Skocz do zawartości

Co to za niedobory? Prośba o radę.


michal_n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Akwarium założone w listopadzie, z zamkniętym cyklem azotowym od wielu miesięcy. Aktualnie stabilizuje się po ataku krasnorostów. Cały czas jeszcze są ale raczej  w odwrocie choć do sukcesu daleko. 

Rośli rosną jak oszalałe, szczególnie żabienice, mchy też sobie radzą ale mają tendencje do przestania glonem i od czasu do czasu pojawi się niewielka ilość zielonych sinic.

Parametry wody:

temp 27, Gh 3, Kh2, pH 5,5-6, NO3 ok 20, PO4 ok 0,25, Fe ok 0,1. 

 

Nawożenie - Osmocote plus w granulkach pod podłoże (piasek kwarcowy) oraz od początku do około 3 tyg temu AkwaArt. Teraz zbiornik jest na Ferrdraku. Należne dawkowanie to około 65 ml na tydzień, aktualnie podaję trochę więcej to znaczy około 15 ml dziennie przez 6 dni w tygodniu. Do tego węgiel AkwaArtu w ilości około 25 ml/dobę. 

Świecę 33 LED 1W nad tylną (zacienioną) częścią zbiornika bo roślinki nie chciały tam rosnąć wcale i i tak te co trochę więcej światła chcą ti idą słabo. Następne 65 LED 1W świeciło około 3 h dziennie, od 2 dni zwiększyłem do 6 h ale akwarium ma znaczące doświetlenie światłem naturalnym.

Po zapaleniu świateł rośliny ładnie bąblują (w zasadzie prawie wszystkie tzn Microsorium, Żabienice, mchy).   

 

Czy ktoś moze mi podpowiedzieć czego niedobory mogą powodować takie zmiany na liściach? Z góry dziękuję. 

 

Michał 

20150511 220031

20150511 220136

 
EDIT:
Pomyślałem, że dopisze skład nawozów które podaję: 3g/l potasu; 1g/l Zelaza, 0,75g/l magnezu; 0,4 g/l manganu; 60 mg/l boru, 20 mg/l miedzi; 20 mg/l molibdenu 20 mg/l cynku, 10 mg/l niklu i tyle samo kobaltu, 4,6 mg/l jodku oraz EDTA. 
Edytowane przez michal_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie - Osmocote plus w granulkach pod podłoże (piasek kwarcowy)

Z tego co tu widać to głównie mają braki żabienice, czyli rośliny które mają rozwinięty system korzeniowy.

To co wyczytałem o "osmocote plus" zawiera tylko NPK w sobie, czyli część makro.

U mnie żabienice rosną na kulkach G-T z dodatkiem Mg, N, K (moje samoróbki), nie widzę jak na razie żadnych braków na liściach.

Z tego wnioskuję, że Twoim brakuje żelaza pod korzeniami, zawiera go dość dużo glina i dzięki torfowi jest ono "przerabiane" na lepiej przyswajalne przez rośliny.

Braki magnezu i żelaza w podłożu, chyba że z innymi roślinami masz podobny problem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w słupie wody masz wszystko ok to ja bym z nim nie kombinował, tylko zapakował kulki w podłoże.

Zerwij te "pochorowane" liście i czekaj jeżeli z kolejnymi starymi nie zacznie się dziać po 2 tygodniach coś podobnego, będzie to oznaczać że roślina już nie transportuje brakujących pierwiastków do nowych liści żeby rosnąć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...