Skocz do zawartości

Oświetlenie HQI w low tech


mrkojiro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :) Powoli układam sobie w głowie plan przyszłego akwarium. Nie wiem jeszcze czy będzie to 450 litrów, 540 czy może nawet większe, ale zastanawia mnie kwestia oświetlenia. Przyjęło się, że HQI świetnie sprawdza się w roślinniakach, ale poza tym daje akwarium niepowtarzalny klimat. Nie zamierzam zakładać roślinniaka - wręcz przeciwnie. Przewiduję skalary, kiryski i neony lub inna ławica i wolałbym delikatną herbatkę. Jak miałoby się do tego oświetlenie HQI? Można założyć mniejszą moc tak, by akwarium zyskało uroku a jednocześnie mieszkańcy czuli się dobrze? Absolutnie żadnej solarki nie chcę. Jak myślicie, przerost formy nad treścią? Nieopłacalne? A może jednak warto? Chętnie posłucham Waszych opinii na ten temat. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HQI to nie jest zły pomysł, a żeby nie było solarki to zawieś lampy 30-50cm nad akwarium, wtedy światło się pięknie rozejdzie. Tylko nie przesadź z mocą, bo to ma być LT. Myślę, że HQI to najlepsze rozwiązanie do tak dużego akwa, dodatkowo pewnie będzie dość wysokie. Choć T5 to też nie taki zły pomysł, kilka świetlówek i ognia, haha. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć T5 to też nie taki zły pomysł, kilka świetlówek i ognia, haha.

Tyle, że świetlówki mocno rozpraszają światło, przez co akwarium oświetlone jest mocno jednostajnie. Posiadacze HQI mawiają, że nie zrozumie tego ten, kto nigdy HQI na żywo nie widział :) Akwarium 60cm wysokości na pewno będzie miało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro trawnika nie będziesz hodował, to może ledy? Naświetlacze dadzą Ci punktowe światło, prawie jak z HQI. Prawie, bo znacznie słabsze, bo moim zdaniem nawet 70W metahalogenkowe to zdecydowanie za dużo jak na akwarium.

Zresztą możesz zerknąć u Sławka jak prezentuje się nierównomierne oświetlenie led: http://forum.superakwarium.pl/topic/38689-600l-krewetkarium/?p=408952.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...