Jump to content

Zmienniak plamisty ( Platka ) Xiphophorus maculatus


splend
 Share

Recommended Posts

Zmienniak plamisty ( Platka ) Xiphophorus maculatus

 

1253807657.jpg

Samica

 

Rodzina: Piękniczkowate ( Poeciliidae )

 

Występowanie: Ameryka Środkowa.

 

Długość: samiec 5cm, samica 7cm

 

Dymorfizm płciowy: U samca płetwa odbytowa jest przekształcona w narząd kopulacyjny zwany gonopodium.

 

Usposobienie: Gatunek zgodny i towarzyski.

 

Akwarium: Dla gromadki rybek składającej się z samca i dwóch, trzech samic wystarczy już akwarium 60 litrowe, o minimalnej długości 60 cm. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte z wolną przestrzenią do pływania. Parametry wody powinny wynosić: GH 14 - 30, pH 7-8 i temperatura 22 -26*C. Ryby te źle znoszą wodę miękką.

 

Rozmnażanie: Łatwe. Są to ryby jajożyworodne u których następuje zapłodnienie wewnętrzne. U zapłodnionej samicy występuje w tylnej części brzucha tzw plama brzemienna ( ciążowa ) Po około 4 - 6 tygodniach samica rodzi nawet do 80 młodych. Małe rybki można od razu zacząć karmić najdrobniejszym pokarmem suchym. Zmienniaki plamiste często kocą się w akwarium ogólnym, jednak w takich warunkach są małe szanse na dochowanie się narybku ( po prostu zostanie on zjedzony przez pozostałych mieszkańców akwarium ). Najlepiej jest przenieś kotną samicę do oddzielnego niewielkiego akwarium w którym należy umieścić drobnolistne rośliny jak np: wywłócznik, rogatek, mech jawajski wśród którym małe rybki będą mogły się schronić aby nie zostać zjedzone przez samicę. Po skończonym " porodzie " samicę należy wyłowić z kotnika.

 

Pokarm: Ryby te pobierają chętnie zarówno pokarmy żywe, mrożone jak i suche. Ważny  jest dodatek pokarmów roślinnych. Mogą to być pokarmy płatkowane zawierających spirulinę.

 

Ciekawostka: Obecnie w handlu można spotkać bardzo wiele odmian barwnych tej ryby.

 

Uwaga: Zmienniaki plamiste łatwo krzyżują się z mieczykami. Z tego powodu nie powinno się tych dwóch gatunków trzymać razem w jednym akwarium.

 

Autor opracowania: splend

Zdjęcie: portal superakwarium.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...