Jump to content

Gurami dwuplamisty ( dwuplamy ) Trichopodus trichopterus


splend
 Share

Recommended Posts

Gurami dwuplamisty ( dwuplamy ) Trichopodus trichopterus

 

gurami-dwuplamisty-dwuplamy-dwuplame-ryb

Samica

 

gurami-dwuplamisty2-duze.jpg

Samiec

 

Rodzina: Guraminowate ( Osphronemidae )

 

Występowanie: W Azji. Występuje  w stojących i wolno płynących wodach Birmy, Tajlandii ,Wietnamu i Kambodży.

 

Długość: W naturze ryby te mogą osiągać do 15 cm. W akwariach są na ogół nieco mniejsze i dorastają do 12cm

 

Dymorfizm płciowy: Samce mają ostro zakończoną płetwę grzbietową i odbytową. Dojrzałe samice są pełniejsze w partiach brzusznych.

 

Usposobienie: Ryby te na ogół są pokojowo nastawione do pozostałych mieszkańców akwarium. Jednak zdarzają się również u tego gatunku osobniki przejawiające pewna agresję głównie w obrębie własnego gatunku. Agresja u samców potęguje się szczególnie w okresie rozrodczym. Ryby te wówczas przejawiają silny terytorializm.

 

Akwarium: Powinno mieć co najmniej 160 l i minimum 100 cm długości. Akwarium z tymi rybami powinno być miejscami dość gęsto zarośnięte z wolna przestrzenią do pływania. Powinny się również w nim znaleźć rośliny pływające. Zbiornik można również udekorować większymi kamieniami oraz korzeniami. Woda w akwarium powinna mięć temperaturę 24 - 28*C, jej twardość może sięgać od wody miękkiej do twardej, a pH od 6 do 8. Osobiście trzymałem i z powodzeniem rozmnażałem te ryby w wodzie średnio twardej o pH w granicach 7.

Bardzo ważną rzeczą przy tych rybach jak i przy innych " labiryntowcach " ( rybach pobierających powietrze z nad tafli wody ) jest przykrycie zbiornika. Jeśli temperatura powietrza będzie znacznie niższa niż temperatura wody w akwarium, łatwo wtedy może dojść u tych ryb do przeziębienia błędnika.

 

Rozmnażanie: jest to gatunek jajorodny składający ikrę do zrobionego przez samca wśród pływającej roślinności pienistego gniazda. Kiedy gniazdo jest już gotowe wówczas podpływają pod nie samiec z samicą. Samiec obejmuje samicę która odwraca się do góry brzuchem po czym w stronę gniazda wypuszcza ikrę. Ziarenka ikry które nie trafiły do gniazda samiec skrupulatnie zbiera i je w nim umieszcza. Proces ten może powtarzać się wielokrotnie aż samica  pozbędzie się całego zapasu ikry. Samica może złożyć nawet do dwóch tysięcy ziaren ikry. Po skończonym tarle samicę należy odłowić ze zbiornika tarliskowego ponieważ przejmujący opiekę nad gniazdem i ikrą samiec staje się bardzo agresywny i może samicę okaleczyć, a nawet zabić. Młode wykluwają się po 20 -30 godzinach, a po kolejnych kilku dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. W tym czasie należy usunąć z akwarium samca. Młode gurami dwuplamiste są bardzo malutkie co może stanowić pewien problem z ich wyżywieniem. Jako pierwszy pokarm powinien być podawany tzw pył, czyli najdrobniejsze organizmy żywe jak np: pierwotniaki. ( Przed planowanym rozrodem tych ryb dobrze jest założyć sobie hodowlę pantofelka ). Po paru dniach można zacząć karmić narybek najdrobniejszymi larwami solowca, zwiększając pokarm razem ze wzrostem rybek.  Próba wykarmienia narybku od pierwszych dni życia, nawet najdrobniejszym pokarmem suchym przynosi słabe efekty.

Do tarła tych ryb można użyć akwarium o pojemności około 80 l wypełnionym wodą maksymalnie do 30 cm wysokości. Akwarium to powinno być delikatnie napowietrzane ponieważ tzw labirynt umożliwiający tym rybom oddychanie powietrzem atmosferycznym pobieranym z nad tafli wody, wykształca się u narybku dopiero po około dwóch tygodniach.

Zdarza się że ryby te przystępują do tarła w akwarium ogólnym. Ja w takim przypadku spuszczałem część wody z akwarium ogólnego do niewielkiego oddzielnego akwarium ( chodzi o identyczne parametry fizyko-chemiczne wody ) po czym szklanką zbierałem gniazdo razem z ikrą i przenosiłem do drugiego akwarium. Przenosiłem samo gniazdo z ikrą bez samca. W ten sposób można również dochować się młodych. Sposób ten jednak należy traktować jako ostateczność.

 

Pokarm: Ryby te chętnie zjadają pokarmy żywe, mrożone jak i suche. Z pokarmów żywych i mrożonych najlepsze będą larwy czarnych komarów oraz larwy wodzieni. Nie należy rybom tym podawać żywej ani mrożonej ochotki i rurecznika.

 

Ciekawostka: Gatunek ten sprowadzono do europy pod koniec XIX wieku. W starszych publikacjach akwarystycznych można go spotkać pod nazwą Trichogaster trichopterus . Z Sumatry została sprowadzona odmiana niebieska której obecnie nadaje się rangę podgatunku Gurami dwuplamistego i nadano jej nazwę Trichogaster trichopterus sumatranus.

 

Dwie najpopularniejsze i najczęściej spotykane w handlu odmiany barwne to:

 

1229897319.jpg

Odmiana marmurkowa ( opalowa ) " Cosby "

 

gurami_zlote_trichogaster_trchopterus_go

Odmiana złota " Gold "

 

Krzyżując odmianę " Cosby " z odmianą " Gold " możemy uzyskać tzw odmianę ametystową.

 

Można również w przypadku tego gatunku spotkać wiele innych odmian barwnych jak i ich krzyżówek, przy czym nie każda musi mieć  mocno zaznaczone plamy o których sugeruje mam ich nazwa gatunkowa Gurami dwuplamisty.

 

Autor opracowania: splend

Źródło zdjęć: rybyakwariowe.eu, e-akwarium.com, superakwarium.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...