Skocz do zawartości

Tarło Prętnika Karłowatego


Marek Marecki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w dniu dzisiejszym doszło kilkukrotnie do tarła moich podopiecznych :) niestety nie jestem za bardzo oczytany jak dalej postępować przy prętnikach. Chciałbym je przenieść do pojemnika aby inni mieszkańcy nie zrobili sobie z nich uczty.. Moje pytanie dotyczy momentu przeniesienia, po wylęgu ? przed ? Jeśli ktoś miał już do czynienia z tymi rybkami proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odbytym tarle samicę usuwamy z akwarium tarliskowego ponieważ samiec w tym momencie przejmuje opiekę nad gniazdem i znajdującą się w nim ikrą. Pozostająca w akwarium tarliskowym samica może być prześladowana przez samca, a nawet przez niego okaleczona. Kiedy młode zaczną opuszczać gniazdo należy wówczas odłowić samca.

 

Jeśli do tarła doszło w akwarium ogólnym, możesz wtedy delikatnie np: szklanką zebrać gniazdo ze złożoną w nim ikrą i przenieś do innego zbiornika, który to najlepiej napełnić wodą z akwarium w którym doszło do złożenia ikry. Chodzi o identyczne parametry i temperaturę wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał to by być pojemnik zrobiony z jakiejś siateczki taki jak np: popularne kotniki które się umieszcza w akwarium ogólnym. Chodzi o to aby przez ten pojemnik był przepływ wody. Jakaś szansa na wyklucie się młody i odchowanie choć kilku sztuk narybku może i w takich warunkach by była, ale mimo wszystko lepiej jest to zrobić w oddzielnym akwarium tarliskowym.

 

Kiedyś u mnie w akwarium ogólnym doszło do tarła gurami dwuplamistego ( tak jak prętnik ryba labiryntowa o takim samym sposobie rozmnażania ). Zebrałem gniazdo z ikrą i przeniosłem do oddzielnego akwarium wypełnionego wodą z akwarium ogólnego. Przeniosłem samo gniazdo z ikrą bez samca. Dochowałem się w ten sposób całkiem sporego stadka małych guraminów.

 

czy samica i samiec w tym momencie mogą pozostać razem w zbiorniku ?
Jeśli samiec nie będzie miał dostępu do gniazda to i pewnie samicy nie będzie przeganiał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły ile takie tarło może trwać. Zależy to od jego intensywności i od tego kiedy samiczka złoży całą ikrę. U tego gatunku koniec tarła będzie widać kiedy samiec przejmie opiekę nad gniazdem i zacznie odganiać samicę.

 

Niestety nie posiadam innego zbiornika dlatego pytałem czy może być w kotniku

Do kotnika możesz próbować przenieś same gniazdo z ikrą zaraz po skończonym tarle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zależy to od jego intensywności i od tego kiedy samiczka złoży całą ikrę

Intensywność ? 4-5 razy na godzinę. Zauważyłem, że samiczka jest znacznie smuklejsza niż przed tarłem, także myślę, że już po wszystkim :) Zjem kolacje i biorę się za przenoszenie gniazdka :) Jeśli wszystko pójdzie dobrze to czy mogę młode karmić pokarmem w płatkach drobno zmielonym ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tutaj http://forum.superakwarium.pl/topic/45488-pr%C4%99tnik-kar%C5%82owaty-trichogaster-lalius/

 

Dodam od siebie że karmienie młodych prętników od pierwszych dni ich życia suchym rozdrobnionym pokarmem przynosi słabe efekty. W pierwszych dniach życia najlepszym pokarmem jest tzw pył czyli najdrobniejsze organizmy żywe takie jak np: pierwotniaki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak radziłeś, włożyłem gniazdo do zrobionego pojemnika. Dzis rano gniazda prawie nie było, kilka jajeczek się uratowało. Zaglądam do pojemnika sprawdzić czy wszystko jest dobrze, a tu widzę szare kuleczki z ogonkami, pływające przy powierzchni :) Zobaczymy ile się uchowa :) 

 

Pierwsze młode rybki - zaliczone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...