Share on other sites

Przecież filtr nie "zużywa" NO3, jest tylko siedliskiem bakterii przerabiających związki azotowe do nieszkodliwej, przyswajalnej dla roślin formy.

 

Nie zużywa ale im więcej bakterii w filtrze tym więcej rozłożą związków azotowych. A wydaje mi się że właśnie no2 jest redukowane do no3 a taka forma chba jest najlepiej przyswajalna przez rośliny.

 

Ale do tematu: który filtr i dlaczego?

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisałem wcześniej, jeżeli ma to być rośinniak to bierz ten model 2071 a to co zostanie zainwestuj w szeroko rozumiane nawożenie roślin. W roślinniaku nie będziesz miał wymagających ryb przecież. Mocniejszy filtr wiąże się z większym przepływem wody a część roślin nie lubi mocnego strumienia wody. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...