Skocz do zawartości

ADOPCJA PRZYMUSOWA-uratowane rybki-prośba o podpowiedź;-)


Merka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku przywitam się bo jestem nowa na portalu;-) Kochani, potrzebuję pilnie skorzystać z Waszej wiedzy. Czytam sporo ale Wasze doświadczenie bezcenne;-) Historia jest dość niesamowita...na naszej dzielnicy ludzie porzucili dom z całym dobytkiem i niestety ze zwierzętami. W czw wieczorem uratowano 13 psów, kota, papugi i RYBKI, które trafiły do nas:-) Akwarium było w tragicznym stanie! Szyba była cała w glonach, woda śmierdząca i tak zielono-brązowa, że po 2 h dopatrzyłam się, że w sześciokątnym-może 50/60 l akwarium są 2 wielkie glonojady lamparcie (ze 20 cm-już znalazłam opisy, że to właśnie te), welonek, jeszcze jakaś złota rybka i 2 małe-wyglądające jak mini szczupaki. Pół nocy szukaliśmy informacji jakie to rybki, czym je karmić i co zrobić, żeby szybko polepszyć im byt. Wydatek nieplanowany...ale kupiliśmy zestaw akwarium na start 112l diversa z całym osprzętowieniem. Pan w sklepie ze zdjęć poznał wszystkie rybki i dał nam odpowiednie pokarmy, opowiedział co i jak robić. Wodę nastawiłam we wszystkich garnkach i wiaderku juz w czw więc w 80% była odstana 24h, troszkę dopuściłam kranowej. Użyłam uzdatniacza i płynu z bakteriami...no i w związku z tym,że rybki już dość długo były w takich tragicznych warunkach-pan poradził, żeby jednak wpuścić je do nowego, mimo,że nie jest "dojrzałe". Bacznie obserwujemy rybki, ożywiły się i zaczęły jeść ;-) Doszukałam się informacji, że niestety będziemy musieli oddać glonojady bo nasze akwarium jest dla nich za małe:-( Szkoda...bo są piękne. Musze jeszcze kupić koniecznie paski aby badać chemię (doczytałam właśnie na forum, szkoda, że pan w sklepie mi nie poradził)i odmulacz na przyszłość.

Moje pytania:

 

1.Jak dokładnie karmić tak duże glonojady-mam tabletki ze spiruliną PLECO'S specjalnie dedykowane temu gatunkowi-ale jak je dawkować? Doczytałam,że te rybki są bardziej nocą aktywne-więc rozumiem,że lepiej karmić je wieczorami.

Nie wiem czy nie przesadziłam bo wczoraj wieczorem wrzuciłam 1 tab, rano dziś 2...po tym woda zrobiła się zmącona po 2 h.

2. właśnie woda-doczytałam, że po nieodstanej wodzie może dochodzić do zmącenia- rano woda była dość czysta...po karmieniu po ok 2 h w wodzie pokazał się taki...jak by pył, to nie cała woda jednolicie jest zmącona tylko w wodzie jak by się unosił pył...podkręciłam na max filtr (Diversa claro 1000), zrobił się dość silny prąd, powyciągałam wszystkie nieczystości ale troszkę się martwię bo wczoraj i do dziś rano było czyściej. 

3. jakie parametry powinna mieć woda-nigdy nie robiłam sama odczytów, nic na ten temat jeszcze nie wiem...jak niwelować różnice? czym? polećcie coś proszę.

 

Za wszelkie wskazówki i podpowiedzi będę wdzięczna.

Pozdrawiam serdecznie!

Merka post-22775-0-24175700-1429381790_thumb.jpgpost-22775-0-78346300-1429381782_thumb.jpgpost-22775-0-02025600-1429381814_thumb.jpgpost-22775-0-61320800-1429381774_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek duży plus za chęć pomocy zwierzakom. No niestety zbrojnikom należy znaleźć jak najszybciej nowy dom. Popytaj w sklepie akwarystycznym może tam się zgodzą wymienić je na inne rybki bardziej odpowiednie do Twojego akwarium.

Co do " welonów " to możesz o nich poczytać tu http://forum.superakwarium.pl/topic/45924-kara%C5%9B-ozdobny-z%C5%82ota-rybka-carassius-auratus/.

 

.Jak dokładnie karmić tak duże glonojady

Możesz im podawać oprócz pokarmów przeznaczonych dla zbrojników również sparzony szpinak, sałatę czy choćby kawałek ogórka.

Co do pytania drugiego to niestety ale akwarium jest niedojrzałe, po prostu nie zamknął się cykl azotowy, a przez to mogę się dziać w tej wodzie różne rzeczy. Sytuację mogą nieco poprawić częstsze podmiany wody co pozwoli na choć częściowe usunięcie z akwarium szkodliwych zwiążków.

 

3. jakie parametry powinna mieć woda-niegdy nie robiłam sama odczytów, nic na ten temat jeszcze nie wiem...jak niwelować różnice? czym? polećcie coś proszę.

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Różne gatunki ryb wymagają różnych parametrów i po prostu albo trzeba dobrać ryby pod istniejące juz parametry, albo je korygować do tych żądanych parametrów. Obecnie przy tych rybach które masz parametry wody powinny wynosić: pH w granicach 7, a twardość od 8 - 16 GH. Problemem na chwilę obecną w Twoim akwarium jest niemożność dostosowania odpowiedniej temperatury dla obecnych w nim ryb. Welony to ryby zimnolubne i nie powinny pływać w wodzie o temp wyższej niż 23*C, zbrojniki te które masz wolą natomiast wodę nieco cieplejszą. Co do tych ryb wyglądających jak małe szczupaki to niestety nie znając ich nazwy nie jestem w stanie powiedzieć jakich wymagają parametrów.

 

Musze jeszcze kupić koniecznie paski aby badać chemię

Lepiej jest kupić testy kropelkowe. Są one trochę droższe, ale za to dokładniejsze, a jedno ich opakowanie starcza na wiele pomiarów. Tutaj masz dobry temat o testach http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/. Na początek potrzebne będą testy na NO2 i NO3 co pozwoli stwierdzić na jakim poziomie są w akwarium związki azotowe, oraz testy pH, GH, KH co pozwoli na sprawdzenie parametrów wody.

Reasumując to po pierwsze należy jak najszybciej pozbyć się zbrojników, a po drugie dla dwóch dorosłych welonów akwarium 112 l też będzie za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc, pojadę jutro do sklepu - kupię kropelkowe testy:-D i porozmawiam o wymianie rybek. Zakładając, że będzie taka możliwość...jak przygotować do transportu takie duże rybki? Mam do sklepu ok 20-25 min. Pozdrawiam!  


To jest ta rybka...a właściwie są 2 - od przełożenia zakopały się w kamieniach i nie widać ich wcale!

post-22775-0-55824000-1429389721_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw lepiej się dowiedzieć czy w ogóle taka wymiana jest możliwa. Po co niepotrzebnie stresować ryby przewożeniem ich w jedną i w drugą stronę.

 

Z tego zdjęcia te niby szczupaki jest trudno rozpoznać.

 

Proponował bym również jeśli jest taka możliwość zakupić filtr kubełkowy, ponieważ ten który masz teraz w akwarium może nie dać rady, szczególnie przy tych rybach które są obecnie w akwarium, a których i tak będzie trzeba się z czasem pozbyć i to najlepiej jak najszybciej. W każdym bądź razie jeśli chcesz się zająć na dłuższą metę akwarystyką to filtr kubełkowy na pewno będzie dużo lepszy od tego wewnętrznego.

 

Tak na prawdę to z tej Twojej 112-stki można zrobić fajne akwarium z fajnymi rybami, ale należy to robić pomału i stopniowo. Fajnie że poświęcasz czas na ocalenie ryb które wcześniej pływały w strasznych warunkach, ale pamiętaj że nawet i w akwarium 112 litrowym te ryby nie będą miały odpowiednich warunków bo po prostu są za duże nawet do takiego akwarium.

 

Tutaj masz kilka ciekawych tematów o zakładaniu i prowadzeniu akwarium http://forum.superakwarium.pl/forum-4/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że najpierw zapytam o możliwość oddania, pytam jak je przewozić już przyszłościowo;-) Małe rybki widziałam,że pakuje sie w woreczki z wodą ale już wyczytałam, że glonojady przy przenoszeniu jak się zestresują wyciągają po bokach kolce...więc aż sie boje pomyśleć co  by było gdyby przebiły mi taki worek?? Raczej muszę zabrać ze sobą kogoś jeszcze i chyba może lepiej wykorzystać wiadro.  Będę dziś w sklepie-popytam o kubełkowe filtry. Bardzo chciałabym mieć szczęśliwe rybki w naszym akw:-) Ja dziewczyna z warm.i mazur, wychowana nad jeziorami, nurek..kochający wodę-więc tym bardziej cieszę się z takiego przypadku:-))) Bardzo się cieszę, że trafiły do nas;-))) 

 

Kochani..a z tym filtrem kubełkowym-może coś do polecenia? W sklepie pytałam (bo była taka możliwość) o samo akwarium i może dokompletowanie sprzętu tak,żeby zaraz nie wymieniać...ale pan powiedził, że taki zestaw mi wystarczy na pewno. Sytuacja była przymusowa więc nawet nie miałam czasu jak wcześniej wgryźć się w temat. 

Prawdę mówiąc zaczęłam czytać wczoraj na forum tu o filtrach i czuję, że nasz może być niewystraczający-zgodnie z Waszą sugestią. Poza tym....nasz filtr robi straszną burzę w akw., straszni silny prąd! Aż roślinkę musiałam niteczką przywiązać. Poszukam na forum ale jeśli możecie mnie na kierować na filt, który będzie odpowiedni na 112l i "na lata" to bardzo proszę. Może jeszcze na dniach mogłabym zafundować rybkom cos lepszego;-)


poczytałam, poszukałam...zastanawiam sie nad :

 

  1. JBL e 901-wiem, że jest może na ciut większe akwarium i może 701 byłby wystarczający ale...może kiedyś będziemy sie rozrastać więc chyba warto pomyśleć o mocniejszym, lub...
  2. Tetra tec ex800

Może zasugerujecie coś jeszcze-te najwięcej sa chwalone, opisywane i testowane.. nie ukrywam,że fajnie by było jak byłby w miarę cichy -jbl e901 w necie na filmach był bardzo cichutki:-)

 

Jedno mnie martwi-widziałam juz w necie jak się składa takie kubełki ale muszę doczytać (może mnie pokierujecie) jak się je czyści, co ile, co sie kiedy wymienia itd., 

 

Jeśli możecie-naprowadzajcie mnie;-))) bo nie chciałabym zaszkodzić moim rybkom;-))) 

Edytowane przez Merka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...