Jump to content

Pirania Natterera ( Pirania czerwona ) Pygocentrus nattereri


splend
 Share

Recommended Posts

Pirania Natterera ( Pirania czerwona ) Pygocentrus nattereri

 

Voksen_Pygocentrus_Nattereri.jpg

 

Rodzina: Piraniowate  Serrasalmidae

 

Występowanie: gatunek szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki i Orinoko.

 

Długość: do 30 cm

 

Dymorfizm płciowy: bardzo  trudny do rozróżnienia. Samce są nieco mniejsze, a krawędzie ich brzucha oglądane od przodu mają kształt litery V, natomiast u samic litery U. Jednak są to bardzo niepewne cechy rozpoznawcze w stosunku co do płci tego gatunku.

 

Usposobienie: jest to gatunek stadny który należy trzymać w akwarium w ilości minimum 5 - 6 sztuk. Pomimo że ryby te są bardzo drapieżne, to z drugiej strony są bardzo płochliwe przez co wymagają spokoju i odpowiednio urządzonego akwarium. Jeśli zapewnimy im względny spokój będziemy mogli oglądać te ryby w pełnej krasie przebywające najchętniej w środkowej części akwarium. Natomiast ryby które będą  w akwarium niepokojone będą się chowały po kątach i przy dnie.

 

Akwarium: jednogatunkowe.Dla gromadki ryb składającej się z 5 - 6 sztuk akwarium powinno mieć pojemność minimum 1000 litrów i co najmniej 200 cm długości. W zbyt małym akwarium może dochodzić do wzajemnego kaleczenia się ryb oraz zjadania mniejszych osobników przez większe. Zbiornik z tymi rybami powinien być udekorowany większymi kamieniami, korzeniami oraz mocnymi twardolistnymi roślinami.

Woda powinna mieć twardość ( GH )  od 2 do 18  i pH 6 - 7, oraz temperaturze 24 - 27*C. Pożądany jest również dodatek garbników.

 

Rozmnażanie: w akwariach rozmnażanie tych ryb jest bardzo trudne, choć możliwe. Najczęściej udawało się rozmnażać te ryby w akwariach o pojemności co najmniej 1000 litrów. Woda w takim akwarium powinna być miękka, krystalicznie czysta o odczynie lekko kwaśnym i temperaturze około 26*C.

Para dobiera się sama z gromadki hodowanych razem ryb, a kiedy już się dobierze obejmuje w akwarium swój rewir który zaciekle broni. Ikra jest składana do zrobionego w piasku zagłębienia. Po złożeniu ikry samiec przejmuje nad nią opiekę. Młode wylęgają się po około 36 godzinach, a po kolejnych kilku dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. Młode piranie można karmić larwami solowca i oczlików.

 

Pokarm: ryby te pobierają pokarm głównie pochodzenia zwierzęcego. Powinno się je karmić głównie mięsem ryb, a także chętnie będą zjadane dżdżownice, owady jak i ich larwy. W naturze ryby te czasami urozmaicają swoją dietę opadłymi do wody różnymi nasionami i owocami. Niektórzy hodowcy nie polecają karmić piranii żywymi rybami co rzekomo ma zmniejszać skłonność tego drapieżnego gatunku do wzajemnego okaleczania się.

Pomimo że w środowisku naturalnym sporadycznie ryby te zjadają również mięso zwierząt stałocieplnych, to jednak w hodowli akwarystycznej nie poleca się podawania tego typu pokarmów ponieważ ich organizm nie jest przystosowany do prawidłowego przyswajania takiego pożywienia.

Zaleca się karmienie osobników dochodzących do 15 cm codziennie i dość obficie, natomiast osobniki większe najlepiej jest karmić 2 - 3 razy w tygodniu, koniecznie obficie.

 

Ciekawostka: Pirania Natterera należy do jednego z najbardziej drapieżnych gatunków piranii.

W starszej literaturze akwarystycznej ryby te można spotkać pod nazwą Serrasalmus nattereri

 

Uwaga: przy pracach pielęgnacyjnych w akwarium należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zostac pogryzionym przez te ryby. Sam widziałem jak kilka lat temu jeden z moich znajomych podczas prac pielęgnacyjnych w akwarium z tymi rybami stracił kawałek opuszka palca.

 

Autor opracowania: splend

Zdjęcie: wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...